Do Českých Velenic už nebudou jezdit cisterny, město propojilo veřejný vodovod s rakouským Gmündem. Ilustrační snímek

Do Českých Velenic už nebudou jezdit cisterny, město propojilo veřejný vodovod s rakouským Gmündem. Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

České Velenice a rakouský Gmünd si v nouzi budou půjčovat vodu

  • 0
Lidé v Českých Velenicích už se nemusí bát, že budou při potížích městského vodovodu odkázaní na nouzové cisterny. Pitná voda k nim poteče z rakouského Gmündu. Přeshraniční města propojila své veřejné vodovody.

Ojedinělou přeshraniční vodní spolupráci už zpečetili podpisem smlouvy starostové měst České Velenice a Gmünd Jaromír Slíva a Andreas Beer.

"Propojení veřejných vodovodů v našem hospodářském parku bylo připraveno už při jeho výstavbě, kdy zde byla vybudována vodoměrná šachta. Vlastní propojení vodovodních řadů z této šachty ke koncovému hydrantu provedlo město Gmünd," řekl starosta Slíva.

Této možnosti budou Velenice a Gmünd využívat pouze pro nouzové zásobování pitnou vodou, například při poruše rozvodné vodovodní sítě nebo kontaminaci zdrojů vody.

"Problémy s dodávkami vody jsme zažili po orkánu Kyrill nebo při sněhových kalamitách, kdy byli lidé odkázáni na dodávky pitné vody z cisteren," připomněl českovelenický starosta.

Dalším cílem je prosadit trvalé ošetřování jihočeských pacientů v Zemské nemocnici v Gmündu. Pilotní projekt, který právě končí, ukázal, že pacienti z Českých Velenic a okolí mají o péči v sousední nemocnici zájem a rakouská nemocnice stojí o jejich léčení.

Zatímco do špitálu v Gmündu to mají veleničtí pacienti jen přes řeku Lužnici, do nejbližších českých nemocnic v Českých Budějovicích a Hradci musí jet 60 kilometrů.

"Pacienti, lékaři i nemocnice si projekt pochvalují. Ukázalo se, že překážkou není ani jazyková bariéra, protože v nemocnici pracují čeští lékaři, rakouští lékaři se učí česky a pro jistotu jsou tam i tlumočníci. Teď sháníme peníze na to, aby naši pacienti měli do gmündské nemocnice otevřené dveře stále," potvrdil Slíva.

Pravidelný příliv českých pacientů by správní ředitel gmündské nemocnice Karl Binder přivítal. "Znamenali by pro nás zhodnocení naší nemocnice i její případné rozšíření o další oddělení, například gynekologické a porodnické," potvrdil Binder.

Soužití obyvatel z obou přeshraničních měst je stále těsnější. Rodnou řeč svých sousedů se ve Velenicích i Gmündu učí už děti v mateřských školách, na ulicích i v obchodech obou měst je běžně slyšet jazyk z druhé strany hranice.