Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z hradu v Písku vládli králové celé zemi, teď tam mají na počest desku

  12:49aktualizováno  12:49
Město na Otavě si letos připomíná 770 let od první písemné zmínky. Z panovníků byl nejčastějším hostem Přemysl Otakar II., ale často na hradě pobývali i Karel IV. či Václav IV.

Slavnostní odhalení pamětní desky v Písku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Přemyslovi, Karlovi či Václavovi. Zkrátka všem panovníkům, kteří pobývali za zdmi hradu v Písku. Právě jim je věnována pamětní deska, kterou v neděli odpoledne odhalili na hradbách pod Rytířským sálem.

Váží 600 kilogramů a rozměry má 160 x 65 centimetrů. "Jsou na ní připomenutí králové, kteří občas pobývali na hradě. Byli to Václav I., Přemysl Otakar II., Jan Lucemburský, Karel IV. a Václav IV.," vyjmenoval ředitel Prácheňského muzea Jiří Prášek. Písek si slavnostní akcí připomínal výročí 770 let od první písemné zmínky o městě.

Vůbec nejčastějším návštěvníkem byl Přemysl Otakar II. Město podle dochovaných záznamů navštívil 20krát, a dokonce odtud vládl.

Historie Písku

Město Písek Město bylo založeno na sklonku vlády Václava I. kolem poloviny 13. století. První doklad o městě je v listině zmiňovaného krále z roku 1243. Jeho syn, král Přemysl Otakar II., věnoval výstavbě Písku zvláštní pozornost v zájmu upevnění moci rodu Přemyslovců na jihu Čech a často zde pobýval.

Brzy zde vyrostl hrad, přechod přes řeku umožnil kamenný most. Bezprostředním důvodem k založení Písku bylo zřejmě zlato získávané rýžováním z písečných náplavů Otavy, později hlubinnou těžbou v Píseckých horách. Město střežilo i provoz na Zlaté stezce a bylo rovněž významnou oporou královské moci v jižních Čechách.

Zdroj: Encyklopedie Písku

"Trávil zde delší, i několikaměsíční období s celou svou družinou, úředníky a významnými osobnostmi tehdejší doby. Písek dokonce povýšil na svou občasnou rezidenci. Nebyly to tedy jen zdvořilostní návštěvy, ale skutečně odtud řídil české království a například zde vydával listiny," pokračoval Prášek.

Bez velké nadsázky se tak tehdy mohl Písek považovat za centrum hlavního dění v zemi. Ředitel muzea se také nechal slyšet, že by si nejspíš věděl rady se sochou zmíněného panovníka, kterou daruje František Postl městu České Budějovice.

„O tom, že by mohl mít Přemysl Otakar II. sochu v Písku, jsem už uvažoval, hovořili jsme o tom i v letopisecké komisi. Je to zatím spíše takové oťukávání,“ doplnil.

Hrad nechal postavit právě on, a protože dával městu velký význam, byl na svou dobu vybudován hodně velkoryse. "Do té doby měly hrady pouze jeden palác a písecký měl dva," upřesnil Prášek.

Slavnostní odhalení pamětní desky v Písku.

Slavnostní odhalení pamětní desky v Písku.

Zajímavé je, že o slavné minulosti mnoho obyvatel vůbec nemá tušení. Tedy alespoň ti oslovení v ulicích Písku. "Vím, že bylo město založené roku 1243, ale o tom, že zde pobývalo tolik králů, jsem vůbec nevěděl. Na pamětní desku se určitě půjdu podívat," řekl jeden z dotázaných Štěpán Nováček.

Ředitel muzea uvedl, že je z carrarského mramoru, podle původu z italského města Carrara, kde se těží. Dále byl použit božanovský pískovec. Deska stála přibližně 60 tisíc korun a přibližně stejně stojí její zavěšení na hradbu. Je na ní český a latinský nápis Ve zdech hradu pobývali králové a dále jsou uvedena jejich jména. Autorem textu je historik Jan Adámek a desku zpracoval kameník a sochař Aleš Liška.

Podle záznamů Písek navštívil dvakrát i Jan Lucemburský, ale například Karel IV. a Václav IV. tam byli dokonce zhruba desetkrát. "Písku udělovali různá privilegia a svobody, určitě o něj dbali, jinak to ani nešlo, byl to přece jejich majetek," zdůraznil Prášek.

Program muzea do konce roku Do konce roku nabízí Prácheňské muzeum návštěvníkům vedle stálých expozic i výstavu gotických kamnových kachlí na Písecku. Ta odhalují obrázkový svět pozdního středověku a raného novověku.

Dalším projektem budou Plakáty pro Ypsilonku od Jana Schmida a výstava stojánků vánočních stromečků. "Výrazně se rozbíhá příhraniční spolupráce, zejména s partnerskými městy. Příští rok převezmeme z Deggendorfu výstavu ptačích budek," přibližuje Jiří Prášek.

Autor:


Nejčtenější

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Člověk si na všechno zvykne. Stále se toho držím, říká Huříková

Tereza Huříková

Tereza Huříková jako juniorka vyhrála dvakrát mistrovství světa, ale ve 30 letech jí dráhu profesionální cyklistky...

Další z rubriky

Postavme divadlo a mosty, říká hlavní architekt Českých Budějovic

Hlavní architekt Budějovic Jan Němec dojíždí do krajského města na jeden den v...

Podle hlavního architekta města Jana Němce je urbanistická podoba Českých Budějovic zakotvena v územním plánu....

Srpen 1968 v Budějovicích: vojáci obsadili redakci, novináři skákali z oken

Srpnová okupace roku 1968 v Českých Budějovicích.

Okupaci Československa pěti armádami Varšavského paktu zahájenou 20. srpna 1968 pocítili obyvatelé Jihočeského kraje o...

Druhé referendum o bazénu v Písku před volbami nebude, řekli zastupitelé

1. místo - vítěz navíc zabodoval i v jednoduchosti konstrukce objektu. Navíc...

Písečtí zastupitelé dostali na stůl návrh na referendum o výstavbě nového bazénu. Avšak rozhodování o osudu akvaparku...

Grafton Recruitment Praha
PROVOZNÍ MANAŽER, až 120 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 80 000 - 120 000 Kč

Najdete na iDNES.cz