Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ve slévárně vyhasínají po padesáti letech pece. Lidé jsou doma

  • 0
Společnost SCB Foundry, která v Českých Budějovicích vyrábí ocelové odlitky, se podle odborů dostala do potíží. Firma o problémech mlčí a inzeruje, že hledá nového generálního ředitele.

Slévárně ocelových odlitků, bývalé českobudějovické Škodovce, vyhasínají po padesáti letech pece. Desítky zaměstnanců jsou doma a berou šedesát procent platu, další dojíždí do konkurenční slévárny v Kutné Hoře. Ve dvou provozních halách pracuje jen hrstka lidí.

Historie slévárny

Českobudějovická slévárna odlitků vznikla začátkem 60. let 20. století jako pobočný závod koncernu Škoda Plzeň na 73hektarovém pozemku.

Zaměstnávala až dva tisíce lidí a zabývala se výrobou ocelových odlitků hlavně pro železniční stroje. V roce 1990 se stala samostatným státním podnikem. Po dalších šesti letech ji převzala od Fondu národního majetku ostravská akciovka TRIVAL. Požadovanou cenu 240 milionů korun ale neuhradila a zanikla.

V roce 1999 přešla slévárna do rukou ČKD Kutná Hora a v roce 2007 pod společnost SCB Foundry, která od roku 1964 působila v rámci koncernu Škoda Plzeň.

MF DNES potvrdily tento stav odbory, vedení akciovky SCB Foundry zatím o potížích mlčí. Podle jihočeské pobočky odborů KOVO s nimi společnost, kterou ovládli Ukrajinci, nekomunikuje.

„V současné době všechny pracovníky zapojení na restrukturalizaci výroby,“ doslova napsala MF DNES jménem firmy Viktoriya Tomashevska jako odpověď na otázky, jaký je ekonomický a personální stav ve firmě.

Problémy měla společnost CBS Foundry už v roce 2013, kdy propustila na 500 zaměstnanců. „Od místních odborářů víme, že se dostali do potíží v souvislostí s krizí na Ukrajině a v Rusku. Teď prý zkoušejí novou zakázku pro Spojené státy,“ uvedl vedoucí českobudějovické pobočky odborů KOVO Rudolf Tkáč.

Podle zaměstnance slévárny, který v ní pracuje už 30 let, jsou problémy provozu dlouhodobé. Vedení v minulých letech propouštělo kvalifikované síly a nahrazovalo je brigádníky. „Pracuje tu už jen několik desítek lidí. Co bude po Novém roce, nevíme,“ uvedl pracovník, který nechce z obavy o výpověď zveřejnit jméno.

Před několika dny přitom prošla akciovka na návrh několika věřitelů, kteří se hlásí o nejméně 80 milionů korun, řízením o insolvenci. Firma přesto obměňuje management. Inzeruje, že hledá generálního ředitele a náměstky. V jejím představenstvu působí podle obchodního rejstříku samí Ukrajinci. V posledních dnech propustila jediného českého zástupce.

Slévárna podle insolvenčního řízení v minulých letech investovala do rekonstrukce průběžné pece desítky milionů korun, část nákladů ale stále nesplatila. Její vedení v dokumentech k insolvenčnímu řízení tvrdí, že tyto peníze má ve vyrobeném zboží na skladě.

„Dění ve slévárně neustále sledujeme. Zaměstnancům vzkazujeme, že jsme připraveni jim poradit,“ uvedl za odbory Rudolf Tkáč.