Převaděči vysadí běžence na Šumavě a řeknou jim, že jsou v Německu

  19:00aktualizováno  19:00
Zaplatí poslední peníze za přepravu do Německa. Místo toho je převaděči vypustí na Šumavě a zmizí. Příběhy zubožených rodin prchajících před bojovníky Islámského státu hlavně ze Sýrie na západ Evropy jsou podobné. Vydělávají na nich mezinárodní gangy.

Slovenský řidič vezl do Německa 26 běženců z Afghánistánu. Policisté auto zastavili u Horní Vltavice. | foto: Policie ČR

Několik skupin migrantů už zadrželi i jihočeští policisté.

„Například skupina devatenácti cizinců, z nichž bylo 11 dětí, byla přesvědčená, že už je v Německu. Běženci ze Sýrie šli po silnici z Horní Plané na Černou v Pošumaví a hledali německou policii,“ popisuje mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

K Lipnu je zavezl 13. srpna řidič dodávky. Podobně jako o týden dříve maďarský šofér, kterého zastavili policisté u Horní Vltavice. V nákladovém prostoru se mačkalo 26 pasažérů, z toho sedm dětí. Země původu: Afghánistán (čtěte zde).

Další skupinu utečenců, kterou tvořily čtyři ženy a sedm dětí, zajistili policisté po upozornění obyvatel 11. srpna u Strážného na Prachaticku. Někteří se dostali přes rakouské hranice vlakem nebo autobusem.

Cizinci na útěku se přitom dnes pohybují na jihu Čech poblíž míst, kde bylo ještě před 25 lety střežené hraniční pásmo. Dnes zase sílí hlasy po nové přísnější ochraně hranic. Ministerstvo obrany dokonce připravuje plán na posílení policistů o jakési novodobé pohraničníky.

„Na dráty na hranici si dobře pamatuji. Do pásma se nesmělo. Teď je tam zase chráněná zóna šumavského parku. Jinak nemůžu říct, že bychom měli s migranty problémy. Čtu o nich jen v novinách. Z doslechu vím, že tu jedna taková skupina tábořila. Jsou to lidé na útěku do Německa,“ sdělila starostka Strážného Jiřina Kraliková.

Podle Matznera musí projít migranti po zadržení pečlivou identifikací přes mezinárodní databáze. „U předposlední skupiny jsme třeba zjistili, že už požádali o azyl v Maďarsku. Vrátíme je tedy tam. Další předáme do zařízení pro migranty v Bělé pod Bezdězem nebo do Zastávky u Brna. Problémy máme s komunikací. Někdy si vymýšlejí dost nepravdivé příběhy,“ upozornil mluvčí.

Podle jedné verze cestovaly čtyři rodiny s malými dětmi ze Sýrie až na Lipno dva a půl měsíce. Ve své vlasti přišly o domy a majetek. Pěšky dorazily až do tureckého Istanbulu a pak pokračovaly různými dopravními prostředky včetně aut převaděčů.

„Samozřejmě, že jde ze strany převaděčů o byznys, přiživují se na migraci. Ale ta není tak mezinárodně organizovaná, jako tomu bylo před deseti lety. Tehdy se na ní podíleli třeba někteří pražští taxikáři. Také dnes se ale stává, že převaděči dovezou uprchlíky před hlavní nádraží v Praze a řeknou jim, že jsou v Německu,“ uvedla mluvčí služby cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Mluvčí mimo jiné upozorňuje na změny ve struktuře utečenců. Zatímco před dvěma měsíci šlo spíše o malé skupinky mužů, dnes to jsou početné výpravy žen s dětmi. To je podle ní dost nezvyklé s ohledem na jejich náboženské vyznání.

O tom, jak bude Česko s novodobými migranty pracovat, rozhoduje vláda teď. Posílení policejních hlídek na jižních státních hranicích přislíbil prezidentu Miloši Zemanovi náčelník generálního štábu armády Josef Bečvář. Může jít o 1 500 až 2 600 vojáků. Podle mluvčí cizinecké policie Rendlové ale k tomu zatím žádný společný projekt ministerstva vnitra a obrany nevznikl.

Výsledky voleb 2018

Sledujte přehledně zpracované výsledky komunálních a prvního kola senátních voleb.

Komunální volby

Volební výsledky do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Jihočeském kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu České Budějovice: Ladislav Faktor.Nejčtenější

Vandal poničil autem fotbalové hřiště, do brázd nasypal písek a osení

Vandal poničil autem fotbalové hřiště v Rudolfově u Českých Budějovic. Pak rýhy...

Nečekané komplikace postihly rudolfovské fotbalisty hrající jihočeský krajský přebor. Na hřiště jim vjel řidič s autem...

Pacientka z ciziny nechala v Krumlově dluh, nemocnice se soudí v Madridu

Ilustrační foto

Několik měsíců trvala léčba pacientky z Argentiny v Českém Krumlově, kde ji přijali s multiorgánovým selháním. Jenže...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Českobudějovičtí neuspěli s Litoměřicemi, Vsetín vyhrál v Jihlavě

Momentka ze zápasu Jihlava - Vsetín

Hokejisté Českých Budějovic si ve 12. kole první ligy připsali první domácí porážku v sezoně. Podlehli Litoměřicím 4:5...

V nelegálním skladu bylo jedenáct tun masa na kebab, další převážel kamion

Ve skladu bylo uloženo zhruba 11 tun mrazených masných polotovarů.

Tuny rizikového masa pro provozovny rychlého občerstvení objevili celníci ve spolupráci s veterinární správou v Dolním...

Další z rubriky

Písek si připomněl sto let starý omyl, republiku vyhlásili o 14 dní dřív

Parním vlakem přijel do Písku jako před 100 lety redaktor František Hanzlíček...

V Písku si o víkendu připomněli událost ze 13. a 14. října roku 1918, kdy redaktor novin České slovo František...

Na Českobudějovicku mají svazkovou školu, v Česku jsou jen tři další

Devět obcí se spojilo, aby zachránilo základní školu ve Strýčicích. Ředitelem...

Základní škola ve Strýčicích na Českobudějovicku léta chátrala a obec neměla na opravy peníze. Starostové devíti...

Chceme stavět nový pavilon a upravit zahradu, říká ředitel výstaviště

„Z mého pohledu nemůže výstaviště dostávat nekonečně mnoho šancí. Musíme si...

Půl roku ve funkci má za sebou ředitel českobudějovického výstaviště Mojmír Severin. Za důležité považuje výstavbu...

Najdete na iDNES.cz