V květnu 2011 skončila první etapa rekultivace areálu bývalé úpravny uranu MAPE...

V květnu 2011 skončila první etapa rekultivace areálu bývalé úpravny uranu MAPE nedaleko Mydlovar. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Úprava dvou odkališť u Mydlovar je ve skluzu. Chybí peníze z Unie

  • 0
Státní podnik Diamo žádá o prodloužení lhůty rekultivace ekologických zátěží u Mydlovar na Českobudějovicku. Definitivní konec prací v roce 2024 to ohrozit nemá. Starostové ale tomuto termínu nevěří.

Místo konce roku 2015 prosinec 2020. O prodloužení stavebního povolení na rekultivaci dvou bývalých kalojemů u Mydlovar žádá státní podnik Diamo ze Stráže pod Ralskem, který zodpovídá za očistu území o rozloze 285 hektarů postiženého úpravou uranové rudy. Zavážení dvou největších kalojemů je ve skluzu.

„Žádost je reakcí na posunutí termínu rekultivace kvůli financování. Jde o peníze z operačních programů Evropské unie. Dílčí prodleva nebude mít vliv na deklarovaný termín celkového dokončení, kterým je rok 2024,“ ujistil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

Dopravě ulevila vlečka a obchvat

Diamo totiž spotřebovává na projekt očisty areálu u Mydlovar převážně evropské peníze. Rekultivovat dva kalojemy o rozloze 62 hektarů podle plánu nestihlo a teď se ocitlo s projektem v mezidobí dotačních programů. Podle odhadů bude stát sanace území po úpravně MAPE Mydlovary více než čtyři miliardy korun.

Celý proces sledují hlavně starostové a obyvatelé několika okolních obcí. Kromě území kontaminovaného jedy a radioaktivním zářením je znepokojuje těžká doprava. Náklaďáky totiž zavážejí jámy po chemickém čištění rudy odpadem včetně ojetých pneumatik, stavební suti a upravených teplárenských popílků.

Vloni jim pomohlo zprovoznění železniční vlečky od stanice Dívčice, která teď převáží část nákladu po kolejích. Jen za loňský rok přivezla na místo podle ředitele podniku Diamo Tomáše Rychtaříka více než milion tun zavážky.

„Vzhledem k množství materiálu je to jen zlomek. Pomohl nám hlavně silniční obchvat od Chlumce, díky kterému se naší obci nákladní auta vyhýbají,“ míní starosta Mydlovar Petr Ciglbauer.

Podobně chválí novou cestu také starosta Olešníku Jaroslav Pavlica. Oba ale na dokončení prací v roce 2024, které jim při své předloňské návštěvě slíbil ministr průmyslu Jan Mládek, nevěří.

„Za 25 let, co se odkaliště rekultivují, už jsme slyšeli podobných slibů od politiků dost. Kromě těžké dopravy a vědomí, že žijeme v krajině jedů, nás trápí také ekonomické znehodnocení pozemků. Sto hektarů jsme museli prodat státu. Zbytek poblíž odkališť je prázdná plocha, kde se nic nedá dělat, ani houby tam nerostou. Stavět tam nikdo nechce a kompenzace za takovou škodu nám stát odmítl dát,“ uvedl Pavlica.

Ze čtyř největších odkališť už stát zahladil jedno. Investice vyšly na 653 milionů korun, většina peněz byla z Unie. Podle plánů budou místa zaplněná odpadem překryta „sarkofágem“ ze zeminy, na kterém poroste tráva.

Vizi, že tu bude růst les, odborníci zavrhli. „Kořeny stromů by mohly izolující vrstvu narušit,“ zdůvodnila Hana Pacáková z odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihočeského kraje.