Ještě letos by měl být obnoven provoz na nepoužívané železniční vlečce do...

Ještě letos by měl být obnoven provoz na nepoužívané železniční vlečce do areálu MAPE v Mydlovarech. | foto: Martin Beneš, MF DNES

Vagony místo kamionů. Jihočeské obce se těší na klid kolem Mydlovar

  • 3
Ještě letos by měl být obnoven provoz na nepoužívané železniční vlečce do areálu MAPE v Mydlovarech. Tisíce tun sanačního materiálu vozí do kalových lagun nákladní auta po silnici, což zatěžuje dopravu v okolí a ruší obyvatele.

Stovky kamionů, které vozí do areálu bývalého uranového odkaliště u Mydlovar na Budějovicku sanační materiál, by měly ze silnice zmizet. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce, aby se doprava alespoň zčásti přesunula na železnici na nepoužívanou vlečku.

Sanace lagun potrvá podle státního podniku Diamo do roku 2024 a bude do nich třeba navézt 10,5 milionu tun materiálu. „Už se jednalo s firmami, které pracují na odkalištích MAPE Mydlovary. Předpokládá se, že k obnovení činnosti vlečky dojde do konce letošního roku,“ uvedl mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

Starostové okolních obcí novinku velmi vítají. Dopravu po silnicích vnímají jako velký problém. „Jezdí tu desítky kamionů denně. Často si nic nedělají z povolené rychlosti, takže ohrožují naše občany. Když se dva kamiony potkají v úzké zatáčce, ucpou silnici třeba na deset minut, než se dokážou vyhnout. Někdy i déle, záleží na jejich šikovnosti,“ popisuje denní útrapy dívčický starosta Radek Livečka.

Obce však nemají žádnou možnost, jak kamiony ze svých ulic vystrnadit. Jezdí po silnicích druhé třídy a tam není možné omezovat provoz například podle hmotnosti vozidla. „Když se postavil obchvat kolem Olešníku, situace se zlepšila, jenže poslední tři měsíce se to zase výrazně zhoršuje. Řidiči prostě vytyčené trasy nerespektují,“ povzdychl si Livečka.

Podle něj to ale není vždy vina samotných řidičů. Mnohdy se tu totiž nevyznají a jezdí podle navigací. A často bloudí. Jezdí sem i hodně kamionů ze zahraničí.

Podobné problémy mají i Mydlovary, Dříteň, Záhájí, Nákří a další obce v okolí bývalého odkaliště uranové rudy. „Náklaďáků tu jezdí dost. Samozřejmě nám vadí, je tu hluk, smrad a silnice dost trpí, protože na to není stavěná,“ upozorňuje starší pán z Mydlovar.

Loni a předloni byla vlečka z Dívčic do areálu Diama opět v provozu. Ale jen krátce. „Společnost ČD Cargo zajišťovala v roce 2012 a 2013 návoz sanačních materiálů, jako jsou kaly, elektrárenský popílek či stavební sutě do stanice Dívčice a následně i na vlečku Diamo Mydlovary. Do areálu vjížděly vlaky s 14 až 16 vagony,“ uvedl Michal Roh z odboru podpory a prodeje ČD Cargo.

V roce 2012 společnost přepravila více než 72 tisíc tun sanačních materiálů naložených v 1 151 vagonech. O rok později se objem mnohem zmenšil.

ČD Cargo je nyní připravené se na analýze Ministerstva průmyslu a obchodu podílet. „Železniční doprava je v tomto případě skutečně alternativou k dopravě silniční,“ dodal Roh.

Podle ČD Cargo je vlečka v současné době plně provozuschopná a nic nebrání, aby na ni vyrazily vlaky. Společnost jedná o jejím možném využití. „V současné době pokračují jednání o možnostech přepravy strusky z Lince po železnici na úložiště v Mydlovarech,“ popsal Roh. „ČD Cargo disponuje moderní technologií kontejnerů Innofreight, které již byly v minulosti použity při přepravě odpadů nejen do Dívčic, kam se vozily popílky ze severních Čech, ale i v jiných lokalitách – ostravské laguny nebo Polygon Kolbenova,“ dodal Roh.

Problém dosud byl, že pro firmy, které sanační materiál do lagun vozí, bylo výhodnější a jednodušší využívat dopravu po silnici.

Hejtman Jiří Zimola možnost znovuoživení vlečky dlouhodobě plně podporuje. „Osobně to považuji za optimální variantu a kraj je připravený v tomto směru vyjít maximálně vstříc,“ zdůraznil Zimola.

Uranová ruda se u Mydlovar upravovala bezmála 30 let do roku 1991. Celkem se zde zpracovalo 16,7 milionu tun rudy a vyrobilo se 28 252 tun uranu. Ročně se zde využilo 50 tisíc tun kyseliny sírové a další tisíce tun nebezpečných chemikálií.

Nyní je do 280hektarového areálu vstup zakázán kvůli zdrojům radioaktivity a pokračuje jeho sanace. Ta by měla skončit v roce 2024, což je o 12 let dříve, než se plánovalo. Jedna z lagun už je kompletně sanovaná a porostlá travou. Projekt je nyní v polovině. Dosud spolkly laguny 1,4 miliardy korun. A zhruba stejnou částku bude stát zbytek.