Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: iDNES.cz

V jihočeských nemocnicích se možná zruší až 200 akutních lůžek

  • 2
Všeobecná zdravotní pojišťovna začne příští týden jednat se zástupci Jihočeské nemocnice o rušení akutních lůžek. Zmizí jich možná i dvě stovky. V Táboře už se chystají sloučit péči na interně a chirurgii, uspoří tak 57 lůžek.

Akutní lůžka v nemocnicích na jihu Čech jsou podle pojišťoven mnohdy prázdná, nebo na nich leží pacienti déle, než musí. Teď to proto vypadá, že se budou některá akutní lůžka rušit.

Akutní lůžka

Podle vicehejtmanky Ivany Stráské má kraj optimální síť nemocnic i počty akutních lůžek. "Dalo by se mluvit o snížení zhruba 200 lůžek. Budeme o tom ochotni uvažovat, když dostaneme záruku zachování příjmů od pojišťoven," říká.

"Víme, která lůžka rušit. Když tam nikdo neleží, proč by měla být zachována? Určitě nepotřebujeme třeba lůžková oční oddělení. Jen převedením jednodenních výkonů do ambulantní péče se dá v kraji ušetřit 20 lůžek," uvedla ředitelka Bronislava Hlachová z krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Největší zdravotní pojišťovna začne jednat s představiteli krajského holdingu Jihočeské nemocnice o redukci akutních lůžek příští týden. Chce se domlouvat po jednotlivých oborech, kolik lůžek se v jaké nemocnici ubere.

Vedení táborské nemocnice už připravilo projekt na sloučení péče na interně a chirurgii. Uspoří se jím 57 lůžek, ušetří náklady a sníží délka pobytu pacientů na lůžku při stejné kvalitě poskytované péče.

Šéfové malých nemocnic, jež zajišťují akutní péči jen v základních oborech interna, chirurgie, gynekologicko-porodnické a dětské oddělení, se však shodují, že u nich už se moc lůžek vzít nedá. "Pokud nechceme zrušit žádný ze základních oborů, je prostor pro úsporu lůžek velmi malý," řekl ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš.

Nemocnice na jihu Čech prošly už několika úspornými vlnami. Aby se na začátku 90. let dostaly z hrozivých dluhů, zbavovaly se personálu i lůžek.