Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Převaděči vysadí běžence na Šumavě a řeknou jim, že jsou v Německu

  19:00aktualizováno  19:00
Zaplatí poslední peníze za přepravu do Německa. Místo toho je převaděči vypustí na Šumavě a zmizí. Příběhy zubožených rodin prchajících před bojovníky Islámského státu hlavně ze Sýrie na západ Evropy jsou podobné. Vydělávají na nich mezinárodní gangy.

Slovenský řidič vezl do Německa 26 běženců z Afghánistánu. Policisté auto zastavili u Horní Vltavice. | foto: Policie ČR

Několik skupin migrantů už zadrželi i jihočeští policisté.

„Například skupina devatenácti cizinců, z nichž bylo 11 dětí, byla přesvědčená, že už je v Německu. Běženci ze Sýrie šli po silnici z Horní Plané na Černou v Pošumaví a hledali německou policii,“ popisuje mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

K Lipnu je zavezl 13. srpna řidič dodávky. Podobně jako o týden dříve maďarský šofér, kterého zastavili policisté u Horní Vltavice. V nákladovém prostoru se mačkalo 26 pasažérů, z toho sedm dětí. Země původu: Afghánistán (čtěte zde).

Další skupinu utečenců, kterou tvořily čtyři ženy a sedm dětí, zajistili policisté po upozornění obyvatel 11. srpna u Strážného na Prachaticku. Někteří se dostali přes rakouské hranice vlakem nebo autobusem.

Cizinci na útěku se přitom dnes pohybují na jihu Čech poblíž míst, kde bylo ještě před 25 lety střežené hraniční pásmo. Dnes zase sílí hlasy po nové přísnější ochraně hranic. Ministerstvo obrany dokonce připravuje plán na posílení policistů o jakési novodobé pohraničníky.

„Na dráty na hranici si dobře pamatuji. Do pásma se nesmělo. Teď je tam zase chráněná zóna šumavského parku. Jinak nemůžu říct, že bychom měli s migranty problémy. Čtu o nich jen v novinách. Z doslechu vím, že tu jedna taková skupina tábořila. Jsou to lidé na útěku do Německa,“ sdělila starostka Strážného Jiřina Kraliková.

Podle Matznera musí projít migranti po zadržení pečlivou identifikací přes mezinárodní databáze. „U předposlední skupiny jsme třeba zjistili, že už požádali o azyl v Maďarsku. Vrátíme je tedy tam. Další předáme do zařízení pro migranty v Bělé pod Bezdězem nebo do Zastávky u Brna. Problémy máme s komunikací. Někdy si vymýšlejí dost nepravdivé příběhy,“ upozornil mluvčí.

Podle jedné verze cestovaly čtyři rodiny s malými dětmi ze Sýrie až na Lipno dva a půl měsíce. Ve své vlasti přišly o domy a majetek. Pěšky dorazily až do tureckého Istanbulu a pak pokračovaly různými dopravními prostředky včetně aut převaděčů.

„Samozřejmě, že jde ze strany převaděčů o byznys, přiživují se na migraci. Ale ta není tak mezinárodně organizovaná, jako tomu bylo před deseti lety. Tehdy se na ní podíleli třeba někteří pražští taxikáři. Také dnes se ale stává, že převaděči dovezou uprchlíky před hlavní nádraží v Praze a řeknou jim, že jsou v Německu,“ uvedla mluvčí služby cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Mluvčí mimo jiné upozorňuje na změny ve struktuře utečenců. Zatímco před dvěma měsíci šlo spíše o malé skupinky mužů, dnes to jsou početné výpravy žen s dětmi. To je podle ní dost nezvyklé s ohledem na jejich náboženské vyznání.

O tom, jak bude Česko s novodobými migranty pracovat, rozhoduje vláda teď. Posílení policejních hlídek na jižních státních hranicích přislíbil prezidentu Miloši Zemanovi náčelník generálního štábu armády Josef Bečvář. Může jít o 1 500 až 2 600 vojáků. Podle mluvčí cizinecké policie Rendlové ale k tomu zatím žádný společný projekt ministerstva vnitra a obrany nevznikl.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Nová naučná stezka za 30 milionů nabídne bobří hráz i vor na rybníku Olšina

Rybník Olšina se nachází v bývalém vojenském prostoru Boletice poblíž Horní...

Jedinečnou přírodu kolem rybníka Olšina na Šumavě budou moci návštěvníci obdivovat z nové zážitkové naučné stezky....

Najdete na iDNES.cz