Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pluhův Žďár kývl na průzkum, zda je místo vhodné pro úložiště

  12:47aktualizováno  12:47
Pluhův Žďár je první jihočeskou obcí, která by souhlasila s geologickým průzkumem, jenž má určit, zda je místo vhodné pro vybudování hlubinného úložiště vyhořelého jaderného odpadu.

Pro vyhořelé palivo z jaderných elektráren se hledá úložiště. | foto: MAFRA

Zatímco ostatní dotčené obce se k průzkumu staví negativně, Pluhův Žďár na Jindřichohradecku zaujal spíše kladný postoj. "Většina zastupitelů se shodla, že se samotným průzkumem nemáme problém. Zatím ovšem po nás oficiálně stanovisko nikdo nechtěl," říká starosta obce Radim Beneš.

Podle něj je však legislativa nastavená tak, že pro geologický průzkum stát ani souhlas obcí nepotřebuje. "Pokud bude souhlasit Ministerstvo životního prostředí, náš nesouhlas by průzkumu stejně nezabránil," podotýká Beneš.

Kolik by obce dostaly ročně za průzkum

Lokalita Čihadlo v Kč
Lodhéřov 4 000 000
Deštná 2 162 557
Světce 1 692 244
Pluhův Žďár 1 307 074

Lokalita Magdaléna
Jistebnice 4 000 000
Nadějkov 2 035 280
Božetice 1 004 883

Pluhův Žďár dostane jako kompenzaci za geologický průzkum 1,3 milionu za každý rok, ve kterém se bude pracovat. Konečný termín si dala Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na rok 2016. Teoreticky by si tak obec s 600 obyvateli mohla přijít až 3,9 milionu během tří let.

Samotný průzkum podle starosty obec nijak neomezí. "V podstatě si toho ani nikdo nevšimne. V první fázi se budou dělat povrchové sběry kamenů a třímetrové vrty. Ve druhé fázi, kdy se vytipuje menší vhodné území, se udělají dva, nebo tři hloubkové vrty 500 nebo až tisíc metrů," vysvětluje Beneš.

Jediné, z čeho mají v obci obavu, je, aby se hloubkovým vrtem neponičilo vodní hospodářství.

Kdy však začnou geologové pracovat, není jasné. SÚRAO zatím jen vypsalo zakázku na provedení průzkumu. "Zahájení průzkumných prací je podmíněno stanovením průzkumného území Ministerstvem životního prostředí. K tomu zatím nedošlo. Žádost se vztahuje pouze na první fázi geologických průzkumů," uvádí vedoucí komunikace SÚRAO Tereza Bečvaříková.

V Jistebnici bylo 97 procent lidí proti úložišti

Obec, jejíž největší území má být průzkumem zasaženo, je Jistebnice na Táborsku. Celkem se jedná až o 19,5 kilometru čtverečních. Zde jsou však lidé výrazně proti. Před deseti lety se tu uskutečnilo referendum, v němž se 97 procent místních vyslovilo jednoznačně v neprospěch úložiště. A nakloněni nejsou ani případnému průzkumu.

"Nelíbí se mi, jak s námi SÚRAO jedná. Hovoří se o dialogu, ale co je to za dialog, když si nejsme rovni?" ptá se jistebnický starosta Vladimír Mašek. Poukazuje na to, že správa úložišť nebere v potaz názory občanů a jejich obavy.

"Navíc považujeme za nespravedlivé zastropování kompenzací za průzkum na čtyři miliony korun. Přijde mi nefér, že každá obec dostane za metr jinou částku. My bychom správně měli dostat dvakrát tolik," zdůrazňuje Mašek.

Pravidla totiž stanovují, že každá dotčená obec dostane paušálně 600 tisíc korun, plus 30 haléřů za každý metr plochy. Maximální možná částka je však čtyři miliony korun. Zatímco třeba v katastru Nadějkova na Táborsku se má zkoumat 4,7 kilometru čtverečních, v Jistebnici bude zasaženo čtyřikrát tolik území. Finančně ale dostane pouze dvakrát víc.

Úložiště by v Česku mělo fungovat od roku 2065, výstavba potrvá asi 15 let. Podle rozhodnutí vlády musí Ministerstvo průmyslu a obchodu do roku 2018 předložit výběr dvou nejvhodnějších lokalit, jednu hlavní a jednu záložní. S definitivní platností by mělo být území pro výstavbu úložiště stanoveno do roku 2025.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Další z rubriky

Obrazy z Mongolska zaplnily věž v Třeboni. Sbírka je evropským unikátem

Třeboň otevírá v Kotěrově vodárenské věži galerii buddhistického umění z...

Třeboň má nový turistický tahák. Galerii mongolského buddhistického umění v bývalé Kotěrově vodárenské věži. Podle...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Děti budou dál dojíždět. Na Srubci školu letos neotevřou

Srubec je z pohledu čísel nejrychleji rostoucí satelitní obcí kolem krajského...

Od 1. září měli chodit prvňáčci do nové ZŠ Srubec. Jenže v obci u Českých Budějovic ještě nezačali stavět a škola bude...

Najdete na iDNES.cz