Štěpánčin park je blízko historického centra Prachatic. Hned vedle je i letní...

Štěpánčin park je blízko historického centra Prachatic. Hned vedle je i letní kino. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Nebezpečné stromy pokáceli. Na proměnu si prachatický park ještě počká

  • 0
Štěpánčin park blízko centra Prachatic je znovu bezpečný a přístupný. Na místě, které bylo uzavřené od konce března, padlo deset stromů. Radnice připravuje soutěž, z níž má vzejít návrh budoucí podoby odpočinkové zóny.

Tři měsíce byl obehnaný páskami odrazujícími od vstupu kolemjdoucí. Pak ale v prachatickém Štěpánčině parku padlo k zemi deset stromů, které odborníci vyhodnotili jako nebezpečné. Místo blízko historického centra je tak teď znovu přístupné a bezpečné.

Budoucnost parku je ale stejně mlhavá jako loni. Tehdy zastupitelé svolali přímo pod stromy jednání obyvatel, kteří mohli prezentovat své představy o nové podobě klidové zóny.

Letos se situace opakuje, jen s tím rozdílem, že do konce června mohli lidé zasílat své nápady přímo na radnici. Za pár dní je odborná komise vyhodnotí a začlení do plánu budoucí podoby parku.

O její podobě potom rozhodnou architekti, pro které město nechá vypsat soutěž. A právě podněty sesbírané od místních budou součástí zadání, které při vstupu do soutěže architekti dostanou jako mantinely pro své představy.

„Z návrhů architektů potom bude vybírat odborná komise, ve které bude jeden zástupce města. Řešit se přitom nebude jen prostor samotného parku, ale i bývalá zahrada jeslí, která k areálu těsně přiléhá, a také okolí letního kina,“ popisuje starosta města Martin Malý.

Už od loňska je jasné, že bude nutné podobu parku řešit jako jednu lokalitu, jejíž součástí je i letní kino. Plány na jeho modernizaci už mají zastupitelé na stole také. Projekty ale chtějí řešit odděleně, protože jen tak může město dosáhnout na dotační peníze.

„Areál letního kina budeme muset zřejmě zaplatit celý z rozpočtu města. Na proměnu parku se ale pokusíme sehnat peníze z dotací. Kdybychom oba projekty sloučili, o takovou možnost bychom přišli. Což ale nic nemění na tom, že park i areál kina chceme řešit jako jeden komplex,“ vysvětluje starosta.

Podle něj zatím není jasné, jak moc se bude park měnit. Hlavní slovo dostanou architekti, kteří ale budou muset počítat i s životností současných vzrostlých stromů a plánováním jejich postupné obměny.

Ožije v parku jezírko?

Možná se tam znovu objeví fungující jezírko, které by využilo pramene, jenž v parku vyvěrá. „Pamatuji si ho z dětství a myslím, že tam patří. Rozhodně by stálo za to zlepšit současný stav, kdy je nádrž vyschlá a zavátá listím, což působí nedodělaně a amatérsky,“ připomíná Malý.

Své připomínky a nabídku pomoci při přípravě soutěže a její organizaci zaslali na radnici i členové spolku Prostor Prachatice. Ti vnímají vypsání soutěže jako ideální řešení pro tak členitou lokalitu, jakou je Štěpánčin park a jeho okolí.

„Pro architekty není tolik důležité, aby věděli, jaké prvky lidé chtějí v parku mít. Většinou je takových nápadů tolik a navzájem se vylučují, že ani není možné všem se zavděčit. Mnohem podstatnější je, aby architekti věděli, jak lidé park vnímají, k čemu ho chtějí využívat a jak se tam cítí,“ zdůrazňuje člen Prostoru Prachatice Matěj Nepustil.

Aktivitu města vítají i členové spolku Pelyněk, který se v minulosti postavil za ochranu stromů v parku a dlouhodobě se zabývá ochranou zeleně v Prachaticích.

„I my jsme připomínky zaslali, přejeme si především, aby se radnice začala chovat průkopnicky a vzala si příklad z měst, kde parky fungují,“ říká členka spolku Kateřina Wagnerová. Ta mimo jiné navrhuje, aby poblíž parku vznikla třeba botanická louka, na kterou by se mohli o rostlinách chodit učit žáci základních a středních škol, kteří by tak mohli získat bližší vazbu k přírodě.