Archeologové finišují s průzkumem pozdně-gotické Solnice, kde býval nejstarší...

Archeologové finišují s průzkumem pozdně-gotické Solnice, kde býval nejstarší budějovický hřbitov. | foto: Marek Podhora, MAFRA

V budějovické Solnici našli archeologové dělové koule, mince i hroby

  • 0
V prvním zářijovém týdnu budou pracovníci Jihočeského muzea dokončovat průzkum v Solnici na Piaristickém náměstí. Našli při něm například zdobnou keramiku, mince, dělové koule a hroby. Lidé se sem mohou znovu podívat 9. září při příležitosti Mezinárodního dne památek.

Po vstupu do historické Solnice na budějovickém Piaristickém náměstí ovane příchozí vlhko a zatuchlina dlouhodobě neobývané budovy. Musíte dávat pozor, abyste hlavou nenarazili do vyčnívajících volných kusů trámů anebo nezakopli na nerovné hliněné podlaze mezi hromadami vykopané zeminy a kamení.

V takových podmínkách nyní pracují archeologové Jihočeského muzea. Pro veřejnost zůstává jedna z nejcennějších památek v krajském městě zavřená. Už příští rok na podzim chce v Solnici otevřít soukromý vlastník restauraci a čepovat v ní pivo z nového minipivovaru v sousední Hroznové ulici.

Proto mají archeologové napilno: s průzkumem v přízemí pozdně-gotické stavby začali v půlce srpna a na konci příštího týdne musí být hotovi. „Historii Solnice zkoumáme ve třech sondách hlubokých 2,2 metru, tedy až na geologické podloží. Mezi nejzajímavější nálezy patří dělové koule z malých děl, mince a obrovské množství zdobné keramiky, mezi níž jsou dokonce i zdobené kachle. Keramika pochází z období 13. až první půlky 16. století,“ popisuje archeoložka Zuzana Thomová, která průzkum vede.

Ačkoli všichni obyvatelé říkají jedné z dominant Piaristického náměstí s kamennými obličeji Solnice, nechali městští radní podle Thomové postavit mohutnou pětipatrovou stavbu jako zbrojnici. I poté sloužila k hospodářským účelům, například jako sýpka na obilí, a až v 19. století v souvislosti s koněspřežkou jako sklad soli.

„Solnice byla postavena v roce 1531 na místě hřbitova, kde se pohřbívalo od 13. století. Město v ní mělo zbroj pro případ nějakého vojenského konfliktu, ale mělo pevné a velké hradby, že ho nedobyli ani husiti. Solnicí prochází hlavní hradební zeď a v ní byla zbrojnice postavená. Památkově chráněná budova má kompletní původní krovy, ale kvůli tomu, že byla hodně dlouho zavřená, jsou napadené dřevomorkou,“ vysvětluje archeoložka.

Lidé se mohou poprvé do Solnice podívat už 9. září, kdy tam budou archeologové u příležitosti Mezinárodního dne památek zájemce provádět na Dni otevřených dveří.

A pak se do rozlehlé budovy nastěhují stavbaři, kteří ji mají zhruba za rok proměnit na stylovou restauraci s vlastním pivem. Majitelé památky počítají s tím, že jim budou archeologové v zádech i během přestavby. Zuzana Thomová se se svým týmem do Solnice vrátí při výměně podlah, protože pod nimi se často skrývají mince, keramika a někdy i vzácné písemnosti.