Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vědcům slouží nová laboratoř, zkoumají v ní encefalitidu i virus zika

  8:52aktualizováno  8:52
V Biologickém centru Akademie věd v Českých Budějovicích se otevřel nový parazitologický pavilon. Slouží zhruba šedesátce vědců, kteří zkoumají zdraví nebezpečné viry. Doposud museli dojíždět do Brna, kde využívali externích laboratoří.

Novou laboratoř s vysokou úrovní zabezpečení využívá českobudějovické Biologické centrum Akademie věd ČR. | foto: Václav Pancer, ČTK

Vědci v nové speciální laboratoři parazitologického pavilonu se podobají kosmonautům. Mají na sobě bílé overaly a hlavy schované pod kuklou.

„Pracovníci se před vstupem do laboratoře musí vysvléct do spodního prádla a odložit všechny šperky i mobil. Převlečou se do ochranného oděvu, vezmou si galoše a přes ně ještě návleky. Na hlavu si nasadí kuklu s přívodem vzduchu, který je do ní vháněn motorkem. Veškerý vzduch je odsáván a prochází přes HePa filtry, které jsou schopny zachytit i virové částice infekčního materiálu, s nímž tu pracujeme,“ popsal Daniel Růžek, šéf laboratoře arbovirologie Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR.

Při odchodu z této laboratoře nechají vědci ochranný plášť dekontaminovat a sami se před převlečením do civilního oděvu osprchují. Dodržování přísného zabezpečovacího režimu je tu nutné kvůli práci s infekčními viry a patogeny, které ohrožují lidské zdraví.

Vědci budou zkoumat hlavně viry přenášené komáry a klíšťaty

V nové laboratoři budou vědci zkoumat zejména klíšťovou encefalitidu a virus zika. Dosud v Budějovicích takové zázemí neměli a museli jezdit na detašované pracoviště do Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně.

„Předmětem našeho výzkumu jsou především viry přenášené komáry a klíšťaty, z nichž jsou některé vysoce rizikové i pro člověka. Dále provádíme výzkum viru vztekliny, západonilské horečky a japonské encefalitidy,“ vypočítal Růžek, jehož tým se podílí i na testování potenciálních antivirotik, léčiv proti viru zika a viru klíšťové encefalitidy.

V novém parazitologickém pavilonu, který vznikl přístavbou dvou poschodí k původní přízemní budově, je kromě této specializované laboratoře dalších sedm laboratoří, 16 pracoven vědců, přednáškový sál a moderní technické zázemí.

„Investice si vyžádala 60 milionů korun a uhradila ji ze svého rozpočtu Akademie věd. Nové prostory s moderním vybavením umožní další rozvoj výzkumu, zejména v oblasti molekulární parazitologie,“ sdělila referentka publicity Biologického centra Daniela Procházková.

V novém zázemí bude pracovat 60 vědeckých pracovníků, postdoktorálních vědců a studentů. Přesune se sem i laboratoř funkční biologie prvoků, kterou vede Alena Panicucci Zíková.

„Naše výzkumné týmy se zabývají jednobuněčnými parazity, kteří velmi negativně ovlivňují životy lidí žijících převážně v tropických a subtropických oblastech zeměkoule. Naším cílem je porozumět jim tak, aby naše výsledky mohly být využity pro vývoj nových léčiv a vakcín,“ popsala Panicucci Zíková.

Její tým patří, stejně jako kolegové z laboratoře arbovirologie ke špičce v oboru. „V posledních šesti letech jsme publikovali přes 130 prací ve vědeckých časopisech, které jsou poměrně hodně citované,“ doplnila Panicucci Zíková.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Další z rubriky

Děti budou dál dojíždět. Na Srubci školu letos neotevřou

Srubec je z pohledu čísel nejrychleji rostoucí satelitní obcí kolem krajského...

Od 1. září měli chodit prvňáčci do nové ZŠ Srubec. Jenže v obci u Českých Budějovic ještě nezačali stavět a škola bude...

Obrazy z Mongolska zaplnily věž v Třeboni. Sbírka je evropským unikátem

Třeboň otevírá v Kotěrově vodárenské věži galerii buddhistického umění z...

Třeboň má nový turistický tahák. Galerii mongolského buddhistického umění v bývalé Kotěrově vodárenské věži. Podle...

Vysloužilý bazén v Prachaticích přestaví za 200 milionů na akvapark

V areálu plaveckého stadionu v Prachaticích přibude saunový, solný i dětský...

V Prachaticích se pustí do největší investice za posledních několik desítek let - přestaví plavecký bazén, který...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.

Najdete na iDNES.cz