Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Desítky uzavírek ztíží jízdu Českými Budějovicemi. Čekejte kolony

  9:06aktualizováno  9:06
Pokud se dnes někomu zdá, že jsou České Budějovice špatně průjezdné, měl by se připravit na mnohem větší kolony a zdržení. Vedení města představilo plán uzavírek a omezení pro nadcházející měsíce. Situace pro řidiče se podstatně zhorší.

Ulice Karla IV. v centru Českých Budějovic je zavřená, což komplikuje příjezd na náměstí Přemysla Otakara II. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

"V současné době už víme o téměř třech desítkách akcí, které nějakým způsobem zasáhnou či přechodně omezí každodenní koloběh především v dopravě," potvrdila náměstkyně primátora Ivana Popelová.

MF DNES vybrala nejzásadnější zásahy, z nichž může zhruba pětice způsobit především v prvních dnech uzavírky obrovské komplikace. Největší obavy mají řidiči ze zavřené silnice v Dobrovodské ulici u lávky, z neprůjezdné Husovy třídy u Mariánského náměstí či plánovaných oprav části Pražské třídy. Nepříjemné bude také uzavření Plavské v Novém Roudném a oprava mostu v Rudolfově.

Největší uzavírky

1. ulice Karla IV. - uzavřená do 25. dubna v úseku Kněžská až křižovatka Jirsíkova
2. Novohradská ulice - křižovatka Nové Hodějovice - částečné omezení do konce června
3. Mánesova ulice - zúžení do dvou pruhů na mostě přes Malši od poloviny května do konce června
4. most v Rudolfově - uzavírka od poloviny dubna do konce května
5. most v Hlinsku - uzavírka od poloviny dubna do konce května
6. Plavská ulice - od začátku Nového Roudného po ulici Na Děkanských polích - červen až listopad

7. Dobrovodská ulice - od Plynárenské po Družstevní ulici - od června
8. silnice u hřbitova v Mladém - do konce května. Otevřou ji, než zavřou úsek v Dobrovodské
9. křižovatka Mariánské náměstí - červen a červenec - úplná uzavírka Husovy třídy potrvá asi 14 dní, zbytek částečné omezení
10. Pražská třída - květen - zúžení jízdních pruhů, červen a červenec - oprava úseku Pekárenská - Strakonická potrvá šest týdnů
11. ulice O. Nedbala - červenec - úsek O. Ostrčila až ZŠ O. Nedbala, opravy potrvají asi 10 dní
12. ulice A. Barcala - červenec - úsek M. Horákové až točna MHD
13. Husova třída - křižovatka s O. Nedbala, částečné omezení potrvá do 16. července

"Dobře si vzpomínám, jak hrozná byla situace po loňské uzavírce v Mladém kvůli stavbě zanádražní komunikace. Viadukt a Dobrovodskou to úplně ucpalo. Myslím, že se bude něco podobného znovu opakovat," neskrýval obavy jeden z řidičů z povolání Vladislav Stránský.

I zástupci města tuší, že situace v Budějovicích bude hodně složitá. Proto na některá omezení upozorňují s větším předstihem. "Uzavírka v Dobrovodské kvůli stavbě zanádražní komunikace začne pravděpodobně v červnu," upřesnil náměstek primátora Kamil Calta.

Podle současných předpokladů by mohla trvat až pět měsíců. Žádost o uzavírku ale zatím nebyla podána na příslušné úřady, takže ji město ještě bude upřesňovat. "Dobrovodskou však nezavřeme dříve, než bude průjezdná silnice ze Srubce a Pohůrky do Mladého," zdůraznila Popelová.

Silnice v Mladém směřující na Novohradskou při uzavírce Dobrovodské poslouží jako jedna ze dvou hlavních objízdných tras. Druhá povede přes Suché Vrbné, Hraniční, Hlineckou a Vrbenskou ulici směrem k viaduktu v Rudolfovské a naopak. Autobusy pojedou ulicemi Reinerovou a Vodní.

Při opravách komunikací se dostane také na tři mosty. Všechny bude mít na starosti Správa a údržba silnic Jihočeského kraje. Její ředitel Jan Štícha potvrdil, že úplná uzavírka mostu začne v Hlinsku už v pondělí a v Rudolfově zřejmě o několik dní později.

"Snažíme se tlačit stavby do nejkratších možných termínů, aby na ně mohly navazovat další, kterých máme letos v plánu opravdu hodně. Oba mosty by tak měly být hotové do konce května," upřesnil Štícha.

Objízdné trasy budou významné, například kamiony se z Budějovic do Rudolfova nedostanou po Rudolfovské, ale budou muset přes výpadovku na Lišov. Nepříjemné bude i omezení při opravě mostu přes Malši v Mánesově ulici. "Zde budeme pracovat od poloviny května do konce června," doplnil Štícha. Provoz zůstane v obou směrech, ale vozovka se v době prací zúží o polovinu.

Ředitel jihočeských silničářů ještě upřesnil, kolik budou opravy stát. Za most v Mánesově ulici zaplatí přes 5,1 milionu, v Rudolfově 7,1 a v Hlinsku 4,8 milionu korun.

Sice jen dva týdny, ale o to nepříjemnější uzavírka čeká na řidiče o letních prázdninách v Husově třídě. Důvodem je úprava křižovatky na Mariánském náměstí. Při tomto omezení povede objízdná trasa ulicemi Holečkova a Resslova.

O kus dál pak také v létě chystají opravu silnice na části Pražské třídy od IGY po Strakonickou. Zatím není rozhodnuté, jakou podobu budou mít uzavírky. Nabízejí se možnosti zúžení Pražské na dva jízdní pruhy do a z centra města, nebo odklonění dopravy do Nádražní, Pekárenské a Jírovcovy ulice. Práce mají trvat šest týdnů.

Autor:



Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář dostal v zatáčce na silnici přes Červenohorské sedlo smyk a následoval...

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....



Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

V Kometě jako doma. Jsme jedna rodina, říká útočník Vincour

Brněnský útočník Tomáš Vincour v akci během třetího finále hokejové extraligy.

Stala se z toho tak trochu fráze, s níž sportovci mnohdy idylicky popisují vztahy uvnitř kolektivu. A obdobná slova...

Další z rubriky

Bez tunelu pod nádražím hrozí v Českých Budějovicích kolaps dopravy

U Mánesovy ulice je naplánovaná patrová křižovatka. Pod zemí má mít silnice...

Více než miliarda korun je cena za podjezd pod nákladovým nádražím v Českých Budějovicích. Má být hotový stejně s...

Tábor nechce věznici ve Všechově, odmítl změnu územního plánu

Bývalé vojenské letiště Všechov vTáboře.

Táborští zastupitelé nesouhlasí s výstavbou mužské věznice na bývalém vojenském letišti ve Všechově. Ke stavbě je nutná...

Tobogan na budějovické plovárně prodlouží, plavcům změří i čas

Tobogan na budějovické plovárně je nyní dlouhý 70 metrů.

Každý rok, když se na léto zavře plavecký stadion v Českých Budějovicích, je naplánovaná údržba a v posledních letech...

Najdete na iDNES.cz