Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V červnu měli v domě dva metry vody. Do Vánoc vše stihli obnovit

  12:38aktualizováno  12:38
V kuchyni na stole hoří na věnci svíčky. Všichni se usmívají. Doma vládne vánoční pohoda. Ještě před půl rokem tomu tak nebylo. Ilona Matašovská a její přítel Stanislav Ullman si spolu se čtyřmi dětmi koupili na apríla dům v Putimi na Písecku, který jim za dva měsíce přesně na den vyplavila Blanice.

Domem Ilony Matašovské a Stanislava Ullmana v Putimi na Písecku se v červnu 2013 prohnala povodeň. Vánoce celá jejich rodina již tráví v opraveném domě. Nejvíc práce, prostředků a času zabrala rekonstrukce kuchyně. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Doma měla rodina skoro dva metry vody. V jejich očích byla bezmoc, beznaděj, zoufalství. Dnes říkají: Díky pomoci lidí jsme vše zvládli.

Ilona Matašovská a Stanislav Ullman nikdy žádnou povodeň nezažili. Když kupovali dům v Putimi, věřili, že roky ani žádnou nezažijí. Sotva si nanosili do domu věci, přišla velká voda. A vzala vše.

Fotogalerie

"Tehdy jsme vůbec nevěděli, co máme před povodní dělat a následně pak ani odkud začít uklízet. Díky lidem a vašim čtenářům se nám podařilo nakoupit vše potřebné a situaci vyřešit. Dnes už máme vše zařízené a splácíme hypotéku. Jsme šťastní," říká Matašovská.

Jejich byt se proměnil. Vše je připravené tak, že až příště začne Blanice stoupat, spoustu vybavení před špinavou kalnou vodou a bahnem zachrání.

"Kuchyni máme nově z masivu, aby vydržela v případě povodně a stačilo ji omýt. Původní z lepených desek se nasákla vodou a byla na vyhození," ukazuje šestatřicetiletá Ilona Matašovská. V domě tráví první Vánoce a druhé společné s devětatřicetiletým přítelem Stanislavem Ullmanem.

Život se jim vrátil do normálních kolejí. Děti chodí do škol v Písku, oni do práce. A z povodně se ponaučili.

"Máme zásobu krabic a beden, do kterých před povodní vše nandáme, odneseme, uchráníme a odejdeme. Vše jsme kupovali tak, aby to bylo snadno a rychle rozebíratelné a vystěhovatelné," říká Matašovská.

Vyčistí mlýnský náhon

V samotné Putimi už škody po povodni také vidět nejsou. Obecní úřad na příští rok připravuje rekonstrukce některých silnic či chodníků a zejména vyčištění mlýnského koryta.

"Máme spočítáno, že je v něm jedenáct tisíc kubíků sedimentů, nánosů, písku a štěrku. Už po povodni v roce 2009 jsme začátek náhonu vyčistili, kompletně vybagrovali, ale dnes už znovu nánosy koukají i nad hladinu," říká starosta Petr Matouš.

V to, že mlýnský náhon může výrazně pomoci uchránit před vodou domy nejblíže Blanici, věří ve vsi téměř každý. "Když bude koryto vyčištěné, bude mít voda volnou cestu, zvýší se průtok a nerozlije se tolik ve vsi," říká například jeden z obyvatel. Putim už požádala o dotaci na vyčištění náhonu.

Putim po letošní katastrofě zažila největší pomoc lidí od ničivé povodně v roce 2002. Lidé však ještě zcela vyhráno nemají. Nyní je čekají klíčové měsíce.

Otázkou totiž stále zůstává, co udělá mráz s vyplavenými domy. Zda jejich zdivo díky vysoušečům a teplému létu už bylo zcela suché, a nebo jej mrazy poškodí.
Nejčtenější

Osmnáctiletý řidič boural opilý, stejně starý spolujezdec nepřežil

Při nehodě na Strakonicku zemřel osmnáctiletý spolujezdec. Stejně starý řidič...

Osmnáctiletý spolujezdec zemřel před páteční půlnocí při nehodě na Strakonicku. Stejně starý řidič dostal na namrzlé...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Lovci z Dánska v Česku střelili šest jelenů, jsou podezřelí z pytláctví

Lovci z Dánska v Česku střelili šest jelenů.

Ojedinělý případ pytláctví vyšetřují jihočeští kriminalisté. Na jednom z lovů v honitbě na Jindřichohradecku totiž...

Havarované auto po nárazu vzplanulo, neznámý člověk za volantem uhořel

Kvůli rychlému nástupu požáru nebylo možné řidiče auta zachránit.

Z dosud nejasných příčin ráno havaroval osobní vůz nedaleko obce Dobev na Písecku. Auto začalo nárazu hořet a člověk,...Další z rubriky

Letiště České Budějovice se mění na mezinárodní přístav. Za 400 milionů

V březnu 2009 přistál na českobudějovickém letišti vládní speciál Airbus A 319.

Na Letišti České Budějovice v úterý v pravé poledne zahájili poslední etapu modernizace. Bude stát více než 400 milionů...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Soud o návrh na stavbu sportovní haly: architekti mají vrátit peníze

Slavné římské Koloseum bude připomínat Centrum halových sportů v Českých...

„Očekávám, že se ještě uvidíme.“ Těmito slovy se ve čtvrtek loučili dva advokáti, z nichž jeden zastupuje město České...Najdete na iDNES.cz