U Lišova už jedna skládka funguje. Teď v sousedství přibude ještě jedna.

U Lišova už jedna skládka funguje. Teď v sousedství přibude ještě jedna. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dva kohouti na jednom smetišti: u Lišova vyroste konkurenční skládka

  • 6
Soukromá společnost chystá poblíž Českých Budějovic novou skládku komunálního odpadu. Vedení té současné odmítá, že by mělo utlumit provoz. Náměstek primátora Petr Podhola prohlásil, že budou fungovat oba sousedící areály.

Vedle skládky komunálního odpadu společnosti A.S.A. v Lišově u Českých Budějovic roste další, konkurenční. Odpadky chce firma Clay CB zavážet do jam po těžbě cihlářské hlíny - na pozemky, které získala. V těchto dnech dostala povolení od krajského úřadu.

Společnost Clay CB v důvodové zprávě pro ministerstvo životního prostředí tvrdí, že stávající skládka sloužící pro celé krajské město končí, a ona se tak stane nástupnickou organizací. Využívat chce technologii a napojení ze starého areálu.

„Na nové místo začneme navážet od dubna. Skládka firmy A.S.A. se postupně uzavírá, sloužit bude do poloviny roku. Kontinuita se tak nenaruší, bude otevřená pro všechny dodavatele, kteří využívají ke svozu domovního odpadu stávající infrastrukturu,“ vysvětluje jednatel společnosti Clay CB Patrik Pilát. Podle jeho zprávy bude mít nový areál rozlohu 6,8 hektaru, pojme až 450 tisíc tun materiálu, sloužit bude dalších 15 let.

Tvrzením, že vlastník nové skládky převezme obchod s ukládáním odpadků od budějovických domácností, vyvolalo u vedení A.S.A. zděšení. „O tom, že tlumíme provoz skládky v Lišově, nic nevím. Máme pořád dostatečnou kapacitu, smlouvu s městem a novou třídicí linku. Ve skládkování pro Budějovice pokračujeme,“ ohradil se jednatel budějovické firmy A.S.A. Pavel Tomášek.

Ve společnosti A.S.A. mají čtvrtinový podíl Budějovice, zbytek je rakouský kapitál. Náměstek primátora Petr Podhola, který má na starost mimo jiné odpadové hospodářství města, ujišťuje, že se otevřením nové skládky nic nezmění.

„Nevím o tom, že by měla stávající skládka končit nebo že bychom měli měnit smlouvy. Prostě budou fungovat dvě skládky vedle sebe,“ míní náměstek.

Další skládku odpadu vítají hlavně lišovští radní. „Není na našich pozemcích, ale zaručí nám peníze do rozpočtu z kompenzací. Skládku s moderním zabezpečením tu prostě chceme,“ tvrdí starosta Lišova Jiří Švec. Lišov zatím dostával od A.S.A. ročně 10 až 15 milionů korun, což je pětina rozpočtu.

Lidé v Budějovicích vyprodukují 40 tisíc tun odpadu ročně

Takzvané integrované povolení k zahájení skládkování dostala společnost Clay CB v těchto dnech od jihočeského krajského úřadu. Předchozí řízení o vlivu skládky na životní prostředí dopadlo pro ni příznivě. Projekt nebude posuzovaný složitou formou EIA, a nebude se tedy muset ani veřejně projednávat, což kritizují některá občanská sdružení. Podle ministerstva životního prostředí totiž nemá skládka na okolí významný negativní vliv.

Stavba skládky přitom míří do plánů koncepce nakládání s odpady, která v celé zemi takové řešení utlumuje. Strategie EU je skládkování po roce 2024 omezovat.

„Víme o tom. Počítáme, že skládkování bude stále dražší a odpadu po třídění méně. Chceme likvidovat jen to, co nejde spálit,“ míní šéf firmy Pilát.

Část obyvatel Lišova nechápe, že přes velké příjmy ze skládky se pro ně poplatky za likvidaci domovního odpadu zvyšují. Letos o stokorunu na 600 korun na hlavu. Podle starosty Švece je to jen otázka dělení rozpočtu, což by měl každý pochopit. Na komunální odpad město doplácí polovinu nákladů, z příjmů pak hradí investice do rozvoje a občanského vybavení. Navíc množství domovního odpadu v posledních dvou letech narostlo v Lišově o čtvrtinu.

Ceny za likvidaci komunálního odpadu trápí stále víc i další města. Například v Budějovicích je roční poplatek na jednoho obyvatele 680 korun. Krajské město vyprodukuje za rok kolem 40 tisíc tun odpadu z domácností. Nejméně platí za popelnice obyvatelé Hluboké nad Vltavou, kde je taxa stokoruna, město totiž provozuje vlastní skládku. Borovany, které dostávají odvody také ze soukromé skládky, vybírají 380 korun ročně.

Podle náměstka primátora Podholy musí krajské město letos zpracovat dlouhodobou koncepci nakládání s komunálním odpadem. Nevylučuje, že i při stále intenzivnějším třídění budou ve hře i spalovny. Stále ale zůstane část použitého materiálu, který spálením zlikvidovat nejde. Ten proto bude dál končit na skládkách.