Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zůstanu děkanem i poslancem, říká Vácha. Rektor Grubhoffer je proti

  9:16aktualizováno  9:16
Líheň poslanců. I tak by se mohla označit Jihočeská univerzita, která je zaměstnavatelem hned tří ze dvanácti nových jihočeských zákonodárců v Poslanecké sněmovně.

František Vácha tvrdí, že zvládne být poslancem i děkanem Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. | foto: archiv HOPB

Zatímco její vysokoškolští učitelé, historik Zdeněk Bezecný a matematik Jan Zahradník, své pedagogické aktivity stahují na minimum, děkan přírodovědecké fakulty František Vácha chce působit v obou profesích na plný úvazek.

Rektor univerzity Libor Grubhoffer s tím nesouhlasí a vyzval ho, aby jednu z funkcí opustil. Děkan to však odmítá.

Jan Zahradník byl v letech 2000 až 2008 hejtmanem Jihočeského kraje.

Jan Zahradník byl v letech 2000 až 2008 hejtmanem Jihočeského kraje. Nyní je poslancem za ODS.

"Poprosil jsem děkana Váchu, aby to vyřešil. Aby dokázal jednu z funkcí opustit. Poslanec je činovník v politické pozici a může na to být nahlíženo jako na střet zájmů na akademické půdě. Chceme, aby naše školy byly orientované nestranicky," uvedl Grubhoffer. Rektor největší vysoké školy na jihu Čech sdílí názor kolegů v České konferenci rektorů, která chce zakázat souběh funkcí děkana či rektora s funkcí poslance.

Jenže Vácha odmítá rektorův názor respektovat a hodlá vést dál fakultu i pravidelně usedat do poslaneckého křesla.

"Jako začátečník jsem se ptal, jak to ve Sněmovně funguje. A zjistil jsem, že v minulém období tu děkanka Podnikatelské fakulty VUT v Brně Anna Putnová dokonce vedla výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Ačkoli rektor na to má jiný názor než já, jsem zvyklý tvrdě pracovat a obě funkce zvládnu," řekl Vácha.

Zdeněk Bezecný je od roku 2010 poslancem za TOP 09.

Děkanem přírodovědecké fakulty byl zvolen na jaře 2011, do vypršení akademického mandátu mu zbývá ještě více než rok. S rektorem v aktuálním osobním politickém sporu souhlasí jen v tom, že politika na vysoké školy nepatří.

"Také si myslím, že politika na akademickou půdu nepatří ale nikdy jsem ji do práce netahal, ani tahat nebudu. Jednou jsem tam měl na návštěvě Karla Schwarzenberga, vzal jsem ho do bufetu na kafe a nakonec mi vynadali, proč jsem o něm nikomu neřekl," tvrdí Vácha. Ačkoli je ve Sněmovně členem klubu TOP 09, v parlamentních volbách kandidoval jako nestraník za STAN a nestraníkem zatím zůstává.

Pro Grubhoffera je to nepřijatelné. Základní problém vidí v tom, že pokud člověk zastává vysokou volenou funkci, neměl by se ucházet o další. Tvrdí, že když se stane starosta politikem a umí to skloubit, nevidí v tom problém, protože samospráva k politice patří. "Ale tady je to kombinace politické a akademické funkce, a to v žádném případě nejde dohromady," srovnává rektor.

Děkan Vácha však může být klidný, podle dnešní legislativy je všechno v pořádku a rektor mu vykonávání poslaneckého mandátu nemůže zakázat.

Z tohoto pohledu je zajímavé srovnání s dalšími dvěma poslanci z Jihočeské univerzity - jak historik Bezecný, tak matematik Zahradník si ponechají na svých fakultách jen několikahodinový úvazek.

"Naštěstí jsem nebyl postaven do situace jako kolega Vácha. Když je někdo zvolen poslancem, logicky nekandiduje na děkana. Tady je to opačně a nedivím se kolegovi, že chce mandát děkana dotáhnout do konce," podotkl Bezecný.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Policisté zadrželi ženy, které v Krumlově okradly dvě Číňanky o 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Policie zadržela dvojici dívek, které v Českém Krumlově zřejmě okradly čínské turistky o v přepočtu 140 tisíc korun....

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

V Boleticích se při kontrole bojového vrtulníku vážně zranil voják

Bojový vrtulník Mi-24/35 211. taktické letky (takzvané tygří letky) Vzdušných...

Ve výcvikovém prostoru Boletice na Českokrumlovsku se dopoledne zranil voják. Ve chvíli, kdy kontroloval kanon bojového...

Mladíkovi z Prachatic hrozí za týrání psa až tři roky ve vězení

Ilustrační snímek

Policie zveřejnila další informace k napadení psa, kterého se dopustil 24letý muž. V současné době se čeká na výsledky...

Českobudějovický půlmaraton: závod, ale i plné hotely a utracené miliony

České Budějovice, 9.6.2012, Mattoni 1/2Maraton České Budějovice FOTO: MF DNES -...

Tisíce běžců a ještě více fanoušků zamíří do Českých Budějovic na sedmý ročník Mattoni 1/2Maratonu. Utratí při něm více...

Najdete na iDNES.cz