Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z hradu v Písku vládli králové celé zemi, teď tam mají na počest desku

  12:49aktualizováno  12:49
Město na Otavě si letos připomíná 770 let od první písemné zmínky. Z panovníků byl nejčastějším hostem Přemysl Otakar II., ale často na hradě pobývali i Karel IV. či Václav IV.

Slavnostní odhalení pamětní desky v Písku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Přemyslovi, Karlovi či Václavovi. Zkrátka všem panovníkům, kteří pobývali za zdmi hradu v Písku. Právě jim je věnována pamětní deska, kterou v neděli odpoledne odhalili na hradbách pod Rytířským sálem.

Váží 600 kilogramů a rozměry má 160 x 65 centimetrů. "Jsou na ní připomenutí králové, kteří občas pobývali na hradě. Byli to Václav I., Přemysl Otakar II., Jan Lucemburský, Karel IV. a Václav IV.," vyjmenoval ředitel Prácheňského muzea Jiří Prášek. Písek si slavnostní akcí připomínal výročí 770 let od první písemné zmínky o městě.

Vůbec nejčastějším návštěvníkem byl Přemysl Otakar II. Město podle dochovaných záznamů navštívil 20krát, a dokonce odtud vládl.

Historie Písku

Město Písek Město bylo založeno na sklonku vlády Václava I. kolem poloviny 13. století. První doklad o městě je v listině zmiňovaného krále z roku 1243. Jeho syn, král Přemysl Otakar II., věnoval výstavbě Písku zvláštní pozornost v zájmu upevnění moci rodu Přemyslovců na jihu Čech a často zde pobýval.

Brzy zde vyrostl hrad, přechod přes řeku umožnil kamenný most. Bezprostředním důvodem k založení Písku bylo zřejmě zlato získávané rýžováním z písečných náplavů Otavy, později hlubinnou těžbou v Píseckých horách. Město střežilo i provoz na Zlaté stezce a bylo rovněž významnou oporou královské moci v jižních Čechách.

Zdroj: Encyklopedie Písku

"Trávil zde delší, i několikaměsíční období s celou svou družinou, úředníky a významnými osobnostmi tehdejší doby. Písek dokonce povýšil na svou občasnou rezidenci. Nebyly to tedy jen zdvořilostní návštěvy, ale skutečně odtud řídil české království a například zde vydával listiny," pokračoval Prášek.

Bez velké nadsázky se tak tehdy mohl Písek považovat za centrum hlavního dění v zemi. Ředitel muzea se také nechal slyšet, že by si nejspíš věděl rady se sochou zmíněného panovníka, kterou daruje František Postl městu České Budějovice.

„O tom, že by mohl mít Přemysl Otakar II. sochu v Písku, jsem už uvažoval, hovořili jsme o tom i v letopisecké komisi. Je to zatím spíše takové oťukávání,“ doplnil.

Hrad nechal postavit právě on, a protože dával městu velký význam, byl na svou dobu vybudován hodně velkoryse. "Do té doby měly hrady pouze jeden palác a písecký měl dva," upřesnil Prášek.

Slavnostní odhalení pamětní desky v Písku.

Slavnostní odhalení pamětní desky v Písku.

Zajímavé je, že o slavné minulosti mnoho obyvatel vůbec nemá tušení. Tedy alespoň ti oslovení v ulicích Písku. "Vím, že bylo město založené roku 1243, ale o tom, že zde pobývalo tolik králů, jsem vůbec nevěděl. Na pamětní desku se určitě půjdu podívat," řekl jeden z dotázaných Štěpán Nováček.

Ředitel muzea uvedl, že je z carrarského mramoru, podle původu z italského města Carrara, kde se těží. Dále byl použit božanovský pískovec. Deska stála přibližně 60 tisíc korun a přibližně stejně stojí její zavěšení na hradbu. Je na ní český a latinský nápis Ve zdech hradu pobývali králové a dále jsou uvedena jejich jména. Autorem textu je historik Jan Adámek a desku zpracoval kameník a sochař Aleš Liška.

Podle záznamů Písek navštívil dvakrát i Jan Lucemburský, ale například Karel IV. a Václav IV. tam byli dokonce zhruba desetkrát. "Písku udělovali různá privilegia a svobody, určitě o něj dbali, jinak to ani nešlo, byl to přece jejich majetek," zdůraznil Prášek.

Program muzea do konce roku Do konce roku nabízí Prácheňské muzeum návštěvníkům vedle stálých expozic i výstavu gotických kamnových kachlí na Písecku. Ta odhalují obrázkový svět pozdního středověku a raného novověku.

Dalším projektem budou Plakáty pro Ypsilonku od Jana Schmida a výstava stojánků vánočních stromečků. "Výrazně se rozbíhá příhraniční spolupráce, zejména s partnerskými městy. Příští rok převezmeme z Deggendorfu výstavu ptačích budek," přibližuje Jiří Prášek.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Další z rubriky

Soud zamítl stížnost spolku, potvrdil pokutu za pochod na Šumavě

Pro turisty je cesta Luzenským údolím k přechodu Modrý sloup zavřená.

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost spolku Otevřená Šumava. Definitivně tak potvrdil pokutu 100 tisíc korun...

Nemocných s chřipkou ubývá. Epidemie ale na jihu Čech zatím nekončí

(Ilustrační snímek)

Chřipce už letos na jihu Čech podlehlo 25 lidí. Zatím poslední obětí se stal osmdesátiletý muž. Ačkoli v minulém týdnu...

Budějovice vyhrály spor s parkovací službou. Nemusí platit 2,5 milionu

Špatné parkování (ilustrační foto)

Dva a půl milionu korun jako ušlý zisk platit nebudou a žalobce má nahradit náklady řízení. Budějovická radnice uspěla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz