V péči o novorozence je českobudějovická nemocnice světovou špičkou

  8:17aktualizováno  8:17
Perinatologické centrum českobudějovické nemocnice se díky svým výsledkům zařadilo do světové špičky mezi pracovišti, která se zabývají oblastí těhotenství, porodu a péče o novorozence. V tuzemsku patří mezi tři nejlepší.

Perinatologické centrum českobudějovické nemocnice patří do světové špičky. (Ilustrační snímek) | foto: SLAVOMÍR KUBEŠMF DNES

Zatímco v Evropské unii a nejrozvinutějších státech světa, jako je například USA a Japonsko, zemře ještě před porodem nebo do sedmi dní po porodu 5 až 10 dětí z tisíce, v Česku vyjadřuje statistický průměr číslo 3,9 a v jihočeském regionu dokonce 3,3.

O kvalitě perinatální péče v Jihočeském kraji svědčí mimo jiné skutečnost, že po porodu zemřely v regionu vloni pouze tři děti, což představuje půl promile všech narozených. Ostatní děti zemřely ještě před porodem. Tedy v těle matky, přičemž lékaři už děti zachránit nemohli. O dobré péči všech porodnic na jihu Čech svědčí to, že nedošlo k žádnému úmrtí při porodu.

Statistiky negativně ovlivňuje hlavně příliv běženců z celého světa. Ženy se na sál často dostanou až těsně před porodem a ve stavu, který ani současná medicína není schopna řešit. "Co může udělat lékař, k němuž přijde nemocná a zanedbaná žena z Afghánistánu v devátém měsíci těhotenství," popisuje primář gynekologicko-porodnického oddělení a šéflékař perinatologického centra Petr Sák.

Českobudějovické perinatologické centrum je jediným akreditovaným a specializovaným pracovištěm svého druhu na jihu Čech. Tvoří ho gynekologicko-porodnické a neonatologické oddělení nemocnice a stará se také o nejsložitější těhotenství a porody z hraničních oblastí Plzeňského kraje a Kraje Vysočina včetně následné péče o děti narozené z těchto, převážně předčasných porodů.

Novorozenců s nízkou porodní váhou, nedonošených a nemocných neubývá ani navzdory klesajícímu počtu rodiček. "Specialisté, kteří se starají o tyto děti, jsou, bohužel, stále velmi vytížení. Jen z naší porodnice měli vloni na starost 315 těchto novorozenců, a když si k tomu ještě připočtete nemocné děti, které potřebují intenzivní resuscitační péči, typická skupina těchto patologických novorozenců spíš pomalinku stoupá, než klesá," upřesnil primář neonatologického oddělení Milan Hanzl.

V jihočeských porodnicích se vloni narodilo 6 369 dětí, z toho více než třetina v českobudějovické nemocnici. Meziročně počet novorozenců v kraji klesl o 662.

Autor:

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Hádka dvou mužů na Táborsku přerostla ve rvačku. Mladší z nich zemřel

Ilustrační snímek

Slovní rozepře mezi dvěma muži na Táborsku skončila tragicky. Po potyčce zemřel v nemocnici osmadvacetiletý muž....

Další z rubriky

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Lišov chce postavit dům pro seniory, nabídne 105 lůžek

Nový domov pro seniory Anavita v Plzni

Zatímco dnes se musí senioři ze čtyřtisícového Lišova na Českobudějovicku stěhovat do zařízení v širokém okolí, v...

Lipno má skikrosovou dráhu, Zadov rolbu na stopy, hlásí areály novinky

Jezerní sjezdovka ve Skiareálu Lipno bývá přeplněná lyžaři.

Nová sněžná děla, rolby, restaurace, dráha s tunelem a mírné zdražení skipasů. To jsou hlavní novinky v jihočeských i...

Najdete na iDNES.cz