Stavbě má ustoupit 50 stromů. Pravý břeh Malše u Malého jezu bagry sníží o 1,5...

Stavbě má ustoupit 50 stromů. Pravý břeh Malše u Malého jezu bagry sníží o 1,5 až dva metry do šířky 10 metrů. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Bagry a pily vyrazí k Malši. Začne kritizovaná stavba proti povodním

  • 1
Jediný hlas rozhodl o tom, že v Českých Budějovicích u oblíbeného Malého jezu vyrostou za 17 milionů korun protipovodňová opatření. Odpůrci stavby dál zvažují, jak zastavit zahájení prací.

Všichni chceme ochranu před velkou vodou, ale protipovodňová opatření nedělejte.

Ač se může zdát takové vyjádření na první pohled protichůdné, v tomto stylu se v pondělí na budějovickém zastupitelstvu nesla téměř čtyřhodinová debata. Byla plná horlivého přesvědčování o tom, jaké řešení je nejlepší.

Boj se vedl o to, jestli se začnou budovat protipovodňová opatření u řeky Malše ve vyhledávané lokalitě u Malého jezu. Konkrétně v úseku od Kaplířovy ulice v délce bezmála 300 metrů směrem k jezu, což je první etapa. Hlasování skončilo nejtěsnějším možným rozdílem, když 23 zastupitelů podpořilo projednávaný bod. Pokud by bylo o jeden hlas méně, schválen nebyl.

Město tlačí čas

Jeho odsouhlasením tak mohou začít samotné práce. Akce se připravuje už od ničivých povodní v roce 2002. „Termíny jsou takové, že už v úterý 15. prosince je nutné uzavřít smlouvu se zhotovitelem, aby nevypršela lhůta pro její podpis,“ potvrdil náměstek primátora Petr Holický (ANO).

Obyvatelé, kteří na jednání dorazili, odcházeli zklamaní. „Je nepříjemné, že v takto význačné lokalitě při tak velkém zásahu rozhoduje jediný hlas. Kdyby jich bylo třeba 35, je to jiné. Takto není tolik hodnověrné, že je vše v zájmu občanů,“ reagoval Tomáš Mráz z iniciativy Zachraňme Malák.

Při jednání upozorňoval, že se proti stavbě postavily v petici čtyři tisíce obyvatel z Českých Budějovic, ale i dalších měst.

Většinu zaplatí dotace

Lidé na zastupitelstvu argumentovali, že nejsou proti protipovodňovým opatřením, ale odmítají navrženou variantu. Vadí jim především takzvaná berma, zjednodušeně úprava břehu, která spočívá v bagrování a odebrání zeminy. Kvůli tomu bude nutné vykácet také část vzrostlých stromů. Podle některých odpůrců by stačilo postavit pouze ochrannou zídku, přičemž výsledek ochrany by byl totožný.

S tím naopak nesouhlasila část zastupitelů a upozorňovala na vyjádření projektantů a řady odborníků na tyto stavby.

„Tato varianta je pro mě vítězná, byť bych k ní mohl mít výhrady. Vše technické jsme probrali a je nutné se vyjádřit i politicky. Pokud bychom akci nepodpořili, na dlouhou dobu bychom rozhodli o nestavění,“ konstatoval Holický.

A pro byl třeba i radní Miroslav Joch (ČSSD). „Už první etapa opatření bude přínosem a udělám vše pro to, aby následovaly i další,“ sdělil.

Proti se naopak postavili skoro všichni komunisté, jednotní nebyli ani sociální demokraté a stejně tak zástupci hnutí ANO. Stavba u Malše rozdělovala zastupitele napříč politickým spektrem a v diskusi bylo přibližně 50 příspěvků. „Snažil jsem se poslouchat a slyšel jsem i jasná čísla, že řešení s bermou zvedne hladinu o 15 centimetrů,“ oznámil zastupitel Tomáš Bouzek (TOP 09), který byl proti schválení.

Viktor Lavička (ANO) pak řekl, že někteří zastupitelé mají zřejmě amnézii, protože nejdříve opatření proti povodním podporovali a po několika měsících jsou proti.

Po podpisu smlouvy začnou pravděpodobně na jaře samotné práce, hotové mají být do konce roku 2016. Už v zimě, dokud je doba vegetačního klidu, zřejmě pokácí některé stromy.

„Cena první etapy je 17 milionů korun, z toho dotace ministerstva zemědělství je 85 procent, zbytek bude hradit město,“ zmínil náměstek Holický.

Zahájení by mohlo ohrozit ještě nepřidělení dotace, právě tím už se odpůrci opatření zabývají. „Přes poslance jsme podali interpelaci, aby byla dotace prošetřena,“ potvrdil Pavel Kolář, předseda sdružení Malše.

Další etapy protipovodňových opatření na Malši jsou v různých fázích rozpracovanosti a minimálně v následujících dvou letech se stavět nezačnou. Směřovat by měla dál proti proudu směrem od Malého jezu.