Ustavující zastupitelstvo Jihočeského kraje ve čtvrtek ukázalo hned několik věcí. Kromě velké podpory komunistů ČSSD i třeba nenápadnou rozpačitost ve vztahu sociálních demokratů a hnutí ANO. MF DNES analyzovala zajímavé momenty.
1Nápadná podpora KSČM
Komunisté se při ustavujícím zastupitelstvu chovali většinu času jako čtvrtý člen koalice. Při volbě hejtmana a členů rady hlasovali pro kandidáty ČSSD a několikrát je za jejich práci chválili.
Hejtman Jiří Zimola byl zvolen 38 hlasy - 15 dostal od sociálních demokratů, 12 od hnutí ANO, čtyři od Jihočechů 2012 a sedm právě od zastupitelů KSČM.
Podle zdroje MF DNES dokonce jeden ze zástupců ČSSD šel za komunisty, aby jejich podpora nebyla tak okatá. „Každému je jasné, že koalice KSČM a ČSSD pokračuje. A hnutí ANO s Jihočechy do ní bylo přivzato, aby síla tohoto spojení byla ve prospěch ČSSD co nejvyšší,“ konstatoval předseda jihočeské ODS Martin Kuba, který byl na jednání nejostřejším kritikem.
2Ostrá pravicová opozice
Od začátku jednání bylo jasné, že pravicová opozice sociálním demokratům na rozdíl od té levicové nic nedaruje. Nejsilnějšími kritiky byli zástupci ODS a koalice Pro jižní Čechy. Nelíbilo se jim, že volba hejtmana a členů rady nebyla tajná, nesouhlasili ani s navýšením počtu placených funkcí.
Poslanec Jan Zahradník (ODS) označil Zimolu za „hejtmana ze stáje Andreje Babiše“ v narážce na jeho schůzku s šéfem hnutím ANO, který měl následně nařídit, aby vznikla koalice s ČSSD.
Čtvrteční jednání připomínalo spíše předvolební debaty, každé hlasování provázela dlouhá diskuse. Jiřího Zimolu, který byl z vedení kraje volen jako první, zastupitelé odhlasovali až po dvou a půl hodině.
3Zvláštní komunikace mezi ČSSD a ANO
Úplně jednoduché to ovšem nebude ani mezi ČSSD a ANO. Že vzájemný vztah není ideální, bylo jasné už po volbách, kdy se hejtman Zimola sešel s Andrejem Babišem, aniž by o tom tým Radky Maxové věděl. Jednička ANO na jihu Čech prohlásila, že to od Zimoly nebylo fér.
Teď došlo k dalšímu „nedorozumění“. ANO při jednání trvalo na tom, aby se nezvyšoval počet placených funkcí. Původně chtělo o jednoho uvolněného radního víc na úkor sociálních demokratů. K tomu nedošlo.
Fotogalerie |
Místo toho se Antonín Krák stal uvolněným předsedou dopravního výboru. Což je placená pozice vůbec poprvé. ČSSD se tak podařilo umístit jediného svého radního, který přišel o své křeslo.
Představitelé ANO z toho byli poněkud rozpačití. Podle Maxové hnutí neustoupilo ze svého požadavku nenavyšovat počet uvolněných radních. „Došlo ale k chybě. ČSSD nám nesdělila, že nebyl žádný placený předseda výboru v minulém funkčním období. Dozvěděli jsme se to až ve středu večer před podpisem koaliční smlouvy,“ řekla Maxová.
Těžko může někdo obvinit ČSSD v tomto případě z nefér jednání, protože je chybou ANO, že si věc neověřili. Sociální demokraté umně využili politické nezkušenosti koaličního partnera. Podle opozice jde o jasnou trafiku pro bývalého radního.
4Nekonkrétní koaliční smlouva
Opoziční zastupitelé si stěžovali, že mají volit představitele kraje, aniž by znali jejich priority či koaliční smlouvu, kterou ČSSD, ANO a Jihočeši podepsali vpředvečer jednání.
Pravdou je, že i kdyby smlouvu měli, moc by jim to nepomohlo. Dokument je z velké části psaný velmi obecně, takže lze jen stěží říct, jaké kroky hodlají strany dělat. Koaliční smlouva je plná slov, jako je podpora a intenzivní spolupráce.
Koalice si bude moci po čtyřech letech vcelku snadno říci, že splnila, co si v programovém prohlášení předsevzala.
Programové priority předchozí vlády ČSSD a KSČM byly konkrétnější - byly vyjmenované obchvaty, na které se kraj chtěl zaměřit, i co přesně do konce volebního období chtěl stihnout.
Při jednání zastupitelů byli nově zvolení krajští radní konkrétnější - Lucie Kozlová nastínila, jak si představuje nutnou optimalizaci škol, Ivana Stráská naznačila, co čeká zdravotnictví.
„Optimalizace neznamená rušení středních škol, půjde o podporu oborů v souvislosti s požadavky trhu práce. Ví se, co chybí, ale zatím se na to nereagovalo. Je to nutné. Ovšem nebude to populární krok,“ zdůraznila Kozlová.