Místo sudů s nebezpečnými jedy je teď na místě černé skládky u Žišova na Táborsku solární elektrárna.

Místo sudů s nebezpečnými jedy je teď na místě černé skládky u Žišova na Táborsku solární elektrárna. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

V místě bývalé černé skládky na Táborsku vznikla sluneční elektrárna

  • 0
V Žišově na Táborsku využili zájmu o sluneční elektrárny. Vznikla na místě nebezpečné skládky toxického odpadu. Po 15 letech tak skončilo trápení občanů s nelegální skládkou, elektřinu odtud teď odebírá přes sto domácností.

"Narozdíl od některých jiných tato elektrárna nezabírá úrodnou půdu. Naopak stojí tam, kde patnáct let protékal nebezpečný jed ze sudů do okolí. Lepší využití si nedovedu představit," vysvětlil starosta Žíšova Dušan Hudlík, proč obec záměr soukromé firmy podpořila.

Firma REST-JH, která areál o rozloze jednoho hektaru koupila, nechala pozemek od nebezpečných jedů vyčistit.

"Nechali jsme zavést i sanační sondy do půdy. Ty potvrdily únik jedovatých látek. Celé vyčištění stálo miliony korun," uvedl Martin Šeda ze společnosti REST-JH.

Na pozemku firma postavila elektrárnu o výkonu 700 KW. "Elektřinu z ní odebírá přes sto domácností v obci i jejím okolí," dodal Šeda.

Jedy navezl na pozemek německý podnikatel

Asi tři stovky sudů s nebezpečným isokyanátofenylem sem nechal v roce 1994 navézt německý podnikatel Adolf Gorski, který tady chtěl vyrábět izolační hmoty. Jenže po několika měsících skončil a sudy s toxickým odpadem výbušného charakteru ležely na pozemku řadu let. Podnikatel pokuty neplatil a nevypátral ho ani Interpol.

Žíšov je teď jednou z mála obcí, kde se podařilo černou skládku plnou jedovatých látek zlikvidovat a pozemek smysluplně využít.

Žišov, obec kde na místě černé skládky toxického odpadu vyrostla jaderná elektrárna.