Děti se ve vedrech osvěžují v nádrži Bagr v českobudějovické Stromovce.

Děti se ve vedrech osvěžují v nádrži Bagr v českobudějovické Stromovce. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Koupaliště ve vedru „kvetou“, hygienici na Podolsku zakázali koupání

  • 2
Některé vodní hladiny se kvůli vedru začínají měnit v zelené bažiny. Hygienici už museli zakázat koupání například u veřejného tábořiště Podolsko na Orlíku. Tamní voda od nich dostala jako ve škole pětku.

"Zjistili jsme zde nadlimitní hodnoty sinic a chlorofylu-a, hladina byla pokryta vodním květem. Hrozí tu akutní poškození zdraví," potvrdil František Kotrba z krajské hygienické stanice.

O moc lépe na tom však není ani voda u Vojníkova a Radavy na Orlíku a také Staňkovský rybník na Jindřichohradecku. Tady rozdávali hygienici čtyřky a nedoporučují koupání zejména citlivým jedincům, dětem, těhotným ženám, lidem s oslabenou imunitou nebo alergikům.

Orlík se s kvalitou vody potýká už řadu let, starostové z obcí kolem vyhledávané rekreační přehrady se snaží s odborníky zjednat nápravu.

Podle zástupkyně primářky kožního oddělení strakonické nemocnice Gabriely Bačákové mohou mít lidé po koupání ve vodě se sinicemi alergické reakce vyvolané hlavně toxickými vodními rostlinami a osluněním.

"Jsou to hodně svědivé vyrážky, pacienti musí brát léky proti alergiím a relativně dlouho se to hojí. U některých se může jako pozánětlivá reakce na postiženém místě objevit jiné zbarvení kůže," objasnila Bačáková.

Lipno má podle hygieniků kvalitnější vodu než Orlík, i tady ale milovníci koupání čekají na déšť, který by vodu pročistil.

"U břehu už voda kvete, asi 100 metrů jsem musel plavat se zavřenýma očima. Dál už je to čisté," popsal Michal Humler z Budějovic, který se koupal poblíž Králičího ostrova.

Je těžké říct, jak by v laboratoři obstála voda z nádrže Bagr v budějovické Stromovce, která je oázou pro stovky lidí. "Je tu celkem čistá a teplá voda. Průhlednost? Asi půl metru," odhadl Svatopluk Klimek po vyplavání na břeh.