V Týně nad Vltavou ohřejí vodu tak, aby vyhubili bakterie legiopnelly. (Ilustrační foto)

V Týně nad Vltavou ohřejí vodu tak, aby vyhubili bakterie legiopnelly. (Ilustrační foto) | foto: MONIKA TOMÁŠKOVÁ, MF DNES

V Týně nad Vltavou víc ohřejí vodu, aby vyhubili bakterie legionelly

  • 2
Z výměníku poblíž Komenského ulice v Týně nad Vltavou poteče v příštích dnech podstatně teplejší voda, než jsou lidé zvyklí. Vltavotýnská Teplárenská tak reaguje na zjištění hygieniků, že se ve vodě rozšířily bakterie Legionella pneumophila, které mohou způsobit onemocnění legionelózou.

Bakterie legionelly nepřežívají ve vyšších teplotách. "Podle výsledků měření nebyly překročeny doporučené limity, přesto zahřejeme vodu na víc než 55 stupňů. Lidé by tak měli počítat, že mezi 4. a 8. červencem poteče teplejší voda," řekl ředitel Vltavotýnské Teplárenské František Klíma. Podobně postupovala začátkem června Českobudějovická teplárna.

Legionella pneumophila

Bakterie, která žije a množí se ve vodním prostředí při optimální teplotě 25 až 50 stupňů Celsia. Obvykle žije v tzv. mrtvých koutech potrubí. Nebezpečím pro člověka je vdechnutí aerosolu kontaminované vody například při sprchování.

"Z výsledků analýz odebraných vzorků lze předpokládat, že bakterií Legionella pneumophila jsou kolonizovány rozvody teplé vody v bytech. To znamená ve vodovodních a sprchových bateriích," uvedl pro ČTK ředitel českobudějovické krajské hygienické stanice Zdeněk Velikovský.

Preventivní opatření před potížemi s bakteriemi, jejichž působení může způsobit těžší zápal plic nebo postihnout horní cesty dýchací takzvanou Pontiatickou horečkou, jsou poměrně jednoduchá.

Bakterie se množí v místech, kde voda stojí, ideálně při teplotách 25 až 50 stupňů. Nejčastěji v koutech potrubí nebo pod úsadami na vnitřních stěnách potrubí nebo zásobníků. Hygienici doporučují například před sprchováním odpustit teplou vodu a vyčistit filtry před vodoměry. O bakteriích legionelly a prevenci se lze dočíst například na stránkách jihočeských hygieniků.