Ubytovny pro sociálně slabé jsou výnosný byznys, protože stát lidem v nouzi přispívá na bydlení. (Ilustrační snímek)

Ubytovny pro sociálně slabé jsou výnosný byznys, protože stát lidem v nouzi přispívá na bydlení. (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Obec Strážný se zadluží, aby nevznikla ubytovna. Návod pro podnikavce?

  • 2
Obec Strážný u česko-německých hranic chce raději koupit bývalou faru, aby ji soukromá firma nepředělala na ubytovnu pro sociálně slabé. Pro podnikatele to však může být návod, jak rychle prodat nefungující hotel či penzion.

Další jihočeské obci hrozí, že se do ní přistěhují desítky sociálně slabých obyvatel. Tentokrát soukromá firma plánuje udělat ubytovnu z nevyužité fary ve Strážném na Prachaticku. Podobnou situaci před nedávnem řešili ve Vimperku, kde se proti tomu místní vzbouřili a firma od plánu ustoupila (více čtěte zde).

Vedení Strážného chce protestům obyvatel předejít a rozhodlo se bývalou faru koupit. Objekt stojí na náměstíčku. Věřící tam nejprve vystřídali čeští nájemníci, pak vietnamští trhovci a nyní se tam mají nastěhovat sociálně slabí.

Firma sídlí v Karibiku

Dům patří pražské společnosti s ručením omezeným Morfin, kterou sice založili dva podnikatelé, ale dnes patří jiné firmě - Aragonit Holding S. A. Kdo ji vlastní, se dohledat nedá, její stopy končí v daňovém ráji. Firma má sídlo v Karibiku na Britských panenských ostrovech a zde se dá z obchodního rejstříku zjistit nanejvýše její adresa.

"Firma nám už písemně oznámila svůj podnikatelský záměr s bývalou farou, která je zkolaudovaná jako ubytovna. Provozovaly by ji jiné společnosti, co s tím mají zkušenosti," krčí rameny starosta Strážného Jiří Vacek. Příhraniční vesnička u česko-německých hranic nechce nic podcenit, a proto starosta rovnou říká, že dům koupí.

Vacek očekává, že firma Morfin prodá bývalou faru za částku do tří milionů korun, které si bude muset Strážný půjčit u banky.

"Řešení problémů, které by nám přistěhování sociálně slabých přineslo, by následně stálo ještě více. Jiná místa vhodná pro takové podnikání v obci už nejsou," zdůvodňuje starosta obce se čtyřmi stovkami obyvatel.

Stát přispívá na bydlení

Pro podnikatele je to ale návod, jak rychle prodat nefungující hotel, penzion či ubytovnu. Stačí pohrozit obci, že do ní nastěhuje sociálně slabé, zejména Romy.

Ubytování sociálně slabých je dnes zlatý byznys. Stát lidem přispívá na bydlení a toho zařízení zneužívají, protože nájemné je často od tří do pěti tisíc korun za osobu měsíčně.

Ubytovávat sociálně slabé, lidi v tíživých životních situacích a se sociálními problémy chtěla i firma Czech ordinem RAS ve Vimperku, kde si za 17,5 tisíce korun pronajala rok uzavřený hotel a chtěla z něj udělat ubytovnu. Podle propočtů vimperské radnice by měsíčně za ubytování lidí při plné obsazenosti 70 lůžek vydělala 266 tisíc korun.

Obyvatelé se proti plánům vzbouřili, až nakonec firma nabídla, aby město vymyslelo vlastní projekt třeba seniorského domu. Pokud se domluví s majitelem hotelu, společnost se hotelu a plánů vzdá.

"Projekt je pozastavený a vyčkáváme. Nicméně, už jsme byli osloveni sociálním odborem jiného jihočeského města, že by toto bydlení pro sociálně slabé ve svém městě chtěli," řekl Antonín Štromajer, který měl být provozním a správcem ubytovny ve Vimperku. O jaké město jde, odmítl sdělit.