Jednou z obcí okolo Budějovic, která se rychle rozrůstá, je i Srubec.

Jednou z obcí okolo Budějovic, která se rychle rozrůstá, je i Srubec. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Budějovice se vylidňují, v okolních obcích vznikají stovky nových parcel

  • 7
MF DNES oslovila kolem dvaceti vesnic a měst v blízkosti Českých Budějovic. Zjistila, kde budou v nejbližší době nabízet větší počet parcel. Lidé mají zájem o Hlubokou, Boršov, Včelnou nebo Lišov.

Sto nových parcel u Včelné, 62 na Srubci, padesát v Hlincové Hoře, až čtyřicet ve Vrátě. Okolo Českých Budějovic se staví ve velkém. Developeři tak vytvářejí nové a nové stavební pozemky.

Trend stěhování mimo město okolo Budějovic stále trvá. Sen o bydlení ve vlastním novém domku má pořád hodně lidí. Zatímco Budějovice neustále ztrácejí obyvatele, obce okolo neustále rostou.

MF DNES oslovila kolem dvacítky vesnic a měst v blízkosti, aby zjistila, kde se v nejbližší době bude nabízet větší počet parcel.

Největší zájem je o Hlubokou nad Vltavou

Jasným signálem, jaké jsou trendy, hovoří statistika, kam se lidé nejvíc stěhují. Na Českobudějovicku zřetelně vede Hluboká nad Vltavou. Za loňský rok tam podle Českého statistického úřadu přibylo migrací 74 nových obyvatel.

O pozemky v Hluboké je velký zájem. Je tam vynikající občanská vybavenost, zvláště pak nabídka sportovních aktivit je bezkonkurenční. A i ceny parcel tu jsou slušné, začínají od 2 000 korun za metr.

„Dohromady se na Hluboké prodává asi dvacet parcel. V současné době se připravuje dalších osm v Křesíně,“ uvedl hlubocký starosta Tomáš Jirsa.

„Je velký tlak, aby se pozemky územním plánem měnily na stavební. My však dodržujeme zásadu, aby se město rozvíjelo směrem, kde je již výstavba,“ podotkl Jirsa s tím, že optimální je nárůst dvaceti nových obyvatel ročně.

Město si v Křesíně ponechává rezervu asi padesáti parcel. K lokalitě nyní radnice nechá přivést sítě a komunikaci. „Máme takto uloženo zhruba 50 milionů korun. Ale v nejbližší době pozemky určitě rozprodávat nebudeme,“ zdůraznil Jirsa.

Šedesát dva obyvatel se přistěhovalo za loňský rok do Srubce. Shodou okolností tam nyní vzniká 62 nových parcel. „Developeři u nás nabízejí pozemky hlavně v lokalitě Za Humny, Na Štětkách a Na Škardě,“ uvedla starostka Srubce Zuzana Vyhnálková.

Zajímavostí je i to, že Srubec měl za rok 2013 nejvyšší přirozený přírůstek na Budějovicku a to včetně krajského města.

České Budějovice na tom ve skutečnosti jsou co do počtu obyvatel ještě hůř, než statistiky udávají. Řada lidí, kteří se již přestěhovali do „satelitů“, si totiž často ponechá trvalé bydliště v největším jihočeském městě.

„Jezdí se sem dívat pánové s velkými černými auty“

„Boršov má oficiálně 1 820 obyvatel, reálně je to asi o čtyři sta víc,“ poukázal boršovský starosta Jan Zeman.

I tam je velký potenciál rozvoje. Pole nad Boršovem jsou totiž dotčená církevními restitucemi. Dostat by je měl vyšebrodský klášter. „Územní plán přitom počítá, že by tu mělo vzniknout 216 stavebních pozemků. O tuto lokalitu je velký zájem, jezdí se sem dívat pánové s velkými černými auty,“ prozradil boršovský starosta Zeman.

Bude to velmi zajímavá lokalita s novým malým rybníkem, hned vedle bude les. Pokud církev pozemky získá, rozhodně na tom vydělá. Zatímco stát bral pole, klášteru se vrátí cenné stavební parcely.

„Pozemky se tu prodávají za dva tisíce korun metr. Je řada lidí, kteří parcely koupili před deseti lety jako investici. Za tu dobu se jejich hodnota zdvojnásobila," uvedl starosta Zeman.

Velký developerský projekt je před dokončením ve Včelné. „Soukromý developer připravuje celkem 99 pozemků pro jednotlivé nízkopodlažní rodinné domy. Parcely jsou před dokončením, některé však již prodané. Zhruba 90 z nich je aktuálně v prodejní nabídce za 1 750 až 1 900 korun za metr,“ popsala situaci místostarostka Včelné Jarmila Mandžuková.

Hodně se staví také na Hlincové Hoře. Z několika desítek parcel zde zbývá v prodeji posledních pár. Developer už vybírá zálohu na další etapu.

Desítky stavebních parcel mají v následujících dvou letech vzniknout také v Lišově. To je vedle Hluboké další město v blízkosti Budějovic, které nabízí široké spektrum občanské vybavenosti, jež se rok od roku zlepšuje.

Jedinou nevýhodou je, že do Lišova zatím nejezdí MHD. „Máme nová dětská hřiště, opravenou školku, školu, moderní kino, skatepark, je tu dobrá lékařská péče, veterinář,“ vyjmenoval lišovský starosta Jiří Švec s tím, že pozemky se v Lišově pohybují od 900 do 1 300 korun za metr.

V Roudném si chtějí zachovat ráz obce

Jsou i obce, které se do výstavby příliš nehrnou. Například Roudné masové vytváření parcel neplánuje. „Chceme zachovat ráz obce. Tlaky tu ovšem jsou. Jenže životní prostředí vydalo negativní stanovisko kvůli kanalizaci. Tu nyní řešíme a teprve pak přijdou na řadu případné parcely. Územní plán s nimi ovšem už počítá,“ řekl starosta Roudného Gustav Had.

Za loňský rok se do Roudného přistěhovalo 52 lidí, což je na Budějovicku třetí nejvyšší počet.

Skokový nárůst obyvatel může být pro obec velmi zatěžující. Kanalizace, školky i silnice nemusí mít dostatečnou kapacitu. Podle statistik jeden dům obývá tři a půl člověka a mají dvě a půl auta.

„Negativ je celá řada. Nestačí kapacita mateřské školy, MHD, museli jsme posílit výkonnost čerpadla na vodovodu, dále se musí posilovat plyn, nestačíme opravovat stávající komunikace, je velký nárůst agendy kolem kolaudací domů, přihlašování a odhlašování občanů či kolem výběrů poplatků,“ podotkla starostka Srubce Zuzana Vyhnálková.