Součástí Teplárny České Budějovice je výtopna na Okružní ulici.

Součástí Teplárny České Budějovice je výtopna na Okružní ulici. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Zisky klesají, přesto se v teplárně rozdělují milionové odměny

  • 2
Čistý roční zisk Teplárny České Budějovice byl loni bezmála 45 milionů korun, z toho přes 20 milionů získají akcionáři. K tomu tučné odměny v představenstvu a dozorčí radě. I to jsou důvody, proč se společnost mění v politické kolbiště.

Zbraň v rukou politiků. V této roli je nyní Teplárna České Budějovice. A není to poprvé. Ač není topná sezona, tento týden kolem ní bylo horko. Vyvrcholilo středeční valnou hromadou, na které náměstek primátora Pavel Matoušek (ANO) i přes jasné dohody odmítl schválit novou dozorčí radu.

Jeho to zřejmě bude stát post na radnici, teplárna musí znovu svolat valnou hromadu. Bude pravděpodobně 15. července a bezpodmínečně by na ní měli tentokrát dozorčí radu jmenovat. Nyní má jen dva členy z řad zaměstnanců. V opačném případě mohou podle předsedy představenstva Miroslava Houfka nastat velké problémy a o společnosti by mohl rozhodovat soud.

Teplárna také v týdnu vydala zprávu o hospodářských výsledcích za minulý rok. I ty ukazují, proč je kolem firmy, kterou město vlastní z 99,55 procenta, takový rozruch. Točí se tam stamiliony. Zisky jsou desítky milionů, i když loňský rok byl proti těm předchozím hodně špatný.

Společnost vykázala čistý zisk 44,9 milionu korun, o rok dříve to bylo o 22 milionů více. I tak si akcionáři přijdou na 20,6 milionu korun. Valná hromada pak na účet nerozděleného zisku pošle 19,6 milionu. „Vliv na loňské výsledky mělo z velké části počasí, bylo mimořádně teplo,“ zmínil Houfek.

I do budoucna to podle něj bude složité. „Na jedné straně chcete zachovat solidní ceny pro odběratele, abyste si je udrželi. Podle toho musí být nastavená cenová politika, abychom zůstali konkurenceschopní,“ vysvětlil předseda představenstva.

Mimořádný růst zisků proto asi nelze očekávat. Firma nechce jít cestou přímého zvyšování cen tak, jak jí porostou náklady. Tím by totiž mohla ztratit mnoho zákazníků.

„Budeme proto hledat úspory, třeba díky úpravám technologií. Například na horkovodním systému. To by mělo mít pozitivní dopad na zisk. Pak nebude takový tlak na zvyšování cen pro odběratele,“ vysvětlil Houfek. Z hlediska čísel teplárně v roce 2014 klesly meziročně tržby zhruba o 120 milionů na 781,2 milionu korun. Prodej tepla se snížil o 13,6 a elektřiny o 21,6 procenta.

I přes chudší uplynulý rok se loni na odměnách nešetřilo. Podle výroční zprávy si tři členové představenstva přišli na odměnách dohromady na bezmála 10,9 milionu korun. Stejné to bylo i v roce 2013. V dozorčí radě to bylo střídmější. Tam se loni rozdělilo na odměnách takřka 2,9 milionu korun.

Členové obou orgánů už si letos vydělají o poznání méně. Město před časem schválilo snížení výdělků členům dozorčí rady. Předseda si přijde na 35 tisíc korun měsíčně, místopředseda na 15 a ostatní členové 10 tisíc měsíčně. O kolik méně to bude u představenstva, vyplyne zřejmě až z výroční zprávy za rok 2015.

Kdo nakonec v dozorčí radě zasedne, nyní není jisté. „Bude to předmětem jednání mimořádného zastupitelstva 8. června,“ doplnil náměstek primátora Tomáš Bouzek (TOP 09). Příští úterý se kvůli teplárně sejdou členové koalice ANO, Občané pro Budějovice, TOP 09, a KDU-ČSL.