Zaměstnanci úřadů práce čelí letos vinou potíží s novým počítačovým systémem při vydávání sociálních dávek výlevům naštvaných lidí. (Ilustrační foto)

Zaměstnanci úřadů práce čelí letos vinou potíží s novým počítačovým systémem při vydávání sociálních dávek výlevům naštvaných lidí. (Ilustrační foto) | foto: Karel Pešek, MF DNES

Úředníkům, na které kvůli dávkám lidé plivali, pomůže psycholožka

  • 21
Jak pracovat a nezhroutit se z naštvaných a někdy i neurvalých lidí, poradí zaměstnancům úřadů práce na jihu Čech psycholožka. Odboráři z úřadů práce žádali o psychologické poradenství už od ledna. Tehdy kdy byl spuštěn nový počítačový systém na vyplácení sociálních dávek se spoustou chyb.

Potíží s programem i naštvanými lidmi sice ubylo, ale některé přetrvávají dodnes. "Pro nás je to nová věc a sami jsme zvědaví, kolik lidí se přihlásí. Nabídka na psychologické poradenství ale přišla pozdě," řekl Vladimír Brablec, zástupce ředitele budějovického úřadu práce.

Privátní psycholožka má přihlášené pracovníky vyslechnout, posoudit jejich problémy a hledat řešení. Radit zaměstnancům všech jihočeských úřadů práce bude přímo v sídle budějovického úřadu práce.

Některé z přetížených pracovnic budějovické pobočky považují nabízenou službu za výsměch. O své práci se ale byly ochotné s redaktorkou MF DNES bavit pouze s podmínkou utajení jejich jména.

"Kdybychom dostaly tuto nabídku v lednu, možná by nám pomohla. V lednu i na začátku února jsme se opravdu bály chodit do práce. Bylo toho strašně moc, měly jsme pocit, že to opravdu nezvládneme ani psychicky. Po třech měsících je to opravdu směšné," uvedla jedna ze zkušených pracovnic.

Ještě dnes se bývalé úřednice magistrátu otřesou při vzpomínce, jak nastoupily v lednu do práce k novému zaměstnavateli a na počítačích měly pracovat s programem, který viděly poprvé v životě.

"Tehdy si sem měla přijít psycholožka sednout a vyřizovat, jak na vás každý řve a plive. Nátlak těch lidí byl nehorázný. Nevěděli, jak se budou vyplácet ty dávky, nevěděli, co se děje, zda dostanou peníze, a tak nám aspoň nadávali," připomněla další z žen za přepážkou vyplácení dávek.

Pro srovnání: na budějovickém magistrátě zajišťovalo vyplácení sociálních dávek 1 060 lidem dvanáct úřednic, na úřadě práce byla stejná práce od ledna rozdělena mezi šest pracovnic. Teď k nim dvě přibyly, ale stále roste i počet žadatelů o dávky.

Stát stejně neušetří, míní úřednice

V denním chodu úřadu práce už dnes nemusí zaměstnanci nastavovat víkendy a pracovní směny, ale stíhají jen vyřizovat záležitosti okolo dávek v kanceláři. Přitom jim utíká sociální práce v terénu, kde mají ověřovat skutečné podmínky před schválením vyplácení příspěvku, i kontrolní činnost potřebná kvůli zamezení zneužívání dávek.

"Stát na dávkách stejně neušetří, protože klientů je mnohem víc než za staré vyhlášky. I když se snížily třeba některé příspěvky zdravotně postiženým, vyšší počet žadatelů zase převáží částku, která se měla ušetřit," shrnuje pracovnice z úřadu práce.