Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Věž Jakobínku na Rožmberku opraví jeřáb, který měl ve skicáři da Vinci

  14:37aktualizováno  14:37
Turistům se za pár let naskytne nový pohled na Rožmberk nad Vltavou a okolí. Začíná oprava hradní věže Jakobínka. Vznikne na ní vyhlídkový ochoz. Památkáři využijí středověkou technologii včetně dřevěného lešení a repliky jeřábu z 15. století.

Věž Jakobínka na Rožmberku přes 100 let chátrala. Nyní prochází rekonstrukcí, která potrvá tři až pět let. | foto: archiv NPÚ, Slavomír Kubeš,  MAFRA

Ve své době to byl technický zázrak. Jeřáb, díky kterému vyrostla známá kupole chrámu ve Florencii. Do skicáře si ho zakreslil i Leonardo da Vinci. Repliku tohoto středověkého stroje nyní využijí památkáři při opravě věže Jakobínka hradu Rožmberk nad Vltavou.

Hrad Rožmberk

Pochází z poloviny 13. století. Komplex původně tvořil dolní a horní hrad, z něhož se zachovala jen Jakobínka. Horní část byla později upravena na letní šlechtické sídlo. Dolní prošla několika přestavbami, z nichž nejvýznamnější ovlivnila renesance a v 19. století styl anglické novogotiky. O stáří Jakobínky vedou odborníci dodnes spory. Někteří se domnívají, že pochází ze 13. století. Jiní zastávají názor, že vznikla až na počátku 16. století. V každém případě jde o jednu z nejvzácnějších středověkých památek a výraznou dominantu Rožmberka.

Rekonstrukce dominanty městečka na Českokrumlovsku potrvá tři až pět let. Už více než 130 let chátrá a turisté na ni nemohli. Tesaři postaví kolem kamenné hlásky dřevěné lešení z místních smrků. Jde o neobvyklý postup restaurování.

"Chceme připomenout staré technologie. Rychle ztrácíme přehled o tom, jak před staletími lidé stavěli a přemýšleli u toho," říká Petr Pavelec, ředitel budějovického Národního památkového ústavu.

Památkáři při přípravě projektu prozkoumali všechny dostupné písemné a obrazové dokumenty k historii věže. Jakobínka se objevuje například na slavném obrazu Dělení růží nebo fotografii z konce 19. století, která zachycuje už zchátralou kamennou hlásku.

Historické lešení a stavební stroje zase zkoumali z dobových ilustrovaných rukopisů a kronik. Repliku středověkého jeřábu už použili tesaři například na hradě Točník, kde měli i malé dřevěné lešení. V takovém rozsahu ho v Čechách ale ještě nikdy nevyužili. Na lešení padne několik set starých smrků z okolních lesů.

Skica středověkého jeřábu, podobný má ve svém skicáři i Leonardo da Vinci....

Skica středověkého jeřábu, podobný má v skicáři i Leonardo da Vinci. Repliku stroje využijí památkáři při opravě Jakobínky.

Dělníci loni na podzim zakryli věž Jakobínku provizorní izolační fólií.

Dělníci loni na podzim zakryli Jakobínku provizorní izolační fólií. Věž chátrala přes sto let. OPravená bude za tři až pět let.

Na fotografii z 19. století je opravené obytné sídlo Buquoyů na Rožmberku a...

Na fotografii z 19. století je opravené obytné sídlo Buquoyů na Rožmberku a zchátralá věž Jakobínka v pozadí.

"Spirálové lešení bude vysoké 40 metrů včetně otočného jeřábu na koruně věže. Průměr patky u země bude 22 centimetrů, u vrcholu pak 12 centimetrů," přibližuje tesařský mistr Petr Růžička.

Podotýká, že využití středověkého lešení, jeřábu i nástrojů je ekonomicky výhodnější než současná technika. "Navíc je šetrnější k přírodě a okolí,"dodává Růžička.

Památkáři budou průběžně pořádat pracovní dílny. Zájemcům tak přiblíží zblízka středověké postupy. Na vrcholu věže vznikne dřevěný ochoz, podobný, jako je například na hradě Kokořín.

Kvůli složitým majetkoprávním vztahům Jakobínka chátrala a dostala se i na seznam ohrožených památek. Lidé na ni nemohli. Občas v ní však tajně přespali trampové. Svědčí o tom třeba bílý nápis Filip 1972 ve věži.

Teprve loni se dostala do majetku památkářů, kteří ihned začali s její záchranou. Posílili zevnitř krovy, aby se helmice nezřítila. Izolační fólie zase zabrání promokání. Starou střechu zakonzervují a překryjí ji keramickou krytinou. Náklady vyjdou na šest až osm milionů.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

VIDEO: Začala s kadibudkami. Teď maluje na maringotky hrady i osobnosti

Výtvarnice a učitelka Barbora Ticháčková o prázdninách maluje na maringotky...

Mezi desítkami vodáckých zastavení s občerstvením na Vltavě jen málokdo přehlédne maringotky kiosku Pod Čeřínem poblíž...

Rozvoji festivalu by pomohlo více luxusních hotelů, říká jeho prezident

Jaromír Boháč je prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Legendární Lúčnica a Čechomor nadchly diváky sobotního koncertu, kterým vyvrcholil 27. Mezinárodní hudební festival v...

Po srážce s traktorem na Písecku vykolejil vlak, strojvůdce se lehce zranil

Traktor vjel na Písecku na železniční přejezd v době, kdy tudy projížděl vlak.

Na železničním přejezdu na Písecku vjel ve čtvrtek večer traktor s vlekem před osobní vlak. Při srážce vlak vykolejil a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz