Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petrův zdar! Rybářům na jihu Čech ve středu začíná sezona

  9:49aktualizováno  9:49
Sportovní rybářská sezona je tady. Pětadvacet tisíc jihočeských rybářů se chystá do oblíbených revírů, které už svaz díky teplému počasí zarybňuje. Chystá mistrovství světa a zdražil povolenku o sto korun.

Nadále platí povinnost pustit zpět do vody kapra, který má 70 centimetrů a více. (Ilustrační snímek) | foto: Viktor Krus

Pro rybáře je to magické datum, které je tučným písmem vyznačené v mnoha kalendářích. Přijde už tuto středu 16. dubna. Začíná sezona lovu v pstruhových vodách, které se otevřou po měsících čekání. Díky teplému počasí obsadili břehy i rybáři chytající kapry, pro které neplatí žádné časové omezení.

Do více než padesátky revírů vyrazí tisíce sportovních rybářů, pro něž si jihočeský svaz připravil hned několik novinek a změn. O 100 korun zdražuje cenu územní povolenky. Dospělý za roční zaplatí 1 400 korun, v pstruhových revírech 1 500 a celosvazová stojí 2 000 korun.

Zásadní je také nové omezení. Na jednu krajskou povolenku může rybář na jihu Čech ulovit nanejvýš 50 kusů. "Pokud chce chytat dál, musí si koupit novou. Chceme tím eliminovat ty, kteří mají tendenci dělat si z rybaření byznys. Omezení se dotkne zhruba tří procent rybářů, kteří si ovšem odnesou 20 procent z celkového počtu ulovených ryb," vysvětlil Milan Hladík z jihočeského územního svazu Českého rybářského svazu.

Upozornil, že loni rybáři v krajských revírech vylovili více než čtvrt milionu kusů. Nadšenců s prutem bylo celkem 40 tisíc, z toho je 25 tisíc Jihočechů.

Nasadí ryby za 28 milionů korun

Protože je letos příznivé počasí, začalo už zarybňování. Do revírů hodlá svaz nasadit 23 druhů ryb za 28 milionů korun. "Pro zahájení pstruhové sezony máme připraveno asi 30 tisíc kusů pstruha duhového, sivena i potočáka. Začali jsme už 4. dubna a vysadili jsme také asi 300 metráků kapra, z toho do Lipna sto," pokračoval ve výčtu Hladík.

S mimořádným zarybněním svaz počítá také před událostí roku, kterou bude mistrovství světa v lovu ryb na umělou mušku, jež se odehraje ve Frymburku od 27. května do 2. června.

Mezi další změny patří zpřísnění minimální míry okouna, která je nově 20 centimetrů. "I nadále platí povinnost pustit zpět do vody kapra, který má 70 centimetrů a více. Loni jsme oficiálně zaznamenali 383 případů, z toho nejvíc - 101 na Hněvkovické přehradě," upozornil Tomáš Kepr ze svazu.

Zmínil, že nově více vycházejí vstříc také rybářům z okolních krajů, kteří si kupují krátkodobé povolenky. Ty budou mít zpravidla o trochu delší platnost, například týdenní platí hned deset dnů.

Noční čtyřhodinová přestávka

Na Hněvkovické přehradě a s velkou pravděpodobností i na Lipně se bude moci v létě lovit po celý den bez čtyřhodinové přestávky mezi půl nocí a čtvrtou ranní. To umožní výjimka ze zákona, o kterou svaz požádal.

"Cílem je třeba i redukovat nějaké dravce, například sumce, protože ti se přes den chytit nedají. Pokud dostaneme povolení pro Lipno, včas rybáře seznámíme s podrobnostmi," doplnil Hladík.

Ne všichni však možnost lovit přes léto non-stop vnímají pozitivně. "Podle mého názoru to není správné a otevírá to možnosti pytlákům a dalším, kteří se nechovají podle pravidel, protože nebude zajištěná dostatečná kontrola," domnívá se rybář Pavel Bálek z Českých Budějovic.

Kontroly a pravidelný dohled má v kraji na starosti kolem 600 členů stráže. Loni provedli asi 1 600 pochůzek na pstruhových revírech, dohromady jich bylo 14 500.

"Zjistili 1 300 přestupků proti rybářskému právu. Zadrželi 230 povolenek. Mezi nejčastějšími prohřešky je lov na více prutů nebo mimo zákonem stanovenou dobu," řekl Kepr.

Částečný zákaz chytání na Lipně

Začátek sportovní rybářské sezony částečně poznamená také sucho, nedostatek vody se projevil především na Lipně.

"Zatím kvůli tomu došlo jen k jedné malé úpravě na malém Lipně. Poklesem hladiny vznikla u Hůrky nedaleko Černé v Pošumaví laguna o rozloze asi půl hektaru, na které jsme vyhlásili zákaz rybolovu. Nařizuje to i zákon a bylo by to nesportovní," oznámil Hladík s tím, že zákaz platí až do odvolání. V tomto případě dokud hladina nevystoupí opět nahoru.

Také letos, v poslední části roku, čeká rybáře boj s predátory, především kormorány. Někde bude možný i jejich částečný odstřel kvůli snižování populace, týká se období od září do března.

"Už jsme se kvůli tomu setkali i s myslivci. Nejde nám o to, střílet chráněné ptáky, ale chceme ochránit především původní populace říčních druhů ryb, které dokázali zimující kormoráni takřka vyhladit," zdůraznil Hladík s tím, že hlavní bude stále především plašení a střelba bude omezená.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Další z rubriky

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Zápach a zavřeno. Veřejná WC jsou ostudou Českých Budějovic

Obyvatelé Českých Budějovic si stěžují na špínu na veřejných toaletách na...

Toalety na Sokolském ostrově v centru Českých Budějovic jsou kvůli špíně pro mnoho obyvatel nepoužitelné. V okolí...

Odpor proti skladům u Budějovic sílí, petice už má dva tisíce podpisů

Petice. (ilustrační snímek)

Obyvatelé obcí kolem plánované Zóny obchodu a služeb Hrdějovice odmítají budování devíti velkých hal. Mají obavy z...

Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?
Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?

Zeptejte se, jak správně začít.

Najdete na iDNES.cz