Uschlé stromy zničené kůrovcem  v oblasti Šumava Březník.

Uschlé stromy zničené kůrovcem v oblasti Šumava Březník. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Vedení Šumavy dostalo výjimku, může proti kůrovci použít pesticidy

  • 6
Správa národního parku Šumava už dostala výjimku ze zákona, která umožňuje, aby se v rezervaci zasahovalo proti kůrovci za použití pesticidů. Potvrdil to ředitel parku Jan Stráský. Vedení parku přitom stále hrozí pokuta za to, že chemii použilo už na jaře v bezzásahových zónách bez potřebného povolení.

O tom, zda dostane vedení parku pokutu za použití chemikálií proti kůrovci letos na jaře, zatím není rozhodnuto. Česká inspekce životního prostředí podle mluvčí Ivany Awwadové správní řízení ještě neuzavřela. Potrvá několik měsíců.

Ředitel parku Stráský poté, co na případ upozornilo Hnutí Duha, přiznal, že dal k použití chemických látek pokyn, aniž by k tomu speciální výjimku měl.

"Je mojí zákonnou povinností realizovat všechna opatření proti kůrovci tak, abych předešel vzniku škod na majetku ve vlastnictví státu a na majetcích sousedních vlastníků lesů," ospravedlňoval se tehdy ředitel.

Náměstek ředitele parku Václav Braun v úterý řekl, že správa parku obdržela výjimku k použití biocidů Vaztac v takovém rozsahu, v jakém bylo požádáno, přičemž původní požadavek byl silně redukován v souladu s postojem ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) a s ohledem na existenci soustavy Natura 2000. Bližší informace odmítl podat, protože rozhodnutí ještě nenabylo právní moci.

Inspekce zkoumá i květnové kácení suchých stromů

Jeden z účastníků řízení řekl, že výjimku státní správa povolila k aplikaci biocidu (obecné označení látek používaných k hubení škůdců, pozn. red.) na skládkách dříví určeného k odvozu z lesa k dalšímu zpracování, dále pro aplikaci biocidu na zvýšení účinnosti obranných opatření, to je otrávených trojnožek a lapáků zatraktivněných feromonem.

Lesníci pak mohou chemii použít i v některých porostech, pokud by především z důvodů klimatických nebo kapacitních nebylo možné asanované stromy určené k odvozu z lesa včas přiblížit na odvozní místa.

Jedy může správa národního parku použít především v krajním případě, pokud by efektivní zásah proti škodlivému hmyzu nebylo možné provést jinak.

Správě národního parku hrozí od ČIŽP pokuta až dva miliony korun. Ve správním řízení se totiž inspekce nezabývá jen použitím chemie proti kůrovci, ale zkoumá i květnové kácení souší podél turistických cest.