Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zimola se stal potřetí hejtmanem. „Patří do stáje Babiše“, zaznělo z ODS

  14:52aktualizováno  14:52
Hejtmanem Jihočeského kraje byl ve čtvrtek potřetí zvolen Jiří Zimola. Ruce pro něj zvedli i členové opoziční KSČM. Naopak tvrdě se proti koalici složené z ČSSD, ANO a Jihočechů vymezují občanští demokraté.

JIří Zimola (vlevo) byl potřetí zvolen jihočeským hejtmanem. Na snímku se baví s budějovickým primátorem Jiřím Svobodou, který je i krajským zastupitelem. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Ustavující zastupitelstvo Jihočeského kraje ve čtvrtek ukázalo hned několik věcí. Kromě velké podpory komunistů ČSSD i třeba nenápadnou rozpačitost ve vztahu sociálních demokratů a hnutí ANO. MF DNES analyzovala zajímavé momenty.

1Nápadná podpora KSČM

Komunisté se při ustavujícím zastupitelstvu chovali většinu času jako čtvrtý člen koalice. Při volbě hejtmana a členů rady hlasovali pro kandidáty ČSSD a několikrát je za jejich práci chválili.

Hejtman Jiří Zimola byl zvolen 38 hlasy - 15 dostal od sociálních demokratů, 12 od hnutí ANO, čtyři od Jihočechů 2012 a sedm právě od zastupitelů KSČM.

Podle zdroje MF DNES dokonce jeden ze zástupců ČSSD šel za komunisty, aby jejich podpora nebyla tak okatá. „Každému je jasné, že koalice KSČM a ČSSD pokračuje. A hnutí ANO s Jihočechy do ní bylo přivzato, aby síla tohoto spojení byla ve prospěch ČSSD co nejvyšší,“ konstatoval předseda jihočeské ODS Martin Kuba, který byl na jednání nejostřejším kritikem.

2Ostrá pravicová opozice

Od začátku jednání bylo jasné, že pravicová opozice sociálním demokratům na rozdíl od té levicové nic nedaruje. Nejsilnějšími kritiky byli zástupci ODS a koalice Pro jižní Čechy. Nelíbilo se jim, že volba hejtmana a členů rady nebyla tajná, nesouhlasili ani s navýšením počtu placených funkcí.

Poslanec Jan Zahradník (ODS) označil Zimolu za „hejtmana ze stáje Andreje Babiše“ v narážce na jeho schůzku s šéfem hnutím ANO, který měl následně nařídit, aby vznikla koalice s ČSSD.

Čtvrteční jednání připomínalo spíše předvolební debaty, každé hlasování provázela dlouhá diskuse. Jiřího Zimolu, který byl z vedení kraje volen jako první, zastupitelé odhlasovali až po dvou a půl hodině.

3Zvláštní komunikace mezi ČSSD a ANO

Úplně jednoduché to ovšem nebude ani mezi ČSSD a ANO. Že vzájemný vztah není ideální, bylo jasné už po volbách, kdy se hejtman Zimola sešel s Andrejem Babišem, aniž by o tom tým Radky Maxové věděl. Jednička ANO na jihu Čech prohlásila, že to od Zimoly nebylo fér.

Teď došlo k dalšímu „nedorozumění“. ANO při jednání trvalo na tom, aby se nezvyšoval počet placených funkcí. Původně chtělo o jednoho uvolněného radního víc na úkor sociálních demokratů. K tomu nedošlo.

Fotogalerie

Místo toho se Antonín Krák stal uvolněným předsedou dopravního výboru. Což je placená pozice vůbec poprvé. ČSSD se tak podařilo umístit jediného svého radního, který přišel o své křeslo.

Představitelé ANO z toho byli poněkud rozpačití. Podle Maxové hnutí neustoupilo ze svého požadavku nenavyšovat počet uvolněných radních. „Došlo ale k chybě. ČSSD nám nesdělila, že nebyl žádný placený předseda výboru v minulém funkčním období. Dozvěděli jsme se to až ve středu večer před podpisem koaliční smlouvy,“ řekla Maxová.

Těžko může někdo obvinit ČSSD v tomto případě z nefér jednání, protože je chybou ANO, že si věc neověřili. Sociální demokraté umně využili politické nezkušenosti koaličního partnera. Podle opozice jde o jasnou trafiku pro bývalého radního.

4Nekonkrétní koaliční smlouva

Opoziční zastupitelé si stěžovali, že mají volit představitele kraje, aniž by znali jejich priority či koaliční smlouvu, kterou ČSSD, ANO a Jihočeši podepsali vpředvečer jednání.

Pravdou je, že i kdyby smlouvu měli, moc by jim to nepomohlo. Dokument je z velké části psaný velmi obecně, takže lze jen stěží říct, jaké kroky hodlají strany dělat. Koaliční smlouva je plná slov, jako je podpora a intenzivní spolupráce.

Koalice si bude moci po čtyřech letech vcelku snadno říci, že splnila, co si v programovém prohlášení předsevzala.

Programové priority předchozí vlády ČSSD a KSČM byly konkrétnější - byly vyjmenované obchvaty, na které se kraj chtěl zaměřit, i co přesně do konce volebního období chtěl stihnout.

Při jednání zastupitelů byli nově zvolení krajští radní konkrétnější - Lucie Kozlová nastínila, jak si představuje nutnou optimalizaci škol, Ivana Stráská naznačila, co čeká zdravotnictví.

„Optimalizace neznamená rušení středních škol, půjde o podporu oborů v souvislosti s požadavky trhu práce. Ví se, co chybí, ale zatím se na to nereagovalo. Je to nutné. Ovšem nebude to populární krok,“ zdůraznila Kozlová.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Tři miliony za lůžko jsou moc, Tábor prověří cenu Centra pro seniory

Ilustrační snímek

Centrum pro seniory v Táboře mělo stát 170 milionů korun, ale současný odhad je 240 milionů. To je podle vedení radnice...

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

Najdete na iDNES.cz