Ředitelka ZUŠ v Třeboni Stanislava Blažíčková.

Ředitelka ZUŠ v Třeboni Stanislava Blažíčková. | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

V Třeboni nechtějí přijít o ředitelku školy, podpořili ji koncertem

  • 16
Konkurz na ředitele ZUŠ v Třeboni budí rozpaky. Vyhrál ho mladý výtvarník z Prahy. Současná zkušená ředitelka Stanislava Blažíčková se umístila až za ním. Rodiče, žáci i zaměstnanci se bouří a podepisují petici, na její podporu se dokonce konal koncert absolventů třeboňské umělecké školy v Lázních Aurora.

Konečné slovo budou mít krajští radní, kteří vyberou nového ředitele v úterý. Za ředitelku se staví i odborná veřejnost v čele s profesorem Jiřím Hlaváčem z AMU Praha.

Všichni ředitelé škol, kteří jsou ve funkci déle než šest let, musí svůj post letos obhájit při konkurzu. To je i případ ZUŠ Třeboň. Na místo ředitelky se kromě Blažíčkové přihlásili ještě dva uchazeči. A ač má Blažíčková ekonomické vzdělání, dlouhodobou zkušenost s vedením školy, která pod ní získala velké úspěchy a stala se jednou z nejlepších v kraji, skončila nakonec druhá. Za mladým výtvarníkem bez ekonomického vzdělání a bez zkušenosti s vedením týmu lidí Matoušem Řeřichou. 

Základní umělecká škola Třeboň je přitom vcelku velká instituce - funguje v pěti budovách a o 500 dětí se tu stará takřka 30 lidí.

"Kdyby tam přišel lepší kandidát, tak bych neřekla ani slovo. Jenže já jsem věděla, jak to dopadne, už před měsícem. S jednou zaměstnankyní jsme se rozešli ve zlém a ona mi řekla, že se postará, že vypadnu, protože má kamaráda na kraji," tvrdí Blažíčková.

Tím "kamarádem na kraji" měl být radní Jaromír Novák (ČSSD), který je zároveň starostou Veselí nad Lužnicí. Novák byl i ve výběrové komisi, která kandidáty na ředitele v Třeboni posuzovala.

"Já z té školy nikoho neznám, ani nevím, kde ta škola je," brání se Novák. Názory rodičů, zaměstnanců ani odborné veřejnosti jeho rozhodnutí prý nezmění.

Radní: Ředitelka neuvedla, co bude se školou dál

"Paní ředitelka nám nepředložila žádný koncept rozvoje školy. Řekla nám jenom, co všechno dokázala, což já uznávám. Udělala tam obrovský kus práce, ale nepřesvědčilo mě to o budoucím rozvoji. Pan Řeřicha možná nemá zkušenost s vedením, ale to neberu jako přítěž," konstatuje krajský radní Novák.

Blažíčková také tvrdí, že za jejím neúspěchem stojí i další krajská radní za ČSSD, Jana Krejsová. Ke konkurzu nechtěla vyjádřit. E-mailem jen poslala obecnou informaci, že probíhaly konkurzy u škol zřizovaných krajem.

Rodiče i zaměstnanci třeboňské školy se rozhodli, že za Blažíčkovou budou bojovat. Sepsali petici, která má už několik stovek podpisů, rozeslali dopisy a chtějí situaci ještě zvrátit.

"Máme skvělou ředitelku a je pro nás nepochopitelné, že by neměla pokračovat," říká například Václava Štěpanovská, maminka jedné z žaček. "Škola je známá tím, že je zaměřená na hudbu, takže se bojíme, že se to s nástupem ředitele-výtvarníka změní," doplňuje. Rozladění jsou z konkurzu i studenti.

Na koncert přišel i starosta

Na koncert na podporu ředitelky přišel i starosta Jiří Houdek (KDU-ČSL), který podepsal petici a ředitelce vyjádřil podporu. Druhý den ovšem mluvčí radnice tento akt mírnila.

"Pan starosta podepsal petici jako občan, který respektuje paní ředitelku. Město nebude zasahovat do kompetencí rady kraje," uvádí Jitka Bednářová.

Váhavý postoj vedení města však kritizuje bývalý starosta Jan Váňa (ODS). "Kdyby městská rada jednotně řekla, že paní ředitelka má jejich důvěru, jsem si jistý, že by to krajská rada vzala v potaz. Už jen proto, že ZUŠ je v budovách města. Ty konkurzy se, bohužel, politizují," míní Váňa, po jehož boku Blažíčková v roce 2006 kandidovala do zastupitelstva Třeboně.

Konečné slovo bude mít rada kraje. "Zatím o tom nic nevím, nečetl jsem materiály. Nechám se seznámit s výsledkem výběrového řízení i s tím, jak paní ředitelka pracovala, a podle toho se budu rozhodovat," řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).