Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V červnu měli v domě dva metry vody. Do Vánoc vše stihli obnovit

  12:38aktualizováno  12:38
V kuchyni na stole hoří na věnci svíčky. Všichni se usmívají. Doma vládne vánoční pohoda. Ještě před půl rokem tomu tak nebylo. Ilona Matašovská a její přítel Stanislav Ullman si spolu se čtyřmi dětmi koupili na apríla dům v Putimi na Písecku, který jim za dva měsíce přesně na den vyplavila Blanice.

Domem Ilony Matašovské a Stanislava Ullmana v Putimi na Písecku se v červnu 2013 prohnala povodeň. Vánoce celá jejich rodina již tráví v opraveném domě. Nejvíc práce, prostředků a času zabrala rekonstrukce kuchyně. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Doma měla rodina skoro dva metry vody. V jejich očích byla bezmoc, beznaděj, zoufalství. Dnes říkají: Díky pomoci lidí jsme vše zvládli.

Ilona Matašovská a Stanislav Ullman nikdy žádnou povodeň nezažili. Když kupovali dům v Putimi, věřili, že roky ani žádnou nezažijí. Sotva si nanosili do domu věci, přišla velká voda. A vzala vše.

Fotogalerie

"Tehdy jsme vůbec nevěděli, co máme před povodní dělat a následně pak ani odkud začít uklízet. Díky lidem a vašim čtenářům se nám podařilo nakoupit vše potřebné a situaci vyřešit. Dnes už máme vše zařízené a splácíme hypotéku. Jsme šťastní," říká Matašovská.

Jejich byt se proměnil. Vše je připravené tak, že až příště začne Blanice stoupat, spoustu vybavení před špinavou kalnou vodou a bahnem zachrání.

"Kuchyni máme nově z masivu, aby vydržela v případě povodně a stačilo ji omýt. Původní z lepených desek se nasákla vodou a byla na vyhození," ukazuje šestatřicetiletá Ilona Matašovská. V domě tráví první Vánoce a druhé společné s devětatřicetiletým přítelem Stanislavem Ullmanem.

Život se jim vrátil do normálních kolejí. Děti chodí do škol v Písku, oni do práce. A z povodně se ponaučili.

"Máme zásobu krabic a beden, do kterých před povodní vše nandáme, odneseme, uchráníme a odejdeme. Vše jsme kupovali tak, aby to bylo snadno a rychle rozebíratelné a vystěhovatelné," říká Matašovská.

Vyčistí mlýnský náhon

V samotné Putimi už škody po povodni také vidět nejsou. Obecní úřad na příští rok připravuje rekonstrukce některých silnic či chodníků a zejména vyčištění mlýnského koryta.

"Máme spočítáno, že je v něm jedenáct tisíc kubíků sedimentů, nánosů, písku a štěrku. Už po povodni v roce 2009 jsme začátek náhonu vyčistili, kompletně vybagrovali, ale dnes už znovu nánosy koukají i nad hladinu," říká starosta Petr Matouš.

V to, že mlýnský náhon může výrazně pomoci uchránit před vodou domy nejblíže Blanici, věří ve vsi téměř každý. "Když bude koryto vyčištěné, bude mít voda volnou cestu, zvýší se průtok a nerozlije se tolik ve vsi," říká například jeden z obyvatel. Putim už požádala o dotaci na vyčištění náhonu.

Putim po letošní katastrofě zažila největší pomoc lidí od ničivé povodně v roce 2002. Lidé však ještě zcela vyhráno nemají. Nyní je čekají klíčové měsíce.

Otázkou totiž stále zůstává, co udělá mráz s vyplavenými domy. Zda jejich zdivo díky vysoušečům a teplému létu už bylo zcela suché, a nebo jej mrazy poškodí.Nejčtenější

Motorkáři předjížděli tatrovku, když zatáčela. Tři jsou zranění

Při srážce motorkářů a kamionu se zranili celkem tři lidé.

Silnici u Neplachova na Českobudějovicku v neděli odpoledne uzavřela v obou směrech nehoda skupinky motorkářů. Měli...

Hoši, co to je? Prospal vyčinil opozdilcům, pak je tlačil do ofenzivy

Trenér Václav Prospal dává pokyny svým svěřencům V Českých Budějovicích.

Neoblíbená část přípravy s dřinou v posilovně a náročnými tréninky na suchu je za nimi. Teď přichází na řadu ta...Policie hledá ženu, která opustila čtyři děti. Chtěla do Švýcarska

Prachatická policie pátrá po ženě, která opustila čtyři nezletilé děti, aniž by jim zajistila péči. Dvaačtyřicetiletá...

Lékař osahával a líbal pacientku, policie ho viní z pokusu o znásilnění

Ilustrační snímek

Obyčejná návštěva lékaře se pro ženu z Písecka změnila v boj. Doktor ji podle dosavadního vyšetřování začal osahávat a...

Z přístřešku vystartovala doga a pokousala strážníka

Zraněný strážník se bude po kousnutí argentinské dogy léčit několik týdnů.

Ošklivé zranění má po výjezdu k případu strážník táborské městské policie. Do ruky se mu zakousl pes, který se ukrýval...

Další z rubriky

Policisté přistihli šoféra se zákazem řízení. Muž je obvinil z krádeže

V Praze 3 někdo v hádce vystřelil z plynové pistole (23.6.2017)

„Při silniční kontrole mi ukradli pět a půl tisíce korun a ještě se chovali hrubě.“ Takto nařkl tři policisty...

Chýnovská jeskyně láká do chladného nitra hory, voda ji stále zvětšuje

Současná prohlídková trasa Chýnovské jeskyně je dlouhá 260 metrů a převýšení...

Příkré, nerovnoměrně vysoké schody a všudypřítomný chlad. Procházka chodbami Chýnovské jeskyně na Táborsku patří k...

Zaměstnanec benzinky se pověsil na kapotu auta. Řidič ujížděl bez placení

Policie žádá svědky o pomoc při ztotožnění muže, který několikrát odjel od...

Už třikrát v nočních hodinách ujížděl neznámý muž od čerpacích stanic na Benešovsku bez zaplacení. V posledním případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz