Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Temelíně přibude blok. Přednost ale mají Dukovany, prohlásil premiér

  9:22aktualizováno  9:22
Jaderná elektrárna Temelín bude větší o jeden blok. Na návštěvě Jihočeského kraje to v sobotu oznámil premiér Bohuslav Sobotka. Teď bude stát hledat peníze na stavbu, která zřejmě začne později, než se čekalo.

Premiér Bohuslav Sobotka navštívil v sobotu Jadernou elektrárnu Temelín. | foto: Tomáš Binter, ČTK

Musí si počkat. Jaderná elektrárna Temelín je sice lépe připravena na dostavbu, přesto dostane přednost její „sestra“ z Dukovan. Je totiž o 15 let starší a více hrozí odstávka reaktoru.

Premiér Bohuslav Sobotka v sobotu při návštěvě Jihočeského kraje v Temelíně oznámil, že stát počítá s dostavbou obou elektráren. Potvrdit to má nová energetická koncepce, kterou bude vláda tento týden schvalovat.

O harmonogramu a případném termínu zahájení stavby zatím premiér nechtěl mluvit. I tak je pro Jihočechy z hlediska zaměstnanosti a ekonomiky dobrou zprávou, že se má elektrárna rozrůst.

„Po jedenácti letech naše vláda konečně schválila aktualizaci státní energetické koncepce. Na středečním jednání bychom pak měli schválit Akční plán rozvoje jaderné energetiky v České republice,“ sdělil Sobotka. Plán ve velkém počítá s využitím jaderných zdrojů. Přibližně 50 procent výroby energie by do budoucna měly zajišťovat právě Temelín a Dukovany.

„Dalších 25 až 30 procent pak připadá na obnovitelné zdroje a zbytek na plyn a uhlí,“ pokračoval Sobotka. V případě dvou posledních paliv však předpokládá, že bude jejich podíl v následujících letech klesat. Na jejich úkor mají naopak posílit obnovitelné zdroje. V souvislosti s tím premiér konstatoval, že počítá s kombinací větrných, solárních, vodních a bioplynových elektráren.

Kdo to zaplatí Ministr Mládek nastínil čtyři varianty

Ale zpátky k Temelínu a Dukovanům. Stát prozatím počítá s konceptem 1+1, tedy pro každou elektrárnu jeden nový blok. Projektová příprava má být taková, aby bylo případně možné postavit na jihu Čech ještě další blok.

„Temelín je špičkové energetické zařízení. Jedno z nejlepších na světě. Je to také zřejmě jedna z nejvíce prověřovaných elektráren na světě. Do května letošního roku tady bylo 32 mezinárodních prověrek,“ upozornil premiér.

Jeden termín přece jen padl a týkal se Dukovan. Výběrové řízení na dodavatele tamního nového bloku by podle premiéra mohlo být zahájeno na konci roku 2016. Teprve pak se dostane na Temelín.

Kdy to bude, není jisté. „Nepřijel jsem, abych oznamoval nějaké konkrétní termíny. Přijel jsem, abych zdůraznil, že má vláda zájem na budoucnosti této bezpečné a efektivní jaderné elektrárny,“ ujistil Sobotka.

Doposud není zřejmé, jak bude stát nákladné akce financovat. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek však nastínil čtyři možné varianty. „Může ho zajistit ČEZ jako dosud, nebo to může být jeho dceřiná společnost. Dále se nabízí finský model, kde ho zajišťuje sdružení právnických osob. A možností je i zřídit novou státní společnost, která staveniště převezme,“ vyjmenoval Mládek.

Největší podporu má v této chvíli vznik dceřiné společnosti ČEZ, do které by pak mohl vstoupit i dodavatel technologie. Mládek si od toho slibuje, že to pak dodavatele bude tlačit ke splnění termínů. Zkušenosti jsou totiž takové, že se podobné stavby až dvojnásobně protáhnou i prodraží.

V kraji má dostavba i nadále značnou podporu mezi starosty a dalšími politiky. „Už bylo na přípravě proinvestováno mnoho peněz i času a byla by velká škoda, kdyby se na Temelín pozapomnělo,“ dodal jihočeský hejtman Jiří Zimola.

V minulosti stát připravoval dostavbu dvou bloků, tendr však vloni zrušil. Stavba měla být dokončena v roce 2025 a nové bloky měly fungovat 60 let. Odhady nákladů dostavby se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun za dva bloky.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Děti s autismem okradl zloděj, odnesl si houpačky a lanový žebřík

Dvě ukradené houpačky sloužily klientům Auticentra v Českých Budějovicích...

Jen tři týdny se mohly děti navštěvující Auticentrum v Českých Budějovicích radovat z nových houpaček a lanového...

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

VIDEO: V českobudějovické Mlýnské stoce pluje aligátor jako živý

Aligátora umístil street artový umělec, který se představuje pod přezdívkou...

České Budějovice mají novou atrakci, kterou si chodí prohlížet a fotit místní obyvatelé i turisté. Před několika dny se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz