Budova Jihočeské vědecké knihovny na Lidické třídě v Českých Budějovicích.

Budova Jihočeské vědecké knihovny na Lidické třídě v Českých Budějovicích. | foto: Jihočeská vědecká knihovna (www.cbvk.cz)

Boj o územní plán Českých Budějovic. Dokument má chyby, tvrdí kraj

  • 2
České Budějovice mají problém. Krajský úřad navrhuje zrušit aktualizaci územního plánu města z roku 2015. Velkou obětí se může stát přestavba vědecké knihovny.

Skoro stotisícové České Budějovice se dostávají do problému s územním plánem. Jeho poslední velká úprava z roku 2015 má totiž chyby takového rozsahu, že hrozí její zrušení. V některých částech je dokonce v rozporu se stavebním zákonem, tvrdí Krajský úřad Jihočeského kraje, který dokument přezkoumal a navrhuje jeho zrušení.

K návrhu se mohou vyjádřit do 7. prosince obyvatelé i magistrát. Pokud by ho nikdo nepřipomínkoval, rozhodnutí kraje by začalo platit pravděpodobně na konci roku.

Pokud kraj dokument zruší, dostane se město podle některých developerů a architektů do chaosu kolem povolování nových staveb. Podle českobudějovických radních jsou ohrožené významné projekty - například modernizace a dostavba vědecké knihovny nebo řešení bloku s bývalými Žižkovými kasárnami.

Právě u kasáren našel krajský úřad v dokumentu chyby kolem definování funkce staveb. U knihovny zase radnice nedokázala za dva roky vydat změnu územního plánu, protože trvala na tom, že její součástí bude kruhová křižovatka.

Jak tedy vypadá scénář, pokud upravený územní plán z roku 2015 přestane platit?

„Bude platit územní plán z roku 2000 i se všemi pozdějšími změnami. Máme pak možnost zahájit znovu jeho úpravu, ale s nebezpečím, že budeme opakovat některé chyby, nebo začít s přípravou úplně nového územního plánu,“ řekl náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD).

Během diskuse při pondělním jednání zastupitelstva padly i návrhy, jak rychle přesvědčit kraj, aby rozhodl v přezkumném řízení shovívavěji pro město. Podle radního Miroslava Jocha (ČSSD) se chovají krajští úředníci k městu jako nepřátelé a měli by víc spolupracovat.

V současném zastupitelstvu je však stále dost politiků, kteří úpravu územního plánu před dvěma lety schvalovali v domnění, že vyjde mnohem levněji než vypracování nového.

Kdo může za problémy

Problematickou úpravu českobudějovického územního plánu navrhli radní už v roce 2009. Někteří z nich jsou komunálními politiky dodnes. Tvrdí, že postupovali v dobré víře, a rozhodnutí krajského úřadu bude nepříjemné i pro kraj.

„Svým návrhem rozhodnutí vylévá kraj s vaničkou i dítě,“ použil metaforu zastupitel a bývalý primátor Juraj Thoma (HOPB).

Přestavba vědecké knihovny je zřejmě nejvíce ohroženým projektem. Jde o investici kraje na katastru města. Záměr je vázaný na stomilionovou evropskou dotaci. Žádost o ni souvisí s územním plánem a územním rozhodnutím. Za současné situace o dotaci podle Podholy nelze žádat, takže hrozí její propadnutí.

Mezi zastupiteli se objevily i návrhy na kontaktování hejtmanky Ivany Stráské, aby zvážila, nakolik je přezkum plánu pro město i pro kraj nevyhovující a zda neudělat kompromisy. Před tím varují právníci a připomínají, že takové ovlivňování státní správy je trestné.

Podle odborníků budou muset Budějovice vydat do roku 2022 nový územní plán. Pokud by se zastupitelé rozhodli znovu upravit starý, musí odpovídat novému stavebnímu zákonu platnému od roku 2018 a odstranit všechny chyby zrušeného dokumentu.

Mezi nejkřiklavější chyby, které našel v dokumentu krajský úřad, patří stanovisko, že vydaná úprava územního plánu byla pořízena v rozporu se stavebním zákonem, nepřesná stanovení veřejně prospěšných staveb nebo neopakovaná veřejná projednávání změn.

Bývalí českobudějovičtí radní přitom přes varování státních institucí už v roce 2009 přesvědčovali zastupitele, aby hlasovali pouze pro úpravu plánu, protože je tato varianta levnější a jednodušší. Krajský úřad nyní potvrdil, že v rámci republiky šlo o výjimečné řešení, ostatní krajská města zadala nové územní plány.

Padne trestní oznámení?

Autoři připomínek a podnětů, kteří se vyjadřovali k už upravenému územnímu plánu, chtějí napadnout i přezkumné řízení kraje. Podle nich je alibistické, protože měl zrušit územní plán jako celek, jak požadovali. Někteří z nich dokonce zvažují trestní oznámení kvůli zneužití pravomoci úřední osoby a označují celou aféru za ostudu města.

„Dokument byl schválený zastupiteli v rozporu se zákonem o obcích. Paragraf 128 říká, že obec pečuje o všestranný rozvoj svého území a potřeby svých občanů. Při plnění svých úkolů chrání též veřejný zájem,“ cituje obyvatel Pražského předměstí David Puffer.

Podle něj politici veřejný zájem neochránili a dopustili, že Pražské předměstí je znehodnoceno necitlivými přístavbami domů, které tuto čtvrť zahušťují a způsobují dopravní kolaps.

Další kritici připomínají, že při veřejném projednávání úpravy územního plánu v roce 2015 dali radní lidem zavádějící informace. Schůzka byla oznámena jen na úřední desce magistrátu.

„Ubezpečovali nás na ní, že se jedná pouze o změnu územního plánu, která musí být vydaná do konce roku. Přitom následně zastupitelstvo odhlasovalo opatření obecné povahy, kterým se vydal nový územní plán, jenž teď přestane platit,“ připomíná Radek Vinkler.