Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Desítky uzavírek ztíží jízdu Českými Budějovicemi. Čekejte kolony

  9:06aktualizováno  9:06
Pokud se dnes někomu zdá, že jsou České Budějovice špatně průjezdné, měl by se připravit na mnohem větší kolony a zdržení. Vedení města představilo plán uzavírek a omezení pro nadcházející měsíce. Situace pro řidiče se podstatně zhorší.

Ulice Karla IV. v centru Českých Budějovic je zavřená, což komplikuje příjezd na náměstí Přemysla Otakara II. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

"V současné době už víme o téměř třech desítkách akcí, které nějakým způsobem zasáhnou či přechodně omezí každodenní koloběh především v dopravě," potvrdila náměstkyně primátora Ivana Popelová.

MF DNES vybrala nejzásadnější zásahy, z nichž může zhruba pětice způsobit především v prvních dnech uzavírky obrovské komplikace. Největší obavy mají řidiči ze zavřené silnice v Dobrovodské ulici u lávky, z neprůjezdné Husovy třídy u Mariánského náměstí či plánovaných oprav části Pražské třídy. Nepříjemné bude také uzavření Plavské v Novém Roudném a oprava mostu v Rudolfově.

Největší uzavírky

1. ulice Karla IV. - uzavřená do 25. dubna v úseku Kněžská až křižovatka Jirsíkova
2. Novohradská ulice - křižovatka Nové Hodějovice - částečné omezení do konce června
3. Mánesova ulice - zúžení do dvou pruhů na mostě přes Malši od poloviny května do konce června
4. most v Rudolfově - uzavírka od poloviny dubna do konce května
5. most v Hlinsku - uzavírka od poloviny dubna do konce května
6. Plavská ulice - od začátku Nového Roudného po ulici Na Děkanských polích - červen až listopad

7. Dobrovodská ulice - od Plynárenské po Družstevní ulici - od června
8. silnice u hřbitova v Mladém - do konce května. Otevřou ji, než zavřou úsek v Dobrovodské
9. křižovatka Mariánské náměstí - červen a červenec - úplná uzavírka Husovy třídy potrvá asi 14 dní, zbytek částečné omezení
10. Pražská třída - květen - zúžení jízdních pruhů, červen a červenec - oprava úseku Pekárenská - Strakonická potrvá šest týdnů
11. ulice O. Nedbala - červenec - úsek O. Ostrčila až ZŠ O. Nedbala, opravy potrvají asi 10 dní
12. ulice A. Barcala - červenec - úsek M. Horákové až točna MHD
13. Husova třída - křižovatka s O. Nedbala, částečné omezení potrvá do 16. července

"Dobře si vzpomínám, jak hrozná byla situace po loňské uzavírce v Mladém kvůli stavbě zanádražní komunikace. Viadukt a Dobrovodskou to úplně ucpalo. Myslím, že se bude něco podobného znovu opakovat," neskrýval obavy jeden z řidičů z povolání Vladislav Stránský.

I zástupci města tuší, že situace v Budějovicích bude hodně složitá. Proto na některá omezení upozorňují s větším předstihem. "Uzavírka v Dobrovodské kvůli stavbě zanádražní komunikace začne pravděpodobně v červnu," upřesnil náměstek primátora Kamil Calta.

Podle současných předpokladů by mohla trvat až pět měsíců. Žádost o uzavírku ale zatím nebyla podána na příslušné úřady, takže ji město ještě bude upřesňovat. "Dobrovodskou však nezavřeme dříve, než bude průjezdná silnice ze Srubce a Pohůrky do Mladého," zdůraznila Popelová.

Silnice v Mladém směřující na Novohradskou při uzavírce Dobrovodské poslouží jako jedna ze dvou hlavních objízdných tras. Druhá povede přes Suché Vrbné, Hraniční, Hlineckou a Vrbenskou ulici směrem k viaduktu v Rudolfovské a naopak. Autobusy pojedou ulicemi Reinerovou a Vodní.

Při opravách komunikací se dostane také na tři mosty. Všechny bude mít na starosti Správa a údržba silnic Jihočeského kraje. Její ředitel Jan Štícha potvrdil, že úplná uzavírka mostu začne v Hlinsku už v pondělí a v Rudolfově zřejmě o několik dní později.

"Snažíme se tlačit stavby do nejkratších možných termínů, aby na ně mohly navazovat další, kterých máme letos v plánu opravdu hodně. Oba mosty by tak měly být hotové do konce května," upřesnil Štícha.

Objízdné trasy budou významné, například kamiony se z Budějovic do Rudolfova nedostanou po Rudolfovské, ale budou muset přes výpadovku na Lišov. Nepříjemné bude i omezení při opravě mostu přes Malši v Mánesově ulici. "Zde budeme pracovat od poloviny května do konce června," doplnil Štícha. Provoz zůstane v obou směrech, ale vozovka se v době prací zúží o polovinu.

Ředitel jihočeských silničářů ještě upřesnil, kolik budou opravy stát. Za most v Mánesově ulici zaplatí přes 5,1 milionu, v Rudolfově 7,1 a v Hlinsku 4,8 milionu korun.

Sice jen dva týdny, ale o to nepříjemnější uzavírka čeká na řidiče o letních prázdninách v Husově třídě. Důvodem je úprava křižovatky na Mariánském náměstí. Při tomto omezení povede objízdná trasa ulicemi Holečkova a Resslova.

O kus dál pak také v létě chystají opravu silnice na části Pražské třídy od IGY po Strakonickou. Zatím není rozhodnuté, jakou podobu budou mít uzavírky. Nabízejí se možnosti zúžení Pražské na dva jízdní pruhy do a z centra města, nebo odklonění dopravy do Nádražní, Pekárenské a Jírovcovy ulice. Práce mají trvat šest týdnů.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Na místě olympijského parku v Lipně vyroste luxusní hotel a byty

Na ploše 24 tisíc metrů čtverečních vyroste hotel a byty. Součástí bude i molo...

Svah v centru Lipna nad Vltavou, kde v létě 2016 stál park Rio - Lipno, zaplní areál s pětihvězdičkovým hotelem a byty....

Venkovní plovárny hlásí úspěšnou sezonu. V Budějovicích dokonce rekordní

Letní plovárna v Českých Budějovicích už je otevřená.

Jihočeská venkovní koupaliště mají za sebou nadprůměrnou sezonu. Návštěvnostní rekordy zaznamenali v Budějovicích a...

Folková série Večery S nabídne Jahelku i patnáctiletého písničkáře

Ivo Jahelka

Dávají šanci mladým talentům, ale přivážejí i známé tváře folku. Hudební série s názvem Večery S pokračuje podzimními...

Najdete na iDNES.cz