Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve slévárně vyhasínají po padesáti letech pece. Lidé jsou doma

  8:58aktualizováno  8:58
Společnost SCB Foundry, která v Českých Budějovicích vyrábí ocelové odlitky, se podle odborů dostala do potíží. Firma o problémech mlčí a inzeruje, že hledá nového generálního ředitele.

Ilustrační foto. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Slévárně ocelových odlitků, bývalé českobudějovické Škodovce, vyhasínají po padesáti letech pece. Desítky zaměstnanců jsou doma a berou šedesát procent platu, další dojíždí do konkurenční slévárny v Kutné Hoře. Ve dvou provozních halách pracuje jen hrstka lidí.

Historie slévárny

Českobudějovická slévárna odlitků vznikla začátkem 60. let 20. století jako pobočný závod koncernu Škoda Plzeň na 73hektarovém pozemku.

Zaměstnávala až dva tisíce lidí a zabývala se výrobou ocelových odlitků hlavně pro železniční stroje. V roce 1990 se stala samostatným státním podnikem. Po dalších šesti letech ji převzala od Fondu národního majetku ostravská akciovka TRIVAL. Požadovanou cenu 240 milionů korun ale neuhradila a zanikla.

V roce 1999 přešla slévárna do rukou ČKD Kutná Hora a v roce 2007 pod společnost SCB Foundry, která od roku 1964 působila v rámci koncernu Škoda Plzeň.

MF DNES potvrdily tento stav odbory, vedení akciovky SCB Foundry zatím o potížích mlčí. Podle jihočeské pobočky odborů KOVO s nimi společnost, kterou ovládli Ukrajinci, nekomunikuje.

„V současné době všechny pracovníky zapojení na restrukturalizaci výroby,“ doslova napsala MF DNES jménem firmy Viktoriya Tomashevska jako odpověď na otázky, jaký je ekonomický a personální stav ve firmě.

Problémy měla společnost CBS Foundry už v roce 2013, kdy propustila na 500 zaměstnanců. „Od místních odborářů víme, že se dostali do potíží v souvislostí s krizí na Ukrajině a v Rusku. Teď prý zkoušejí novou zakázku pro Spojené státy,“ uvedl vedoucí českobudějovické pobočky odborů KOVO Rudolf Tkáč.

Podle zaměstnance slévárny, který v ní pracuje už 30 let, jsou problémy provozu dlouhodobé. Vedení v minulých letech propouštělo kvalifikované síly a nahrazovalo je brigádníky. „Pracuje tu už jen několik desítek lidí. Co bude po Novém roce, nevíme,“ uvedl pracovník, který nechce z obavy o výpověď zveřejnit jméno.

Před několika dny přitom prošla akciovka na návrh několika věřitelů, kteří se hlásí o nejméně 80 milionů korun, řízením o insolvenci. Firma přesto obměňuje management. Inzeruje, že hledá generálního ředitele a náměstky. V jejím představenstvu působí podle obchodního rejstříku samí Ukrajinci. V posledních dnech propustila jediného českého zástupce.

Slévárna podle insolvenčního řízení v minulých letech investovala do rekonstrukce průběžné pece desítky milionů korun, část nákladů ale stále nesplatila. Její vedení v dokumentech k insolvenčnímu řízení tvrdí, že tyto peníze má ve vyrobeném zboží na skladě.

„Dění ve slévárně neustále sledujeme. Zaměstnancům vzkazujeme, že jsme připraveni jim poradit,“ uvedl za odbory Rudolf Tkáč.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Návštěvnost jihu Čech dál roste. Tchajwanci zde chtějí zůstávat déle

Ilustrační snímek

Jižní Čechy opět přilákaly větší počet turistů. Region dokonce patří mezi tři kraje, kde návštěvnost za druhé čtvrtletí...

Oprava silnice od Lipna k hranicím potěší lyžaře mířící na Hochficht

Letecký pohled z roku 2013 na rakouský lyžařský areál Hochficht. Za vrcholy...

Než se lyžaři dostanou do rakouských areálů Hochficht a Schöneben, musí projet 12 kilometrů dlouhou silnicí spojující...

V dole poznáte opravdovou tmu. Grafit v Krumlově vznikal 400 milionů let

Průvodce návštěvníkům vysvětlí, jak se v dole těžil grafit.

Poslední důlní vlak s horníky zajel do grafitového dolu v Českém Krumlově před patnácti lety. Nyní už dovnitř vozí jen...

Najdete na iDNES.cz