Díky mezinárodní soutěži se Radim Bílý z Tábora podíval do Lucemburku a

Díky mezinárodní soutěži se Radim Bílý z Tábora podíval do Lucemburku a Hamburku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Studenti přes internet obchodovali s kávou či kakaem

  • 0
Studenti táborské obchodní akademie získali 2. místo v evropské soutěži eTwinning. Na stupně vítězů se probojovali v konkurenci 300 projektů z celé Evropy, které postoupily z národních kol. Pro cenu si pojedou v březnu do portugalského Lisabonu.

Mezi největší tahouny celého projektu BELL, do něhož se obchodní akademie zapojila před dvěma lety, patří Radim Bílý z jejího ekonomického lycea.

"Bylo zajímavé pracovat v mezinárodním týmu s vrstevníky ze škol ze Španělska, Islandu, Německa, Rakouska a Lucemburska a bavila mě i praktická stránka, kdy jsme si vyzkoušeli obchodování a museli jsme svůj projekt obhajovat před porotou," říká Radim Bílý.

Spolupracovali on-line v mezinárodních týmech

Studenti řešili téma fair trade, v češtině spravedlivé obchodování. Je to hnutí, které usiluje o pomoc producentům zemí třetího světa a prosazuje platbu spravedlivých cen za výrobky, jako je káva, čaj, kakao, čokoláda, ovoce či víno.

"Nejdřív jsme zjišťovali v obchodech, jak se toto zboží prodává, a pak jsme to v hodinách angličtiny vyhodnocovali. Potom jsme spolupracovali on-line v mezinárodních týmech a porovnávali své výsledky," připomíná první rok práce aktivní student maturitního ročníku.

Ve druhém roce projektu studenti založili cvičné firmy a obchodovali s týmy z partnerských škol. Opět se vše dělo především ve virtuálním světě, kde měli stránky svého e-shopu s veškerými výrobky i obchodní korespondencí. Navíc díky grantu programu Comenius mohli studenti odjet i na čtyři týdenní setkání v Alicante, Bolungarvíku, Hamburku a Lucemburku.

"Byl jsem v Lucemburku a v Hamburku, kde jsme bydleli v rodinách jiných studentů. U nás doma jsme měli zase při setkání v Táboře ubytovanou dívku z Lucemburku," srovnává.

V obou státech se zúčastnil nejen týmové práce všech partnerských škol, ale také výuky v tamních školách a několika výletů. V Hamburku ho zaujalo třeba vlastní školní kino, které obsluhovali žáci. V Lucemburku zase zažil vyvrcholení dvouleté spolupráce spojené s módní přehlídkou v Historickém muzeu města Lucemburk.

"Předváděli jsme na ní fair trade oblečení. Máme štěstí, že naše spolužačka se módou zabývá a zaujala i místní média tak, že vyšla na velké fotce v novinách. Byla to přehlídka se vší parádou, upravil nás kadeřník, holky i nalíčili," popisuje.

A protože má odmala rád jazyky a baví ho potkávat lidi z celého světa, chce pokračovat ve studiu oboru Mezinárodní obchod na pražské Vysoké škole ekonomické.