Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační snímek

Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační snímek | foto: Jan Dvořák, iDNES.cz

V Temelíně hořel vysoušeč na toaletě. Požár musí hlásit do Rakouska

  • 162
Necelou minutu trval zásah hasičů ve zdravotním středisku v Jaderné elektrárně Temelín. Důvodem byla technická závada elektrického vysoušeče rukou na toaletách lékařského personálu. Chod elektrárny ani její bezpečnost nebyly ohroženy. Škoda je odhadována na dva tisíce korun.

O události přesto musela Jaderná elektrárna Temelín informovat Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Ten v souladu s Dohodou z Melku předá informaci Rakousku.

„Událost je předběžně ohodnocena mimo stupnici INES, protože nemá vliv na provoz elektrárny a jadernou bezpečnost,“ uvedl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Požár temelínským hasičům nahlásila jedna ze zdravotních sester, která si všimla kouře. Hasiči dorazili na místo během tří minut. K uhašení vysoušeče použili přenosný hasicí přístroj. Vlastní zásah trval necelou minutu. Příčina bude ještě předmětem šetření, vše ale nasvědčuje tomu, že se jednalo o technickou závadu na elektrickém vysoušeči. Zařízení technici demontovali a bude nahrazeno novým.

„O události byl informován Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který v souladu s Dohodou z Melku předá informaci Rakousku. Na tomto příkladu je vidět, do jakého detailu probíhá výměna informací mezi provozovatelem, jaderným dozorem a následně i Rakouskem,“ poznamenal mluvčí.

Naposledy hasiči elektrárny Temelín naostro zasahovali přesně před rokem, kdy rozžhavený hřebík vlétl do sila s pilinami. Plameny tehdy hasit nemuseli.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2014 vyrobila 14,95 miliard kWh elektrické energie.

Její výstavbu a provoz provázely protesty několika ekologických organizací v Česku i sousedním bezjaderném Rakousku. Protesty proti Temelínu opakovaně uzavřely hraniční přechody mezi oběma zeměmi a část rakouských politiků hrozila zablokováním vstupu Česka do Evropské unie. Na úrovni vlád byl spor o Temelín vyřešen právě Dohodou z Melku, kterou v prosinci 2000 dojednali tehdejší premiéři Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel.