Slovenský řidič vezl do Německa 26 běženců z Afghánistánu. Policisté auto zastavili u Horní Vltavice.

Slovenský řidič vezl do Německa 26 běženců z Afghánistánu. Policisté auto zastavili u Horní Vltavice. | foto: Policie ČR

Převaděči vysadí běžence na Šumavě a řeknou jim, že jsou v Německu

  • 6
Zaplatí poslední peníze za přepravu do Německa. Místo toho je převaděči vypustí na Šumavě a zmizí. Příběhy zubožených rodin prchajících před bojovníky Islámského státu hlavně ze Sýrie na západ Evropy jsou podobné. Vydělávají na nich mezinárodní gangy.

Několik skupin migrantů už zadrželi i jihočeští policisté.

„Například skupina devatenácti cizinců, z nichž bylo 11 dětí, byla přesvědčená, že už je v Německu. Běženci ze Sýrie šli po silnici z Horní Plané na Černou v Pošumaví a hledali německou policii,“ popisuje mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

K Lipnu je zavezl 13. srpna řidič dodávky. Podobně jako o týden dříve maďarský šofér, kterého zastavili policisté u Horní Vltavice. V nákladovém prostoru se mačkalo 26 pasažérů, z toho sedm dětí. Země původu: Afghánistán (čtěte zde).

Další skupinu utečenců, kterou tvořily čtyři ženy a sedm dětí, zajistili policisté po upozornění obyvatel 11. srpna u Strážného na Prachaticku. Někteří se dostali přes rakouské hranice vlakem nebo autobusem.

Cizinci na útěku se přitom dnes pohybují na jihu Čech poblíž míst, kde bylo ještě před 25 lety střežené hraniční pásmo. Dnes zase sílí hlasy po nové přísnější ochraně hranic. Ministerstvo obrany dokonce připravuje plán na posílení policistů o jakési novodobé pohraničníky.

„Na dráty na hranici si dobře pamatuji. Do pásma se nesmělo. Teď je tam zase chráněná zóna šumavského parku. Jinak nemůžu říct, že bychom měli s migranty problémy. Čtu o nich jen v novinách. Z doslechu vím, že tu jedna taková skupina tábořila. Jsou to lidé na útěku do Německa,“ sdělila starostka Strážného Jiřina Kraliková.

Podle Matznera musí projít migranti po zadržení pečlivou identifikací přes mezinárodní databáze. „U předposlední skupiny jsme třeba zjistili, že už požádali o azyl v Maďarsku. Vrátíme je tedy tam. Další předáme do zařízení pro migranty v Bělé pod Bezdězem nebo do Zastávky u Brna. Problémy máme s komunikací. Někdy si vymýšlejí dost nepravdivé příběhy,“ upozornil mluvčí.

Podle jedné verze cestovaly čtyři rodiny s malými dětmi ze Sýrie až na Lipno dva a půl měsíce. Ve své vlasti přišly o domy a majetek. Pěšky dorazily až do tureckého Istanbulu a pak pokračovaly různými dopravními prostředky včetně aut převaděčů.

„Samozřejmě, že jde ze strany převaděčů o byznys, přiživují se na migraci. Ale ta není tak mezinárodně organizovaná, jako tomu bylo před deseti lety. Tehdy se na ní podíleli třeba někteří pražští taxikáři. Také dnes se ale stává, že převaděči dovezou uprchlíky před hlavní nádraží v Praze a řeknou jim, že jsou v Německu,“ uvedla mluvčí služby cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Mluvčí mimo jiné upozorňuje na změny ve struktuře utečenců. Zatímco před dvěma měsíci šlo spíše o malé skupinky mužů, dnes to jsou početné výpravy žen s dětmi. To je podle ní dost nezvyklé s ohledem na jejich náboženské vyznání.

O tom, jak bude Česko s novodobými migranty pracovat, rozhoduje vláda teď. Posílení policejních hlídek na jižních státních hranicích přislíbil prezidentu Miloši Zemanovi náčelník generálního štábu armády Josef Bečvář. Může jít o 1 500 až 2 600 vojáků. Podle mluvčí cizinecké policie Rendlové ale k tomu zatím žádný společný projekt ministerstva vnitra a obrany nevznikl.