Prvním letošním Jihočechem je Vojtěch Holuš ze Sezimova Ústí. Mamince Aleně se...

Prvním letošním Jihočechem je Vojtěch Holuš ze Sezimova Ústí. Mamince Aleně se narodil pět minut po půlnoci v táborské porodnici. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Na jihu Čech loni počet novorozeňat stoupl o 58. Letos byl první Vojta

  • 0
Bilance jihočeských porodnic není tak zlá, jak předpovídaly černé demografické prognózy. Na jihu Čech se loni narodilo v sedmi porodnicích 6 333 dětí, což je o 58 novorozenců víc než v předchozím roce.

Českobudějovičtí, českokrumlovští, jindřichohradečtí a strakoničtí porodníci přivedli loni na svět víc dětí než v roce 2013, jejich kolegové v Písku, Prachaticích a Táboře zaznamenali mírný propad porodnosti.

Hned po silvestrovské půlnoci se však snažily nastávající maminky výpadek ve druhé největší jihočeské porodnici vynahradit. Táborská nemocnice si připsala letošní primát s prvním narozeným miminkem roku už v 0:05 hodin a kromě něho se tu 1. ledna narodily ještě další čtyři děti.

Děti narozené v jihočeských porodnicích

Město                 2014     2013
Č. Budějovice   2 267   2 134
Tábor                  899      994
Písek                   827      836
Strakonice          704       699
J. Hradec            656       586
Český Krumlov   684       673
Prachatice          296       353
Celkem            6 333    6 275

Prvním letošním Jihočechem je Vojtěch Holuš ze Sezimova Ústí a zajímavostí je, že jeho maminka Alena ho porodila na svém pracovišti. Je totiž staniční sestrou na novorozeneckém oddělení v táborské nemocnici.

„S manželem si užíváme, že je Vojta zdravý. Domů nás z porodnice pustí zřejmě v pondělí, v ložnici už máme nachystanou postýlku a v obýváku kolébku,“ těší se 30letá maminka.

Táborská porodnice nabízí maminkám velmi komfortní prostředí. Všechny jedno i dvoulůžkové pokoje tu mají nejen vlastní sociální zázemí, ale také jídelní stoly, lednici a televizi i umyvadlo ve velikosti vaničky, přebalovací pult s vyhříváním a digitální váhu.

„Nevybíráme žádné poplatky za nadstandardní pokoje, naše vybavení považujeme za běžný standard odpovídající dnešní době. Neplatí u nás ani tátové, kteří chtějí být u porodu. V současnosti je jich asi 90 procent, spíš je výjimkou, když tu nejsou,“ popsal primář Jiří Holub z gynekologicko-porodnického oddělení táborské nemocnice.

Perinatologické centrum otevřou na podzim

Přitom první letošní táborská maminka zapadá do dnešní kategorie „průměrná rodička“. „Fakt je, že průměrná rodička je ve věku 30 až 35 let,“ potvrdil primář neonatologického oddělení budějovické nemocnice Milan Hanzl, který má na starosti nejvíc novorozenců v kraji.

V budějovické porodnici se každoročně narodí zhruba třetina všech dětí na jihu Čech, a to včetně těch nejmenších s porodní váhou sotva půl kilogramu, nedonošených i nemocných. Proto se budějovičtí specialisté už těší do nového Perinatologického centra, které vyrůstá v areálu nemocnice.

„Stěhovat se budeme na podzim. Prostory v nové budově nám umožní ještě víc zkvalitnit péči o maminky s novorozenci. I ty po císařském řezu budou moci být hned po porodu na jednom pokoji spolu s miminkem, stejně tak jako ty s nemocnými novorozenci. Chceme, aby se u nás maminky po boku se svými dětmi cítily dobře, proto se na stěhování těšíme, i když bude velmi náročné,“ podotkl Hanzl.

Podrobné statistiky o narozených dětech budou jihočeští porodníci zpracovávat teprve v následujících týdnech. Písecký primář gynekologickoporodnického oddělení Michal Turek už však stihl zjistit, že se loni na tamních porodních sálech narodilo 14 dvojčat, nejmenší novorozenec vážil 1 040 gramů a největší 4 750 gramů.

„Nejmladší mamince bylo šestnáct a nejstarší 44 let. U dívčích jmen jsme nezaznamenali žádné zvláštní kuriozity, máme tu jen Samantu či Bibianu. U chlapců jsou méně tradiční třeba jména Enzo Karel, Oliver Justýn nebo Xavier,“ popsal primář Turek.

Porodnice se stále vylepšují

Zatímco písecká porodnice si drží podle statistiků nejvyšší počet rodiček ze svého okresu a jen menšina z nich přivádí své dítě na svět jinde, naopak malá krumlovská porodnice stahuje svou příznivou pověstí nastávající maminky z Budějovic, ale také z Jindřichohradecka. Přitahuje je tam její klidné, skoro rodinné prostředí.

„Nedávno jsem se dobře bavil u pořadu o porodnictví v televizi, kde jedna paní tvrdila, že kvůli porodu do vody musela jet do Belgie. Přitom u nás ho nabízíme už řadu let, ale maminky tráví ve vaně hlavně první dobu porodní, dítě do vody jich rodí jen tak pět až deset ročně,“ řekl primář gynekologickoporodnického oddělení krumlovské nemocnice Jan Shon.

Všech sedm jihočeských porodnic patří mezi vlajkové lodě nemocnic, které je stále vylepšují. Prachatická loni vylepšila nadstandardní pokoj na porodnickém sále, strakonická a písecká pořídily nová porodní lůžka, která umožňují ženám široký výběr porodní i relaxační polohy. Během ledna vymění Písečtí ve většině pokojů na šestinedělí moderní postele.