Průmyslová zóna v Písku.

Průmyslová zóna v Písku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Písek láká firmy do průmyslové zóny. Radnice zlevňuje pozemky

  • 1
Průmyslová zóna v Písku je sice největší v kraji, od roku 2011 tam ale nepřišla jediná firma. Důvodem je navýšení ceny pozemků, k němuž tehdy došlo. Zastupitelé nyní přístup přehodnotili a parcely zlevnili na úroveň ostatních měst.

Diskusi spustila žádost společnosti Jiri Models, která chtěla v průmyslové zóně koupit dva hektary za stejnou cenu, za jakou město dříve prodávalo parcely zahraničním investorům. Jenže mezitím radnice změnila pravidla a cenu notně navýšila.

Zatímco společnost zabývající se nakladatelskou činností pro děti, výrobou plastových a papírových hraček s licencemi Walt Disney, Lego, Hello Kitty nebo Krtečka, městu nabízela 3,3 milionu korun, pravidla cenu stanovovala na více než 12 milionů (více čtěte zde).

"Vznikly tak pochybnosti, zda ceny, které jsme měli, tedy 650 korun za metr zasíťovaného pozemku, nejsou příliš vysoké," uvedl písecký starosta Ondřej Veselý (ČSSD).

Průmyslová zóna v Písku

Za zhruba 16 let písecké průmyslové zóny se zde proinvestovaly miliardy korun a vznikly tři tisíce pracovních míst. Největší Faurecia například postavila svůj závod za více než tři miliardy korun. Dnes zaměstnává 1 070 lidí. Celá průmyslová zóna se rozkládá na 65 hektarech, sídlí tam 11 firem. Dalších devět hektarů je ještě k dispozici pro investory.

Město si proto nechalo prověřit, kolik stojí parcely v jiných průmyslových zónách. A ukázalo se, že písecké ceny jsou nepřiměřeně vysoké.

"Naše ceny jsou vysoké, můžeme ztrácet konkurenceschopnost," konstatoval starosta Veselý. Jinak řečeno - firmy si mohly vybírat jiné lokality, a Písek tak tratil jak peníze, tak i na nových pracovních místech.

Na zastupitelstvu tak už několik měsíců zazníval názor, že by se cena měla snížit. Zastupitelé proto schválili nová pravidla, podle kterých stojí metr zasíťovaného pozemku v průmyslové zóně 400 korun a nezasíťovaný polovinu.

Cenou se tak Písek vyrovnal například Prachaticím nebo Táboru. Milevsko prodává pozemky v průmyslové zóně o 200 korun za metr levněji, nenabídne však tak velkou plochu.

Změna oproti předchozím pravidlům je také v tom, že město nebude upřednostňovat velké firmy. Ty měly dříve při investici nad 100 milionů či při vytvoření 50 pracovních míst možnost výrazné slevy.

Místostarosta Josef Knot (TOP 09) apeloval, aby se město neohlíželo na to, jak velká firma je. Podle něj by mělo prodávat pozemky v průmyslové zóně co nejlevněji. Zisk pro Písek je prý hlavně v nových pracovních místech.

"Podle mě je i 400 korun za metr cena příliš vysoká, buďme rádi a vděčni za každého investora, který do Písku zamíří. Podporujme jakoukoli zaměstnanost," uvedl Knot.

Společnost Jiri Models chtěla v průmyslové zóně investovat v následujících letech asi 120 milionů korun a nabrat až 70 nových zaměstnanců. Firma vyrábí zboží pro český, maďarský a slovenský trh. Potřebuje posílit logistiku. Vybrala si proto pozemek kousek od silnice I/20.

Kromě ceny se však ukázal ještě jeden problém. Parcela leží mimo průmyslovou zónu. K tomu, aby se tam daly postavit nové haly, by se musel měnit územní plán. Navíc město s pozemky mělo jiné záměry.

"Nemáme tam vyřešené parkování kamionů. Zatím jsme ale nesehnali strategického investora. Teď už víme, že by to měl být nějaký řetězec, který provozuje benzinové pumpy, protože bez prodeje nafty se to neuživí," podotkl Veselý.

Město proto společnosti Jiri Models nabízelo jiné pozemky přímo v průmyslové zóně. Firma už o nabídky Písku ztrácí zájem. "Jednání s městem byla v prosinci. Je duben, čekat čtyři měsíce je pro nás relativně neúnosná doba. Nevím, jestli se k této možnosti vrátíme," řekl Jiří Žofka ze společnosti Jiri Models.