Zvířata ze Zoo Tábor-Větrovy budou k prodeji. Zájemci si tak budou moci koupit...

Zvířata ze Zoo Tábor-Větrovy budou k prodeji. Zájemci si tak budou moci koupit kočkovité šelmy i medvědy. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Věřitelé odmítli prodat zoo v celku. Rozprodají zvířata a zpeněží parcely

  • 30
Je rozhodnuto. Krachující zoologická zahrada v Táboře končí, zvířata budou rozprodána, nebo darována a pozemky se věřitelé pokusí prodat jako stavební parcely. Nabídky dvou zájemců, kteří chtěli zoo i se zvířaty odkoupit a provozovat, ve středu odmítli.

Developer Evžen Korec z Prahy nabídl sedm milionů korun. Táborský hoteliér Jiří Jeníček dával devět a půl milionu a ve středu nabídku zvedl na 15 milionů korun. (více čtěte zde)

Bylo to však málo, aby si mohl koupit krachující a zadluženou Zoo v Táboře-Větrovech. Věřitelé nabídky obou podnikatelů odmítli.

Jak jde čas ve Větrovech

Zoo ve Větrovech u Tábora otevřela v srpnu 2011. Stavební úřad ale zjistil, že v zahradě nemá část staveb a přístřešků povolení. V listopadu 2012 MF DNES upozornila, že zoologická nezaplatila stavební firmě za stavbu areálu 46 milionů korun. Rok nato policie obvinila ředitele Libora Hrubého z podvodu a dotačního podvodu. Zoo se dostala loni na podzim do insolvence a následně konkurzu. Letos v lednu začal prodej prvních zvířat. 13. března MF DNES informovala o prvním zájemci o koupi zoo, Evženu Korcovi. O deset dnů později o dalším, Jiřím Jeníčkovi. Ve středu věřitelé rozhodli, že areál neprodají, zbaví se zvířat a prodají pozemky jako stavební.

„Věřitelé se jednomyslně rozhodli, že neschválí nabídky o koupi. Zdají se jim nedostatečně vysoké, požadovali by nejméně 25 milionů korun. Mně nařídili neprodlený prodej nebo darování zvířat a k 30. dubnu ukončit provoz zoologické zahrady,“ uvedla ve středu po poledni po jednání věřitelského výboru správkyně konkurzní podstaty Eva Procházková.

Sama s rozhodnutím věřitelů nesouhlasí. „Snažila jsem se je přesvědčit, že jednotlivé části nezpeněží za více, než byla nyní nejvyšší nabídka,“ dodala Procházková.

Byznysmen a provozovatel hotelu Palcát v Táboře Jiří Jeníček, který předložil nejvyšší nabídku za zoologickou zahradu a chtěl ji dál provozovat ve spojení se svým hotelem, ve středu řekl, že hra o zoo tím pro něj končí.

„Věřitelský výbor srovnává tyto pozemky se stavebními parcelami zcela iracionálně. Pro mě měla zoologická zahrada smysl v kombinaci, kdyby zde zůstaly pozemky, zvířata i zázemí. Jakmile dojde k odvozu zvířat, tak to dohromady už nikdo nedá,“ prohlásil Jeníček.

Ve věřitelském výboru sedí zástupci tří věřitelů, z nichž nejsilnějším je zbrojařská firma Omnipol, která má na některé pozemky zástavní právo. „Nebudu rozhodnutí komentovat. Nebudu se vyjadřovat ani k průběhu jednání výboru,“ oznámil po jednání ředitel obchodní skupiny Omnipol Marek Sekanina.

Plány věřitelů prodat pozemky zoologické zahrady jako stavební parcely ovšem zpochybňují dva znalecké posudky. Ty hovoří o tom, že pozemky mají hodnotu zhruba 120 až 150 tisíc korun za hektar, přičemž zahrada se rozprostírá na deseti hektarech. V územním plánu navíc plochy nejsou rozhodně určené pro stavby rodinných domů.

„Drtivá většina jsou zemědělská a lesní půda. O změně územního plánu musí rozhodnout zastupitelé a taková změna je na několik let. Kalkul s rozsáhlou výstavbou je podle mě nerealistický, protože v takovém případě by do toho určitě vstupovali i místní lidé třeba kvůli příjezdovým komunikacím,“ upozornil starosta Tábora Jiří Fišer.

Jeho slova se ve Větrovech naplňovala už ve středu. Majitelé nemovitostí vedle zoologické zahrady varovali, že znovu nedopustí, aby jim okolo domů denně proudily desítky aut.

„Už jsme si tady dost užili se zoo, když tady úzkými uličkami a po blátivé cestě jezdily stovky automobilů, parkovaly nám před domy i vraty. Jakmile by tu chtěl někdo zase stavět něco, co by přineslo zvýšení dopravy, od začátku bychom se bránili, aby příjezd byl jinudy,“ řekl například jeden z majitelů domu na dohled od zoologické zahrady.