Havel si oblíbil Český Krumlov, na jih Čech přijel i kvůli povodním

  11:16aktualizováno  11:16
Jedním z oblíbených míst Václava Havla byl i Český Krumlov. Město památek UNESCO navštěvoval nejen oficiálně v době, kdy byl prezidentem. Do jižních Čech mimo jiné zavítal po povodních v roce 2002. Ale na jih Čech jezdil i poté, co z Hradu odešel. Předloni se tak v Krumlově zúčastnil Mezinárodního hudebního festivalu.

Václav Havel si nenechal ujít ani předloňský koncert sopranistky Renée Fleming. Sledoval ho společně s prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov Jaromírem Boháčem. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V českokrumlovském hotelu Růže dával Václav Havel dohromady scénář také se slavným režisérem Milošem Formanem. Přespal zde i předloni v létě, když se jako host zúčastnil Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Slzy pro Havla

"Při galakoncertu sopranistky Renée Fleming bylo velmi nevlídné počasí. Pršelo a byla zima. Přestože se Václav Havel necítil úplně dobře, odmítl jakýkoliv nadstandardní servis. Pan prezident působil velmi skromným dojmem a diváci ho přivítali dlouhým potleskem. Zajímal se o festival, o jeho přípravy, dramaturgii, ale i finanční zajištění," vzpomíná prezident festivalu Jaromír Boháč.

"Úmrtím Václava Havla ztrácí česká společnost prvního porevolučního prezidenta a dramatika, a především výjimečného člověka, který přes svůj složitý osud zůstal věrný lidským hodnotám. Věřím, jak to bývá v Čechách zvykem, že až historie plně docení jeho přínos nejen pro českou společnost. Nebylo dosud mnoho lidí, se kterými jsem se setkal, aby ve mně zanechali tak hluboký dojem jako on," ocenil Havla Boháč.

V roce 2000 navštívil Václav Havel s manželkou Dagmar Svatý Jan nad Malší. V lednu 2002 přijel do Krumlova spolu se slovenským prezidentem Rudolfem Schusterem, aby společně předali bojovou zástavu 1. česko-slovenskému praporu KFOR.

Fotogalerie

Téhož roku v září přijeli manželé Havlovi podpořit lidi, které zasáhla povodeň. Zavítali do Metel a Předmíře na Blatensku, tedy obcí, které poničila voda z protrženého Metelského rybníka.

Památku zesnulého exprezidenta uctili Jihočeši na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Pod pamětní desku T. G. Masaryka přinášeli během neděle svíčky a květiny. Na prvního polistopadového prezidenta přišel vzpomenout i budějovický primátor Juraj Thoma.  "Pro mě je spojen stále s událostmi sametové revoluce. Tak jako byl Masaryk symbolem roku 1918, tak Havel je symbol roku 1989," vzpomínal Thoma, který sametovou revoluci prožíval intenzivně, protože v té době studoval na vysoké škole.

Také v Budějovicích mohou lidé během pondělí podepisovat kondolenční listiny k úmrtí Václava Havla a to v obřadní síni radnice od 12 hodin.

Autoři: ,

Nejčtenější

Dal facku recidivistovi, stíhala ho GIBS. Teď se kriminalista zastřelil

Ilustrační snímek

Jeden ze dvou českobudějovických kriminalistů, kteří jsou od září stíháni za zfackování recidivisty při výslechu, se...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Kladno prohrálo v Edenu se Slavií, ostatní favorité slavili výhry

Radost slávistických fanoušků

Hokejisté Jihlavy otočili v 36. kole první ligy duel s Havířovem a po výhře 2:1 mají v čele tabulky už devítibodový...

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

VIDEO: U Budějovic otevřeli první polovinu D3, auta mohou jet rychleji

Mezi Ševětínem a Borkem na Českobudějovicku ŘSD v úterý po deváté hodině...

Mezi Ševětínem a Borkem na Českobudějovicku Ředitelství silnic a dálnic v úterý po deváté hodině zprovoznilo téměř...

Další z rubriky

Kraj ukončil plány na protipovodňové úpravy Malše v Budějovicích

Malý jez v Českých Budějovicích.

Projekt na protipovodňová opatření při řece Malši v Českých Budějovicích po více než 17 letech definitivně končí....

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Seniorka za tmy přecházela obchvat Písku. Po střetu s autem zemřela

Seniorka, která zemřela po střetu s autem na rušné silnici v Písku, je letos...

V českobudějovické nemocnici podlehla zraněním jednaosmdesátiletá žena, kterou v pondělí srazilo auto na rychlostním...

Najdete na iDNES.cz