Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na německé straně Šumavy hoří les. Park zavřel stezku z Pramenů Vltavy

  11:02aktualizováno  19:04
Na německé straně Šumavy, zhruba dva kilometry od státní hranice na úpatí hory Farrenberg, hoří. Požár zasáhl téměř pět hektarů lesa. Správa Národního parku a CHKO Šumava kvůli požáru uzavřela turistickou trasu z Pramenů Vltavy na Siebensteinkopf.

V německé části Šumavy požár zničil už dva hektary lesa. (Ilustrační snímek) | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Od úterního večera bojují s ohněm němečtí hasiči v Národním parku Bavorský les. Podle webu Bavorského rozhlasu mají požár pod kontrolou, ale nedokážou odhadnou, jak dlouho ještě budou muset les kontrolovat, aby se oheň opět nerozšířil. Zasáhl až pět hektarů lesa.

Práci německých hasičů komplikuje těžko přístupný terén. Do vzduchu proto vzlétly hasičské vrtulníky, které nabírají vodu v koupališti v obci Mauth.

Podle krajského radního Klause Fehlera je problém ve žhavých uhlících pod povrchem země, které hasiči běžně hasí prudkým proudem vody přímo z hadic. Kvůli nepřístupnému terénu je ale příjezd hasičských vozů vyloučen. Vrtulník se proto bude snažit do večera hasit zbytky požáru ze vzduchu. Pokud se mu to nepodaří, budou hasiči ve čtvrtek ráno rozhodovat o dalším postupu, uvedl Bavorský rozhlas.

Strážci hlídají park ve dne i v noci

V tropických teplotách, které teď na Šumavě panují, hrozí maximální nebezpečí vzniku požáru. Pracovníci Informační a strážní služby drží ve dne v noci protipožární hlídky. Jedna z nich právě v úterý objevila požár na německé straně Šumavy.

Správa parku důrazně žádá turisty, aby respektovali zákazy rozdělávání ohně a kouření v lesích na území parku. Největší nebezpečí vzniku nekontrolovatelného požáru hrozí hlavně v oblastech, kde jsou po kůrovcové kalamitě uschlé stromy.

"Kontrolujeme všechna nouzová nocoviště na území národního parku a také místa, kudy každý den projde nejvíc turistů. Nebo místa, kde neukáznění turisté nejraději nocují načerno. Právě tady je nebezpečí vzniku požáru, například kvůli odhozenému nedopalku," uvádí Tomáš Fait, náměstek ředitele správy parku, který má informační a strážní službu na starost.

Právě jedna z protipožárních hlídek v úterý objevila požár na německé straně Šumavy. "Pracovníci informační a strážní služby jsou nejen požární preventisté, ale speciálně proškolená jednotka sboru dobrovolných hasičů Národního parku Šumava. Riziko požárů kvůli extrémnímu suchu hrozí i v nejvyšších polohách," doplňuje Fait.

Správa parku má k dispozici tři cisterny

Pracovníci informační a strážní služby mohou od letoška využít tři velkoobjemové hasící cisterny pro hašení lesních požáru. V Modravě, Prášilech a ve Stožci jsou základny, kde tyto cisterny parkují.

Velké nebezpečí teď hrozí v oblastech, kde stromy zničil kůrovec a kde v lese leží velké množství dřeva po orkánu Kyrill, které je určeno k zetlení. Na mnoha místech jde o stovky hektarů uschlého lesa.

"Taková místa jsou po území celého parku," upozorňuje Petr Šrail, vedoucí informační a strážní služby.

Nedaleko Velké Mokrůvky hoří

Nedaleko Velké Mokrůvky hoří

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Mladý řidič jel příliš rychle. V převráceném autě se zranilo pět lidí

Dvacetiletý řidič vyjel při průjezdu zatáčkou ze silnice. Auto narazilo do...

Dvacetiletý šofér havaroval ve středu brzy ráno na Českobudějovicku. Zřejmě jel příliš rychle do zatáčky, auto vylétlo...

Další z rubriky

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Senioři a školáci ušetří za MHD v Budějovicích stovky korun měsíčně

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Od prvního září budou moci senioři od 65 let a školáci do patnácti let jezdit městskou hromadnou dopravou v krajském...

VYSÍLÁME: V Hluboké se loučí s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé loučí s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v Afghánistánu...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz