Jiří Duchoň obnovuje za pomoci své ženy Nataši zhruba sto metrů dlouhý úsek bývalé signální stěny, která stávala v pohraničním pásmu na Jindřichohradecku.

Jiří Duchoň obnovuje za pomoci své ženy Nataši zhruba sto metrů dlouhý úsek bývalé signální stěny, která stávala v pohraničním pásmu na Jindřichohradecku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

U Slavonic bude znovu stát funkční železná opona

  • 1
Mezi Starým Městem pod Landštejnem a Slavonicemi opět vzniká železná opona. Buduje ji parta místních nadšenců do historie. Přibližně 100 metrů dlouhý hraniční pás se signální stěnou, strážní věží, brankou na průchod i několikametrovým pískovým pásmem kopíruje oponu přesně, jak tu byla před rokem 1989. Pro návštěvníky se areál otevře 11. června.

"Chceme vytvořit památník připomínající tragický osud lidí, kteří při útěku na Západ zahynuli, ale také práci pohraničníků. Pro spoustu návštěvníků to bude zajímavé už proto, že podobnou repliku v Čechách nenajdete," říká správce areálu Jiří Duchoň s tím, že jediná dochovaná část železné opony v republice je v Čížově na Vranovsku - tam se o ni však nikdo nestará. To ve Slavonicích díky práci nadšenců nehrozí.

Jiří Duchoň obnovuje zhruba sto metrů dlouhý úsek bývalé signální stěny, která stávala v pohraničním pásmu na Jindřichohradecku.

"Je to na původním místě. Vytváříme podobu tak, jako by zátarasy po roce 1989 nikdo nezboural. Děláme je podle fotek i podle vzpomínek pohraničníků, kteří tu sloužili," vypráví Duchoň. Kromě signální stěny tu jsou i strážní věž, branka na průchod, několikametrové pískové pásmo a sloupy spojařů s mikrotelefonem, kterým se hlídka dorozumívala s velením.

Podle Duchoně by stěna měla být funkční. "Kdybychom tam zapojili proud, měly by dráty reagovat na zkrat jako kdysi," připomíná funkci zařízení. Proud v ní neměl zabíjet, pohraničníci však poznali, jestli se dva dráty nespojily nebo zda je někdo nepřestřihl. Opona byla utvořena z třísetmetrových úseků, takže i přesně věděli, na kterém místě se dělo něco podezřelého.

Pro návštěvníky budou nainstalovány cedule s příběhy lidí

Nápad na vytvoření památníku železné opony přišel snadno. "Řekli jsme si, že je škoda, že se po revoluci nějaká část stěny nedochovala. Tak jsme ji postavili," říká Duchoň. Železná opona leží hned u hlavní silnice, kde jezdí spousta turistů.

Už teď mezi nimi budí velký zájem. "Je určitě dobře, že něco takového vzniká. Měli bychom si připomínat i takové věci," souhlasí s projektem ředitel Muzea Jindřichohradecka Jaroslav Pikal.

Jiří Duchoň obnovuje zhruba sto metrů dlouhý úsek bývalé signální stěny, která stávala v pohraničním pásmu na Jindřichohradecku.

Železná opona v místě vedla velmi blízko hranic. Mezi Novou Bystřicí a Starým Městem však zasahovala několik kilometrů do vnitrozemí. Mnohé vesnice kvůli tomu byly vysídleny.

"Incidenty tu byly po celou dobu socialismu. Pohraničníci několik lidí zastřelili. Nejvážnější byl případ zabití Františka Faktora v roce 1984. Tomu se totiž podařilo dostat se do Rakouska. Českoslovenští pohraničníci ho ale pronásledovali. Jeho tělo tam zůstalo bez povšimnutí několik dní. Byl z toho mezinárodní incident," líčí Pikal.

Až se památník otevře veřejnosti, budou tam i informační cedule, kde bude vše popsáno - od funkcí jednotlivých elementů až po osudy lidí, kteří oponu nepřekonali.