Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Věž Jakobínku na Rožmberku opraví jeřáb, který měl ve skicáři da Vinci

  14:37aktualizováno  14:37
Turistům se za pár let naskytne nový pohled na Rožmberk nad Vltavou a okolí. Začíná oprava hradní věže Jakobínka. Vznikne na ní vyhlídkový ochoz. Památkáři využijí středověkou technologii včetně dřevěného lešení a repliky jeřábu z 15. století.

Věž Jakobínka na Rožmberku přes 100 let chátrala. Nyní prochází rekonstrukcí, která potrvá tři až pět let. | foto: archiv NPÚ, Slavomír Kubeš,  MAFRA

Ve své době to byl technický zázrak. Jeřáb, díky kterému vyrostla známá kupole chrámu ve Florencii. Do skicáře si ho zakreslil i Leonardo da Vinci. Repliku tohoto středověkého stroje nyní využijí památkáři při opravě věže Jakobínka hradu Rožmberk nad Vltavou.

Hrad Rožmberk

Pochází z poloviny 13. století. Komplex původně tvořil dolní a horní hrad, z něhož se zachovala jen Jakobínka. Horní část byla později upravena na letní šlechtické sídlo. Dolní prošla několika přestavbami, z nichž nejvýznamnější ovlivnila renesance a v 19. století styl anglické novogotiky. O stáří Jakobínky vedou odborníci dodnes spory. Někteří se domnívají, že pochází ze 13. století. Jiní zastávají názor, že vznikla až na počátku 16. století. V každém případě jde o jednu z nejvzácnějších středověkých památek a výraznou dominantu Rožmberka.

Rekonstrukce dominanty městečka na Českokrumlovsku potrvá tři až pět let. Už více než 130 let chátrá a turisté na ni nemohli. Tesaři postaví kolem kamenné hlásky dřevěné lešení z místních smrků. Jde o neobvyklý postup restaurování.

"Chceme připomenout staré technologie. Rychle ztrácíme přehled o tom, jak před staletími lidé stavěli a přemýšleli u toho," říká Petr Pavelec, ředitel budějovického Národního památkového ústavu.

Památkáři při přípravě projektu prozkoumali všechny dostupné písemné a obrazové dokumenty k historii věže. Jakobínka se objevuje například na slavném obrazu Dělení růží nebo fotografii z konce 19. století, která zachycuje už zchátralou kamennou hlásku.

Historické lešení a stavební stroje zase zkoumali z dobových ilustrovaných rukopisů a kronik. Repliku středověkého jeřábu už použili tesaři například na hradě Točník, kde měli i malé dřevěné lešení. V takovém rozsahu ho v Čechách ale ještě nikdy nevyužili. Na lešení padne několik set starých smrků z okolních lesů.

Skica středověkého jeřábu, podobný má ve svém skicáři i Leonardo da Vinci....

Skica středověkého jeřábu, podobný má v skicáři i Leonardo da Vinci. Repliku stroje využijí památkáři při opravě Jakobínky.

Dělníci loni na podzim zakryli věž Jakobínku provizorní izolační fólií.

Dělníci loni na podzim zakryli Jakobínku provizorní izolační fólií. Věž chátrala přes sto let. OPravená bude za tři až pět let.

Na fotografii z 19. století je opravené obytné sídlo Buquoyů na Rožmberku a...

Na fotografii z 19. století je opravené obytné sídlo Buquoyů na Rožmberku a zchátralá věž Jakobínka v pozadí.

"Spirálové lešení bude vysoké 40 metrů včetně otočného jeřábu na koruně věže. Průměr patky u země bude 22 centimetrů, u vrcholu pak 12 centimetrů," přibližuje tesařský mistr Petr Růžička.

Podotýká, že využití středověkého lešení, jeřábu i nástrojů je ekonomicky výhodnější než současná technika. "Navíc je šetrnější k přírodě a okolí,"dodává Růžička.

Památkáři budou průběžně pořádat pracovní dílny. Zájemcům tak přiblíží zblízka středověké postupy. Na vrcholu věže vznikne dřevěný ochoz, podobný, jako je například na hradě Kokořín.

Kvůli složitým majetkoprávním vztahům Jakobínka chátrala a dostala se i na seznam ohrožených památek. Lidé na ni nemohli. Občas v ní však tajně přespali trampové. Svědčí o tom třeba bílý nápis Filip 1972 ve věži.

Teprve loni se dostala do majetku památkářů, kteří ihned začali s její záchranou. Posílili zevnitř krovy, aby se helmice nezřítila. Izolační fólie zase zabrání promokání. Starou střechu zakonzervují a překryjí ji keramickou krytinou. Náklady vyjdou na šest až osm milionů.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

VIDEO: Řidič si z D3 u Tábora udělal závodní dráhu, jel až 222 km/h

Třicetiletý řidič jel po D3 rychlostí až 222 km/h.

O téměř sto kilometrů v hodině překročil na jihočeské dálnici D3 povolenou rychlost řidič vozidla Alfa Romeo. Jeho...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Další z rubriky

Mladý muž, který havaroval u Hořic na Šumavě, v nemocnici zemřel

Střet tří automobilů nedaleko Hořic na Šumavě.

Třiadvacetiletý řidič, který se v úterý ráno těžce zranil při střetu tří automobilů nedaleko Hořic na Šumavě, dopoledne...

Pejskaři z celé země venčili v Prachaticích, podpořili týrané štěně

Zhruba 200 lidí se v úterý po 17. hodině sešlo v Prachaticích k hromadnému...

Přes dvě stovky lidí a asi stovka jejich psích společníků ze všech koutů Česka se odpoledne sešli na prachatickém...

Tříhodinová hádka o halu. Část klubů je proti jejímu bourání

Sportovní hala v Českých Budějovicích.

V době, kdy budějovická radnice hledá v soutěži firmu, která má postavit Multifunkční centrum Dlouhá louka za více než...

Najdete na iDNES.cz