Výrobce drog soudí v nepřítomnosti. Utekl do rodného Vietnamu

  12:41aktualizováno  12:41
Lavice pro obžalovaného byla prázdná, před senátem stáli jen svědci. Českobudějovický krajský soud zahájil hlavní líčení proti 42letému Vietnamci, který se podle obžaloby podílel na Strakonicku na výrobě pervitinu a jeho distribuci do Německa. Obžalovaný u soudu chybí. Podle zjištění policie se zdržuje v rodném Vietnamu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Huu Ut Nguyenovi hrozí až 12 let vězení za výrobu a prodej drog. Protože na obsílky dlouhodobě nereaguje, soud zahájil proces jako řízení proti uprchlému.

Podle státní zástupkyně Daniely Přibylové byl v letech 2012 až 2013 napojený na organizovanou skupinu, která distribuovala pervitin hlavně do Německa. Obžalovaný drogu vyráběl v pronajatém rodinném domě v Drahonicích a v bytě ve Strakonicích.

Kriminalisté na skupinu přišli v souvislosti s rozsáhlou razií Národní protidrogové centrály v jihočeském příhraničí, mimo jiné ve Strážném. Pomohli jim i jejich němečtí kolegové, kteří zadrželi u dálnice mercedes s českým řidičem převážejícím půl kilogramu pervitinu v autolékárničce. Na stopu je přivedly odposlechy telefonů podezřelých.

V domku v Drahonicích a v bytě ve Strakonicích objevili policisté kompletní varny s přístroji, chemikáliemi a stopami po drogách. Samotný pervitin vyráběný z léčiv dovážených z Polska stihli příslušníci gangu spláchnout do odpadu. Několik dealerů policisté zatkli, dva z nich jsou ve vězení.

Naopak obžalovanému Nguyenovi se podařilo uniknout ještě před akcí zásahové jednotky. Ve Vietnamu je v bezpečí, protože tento stát nemá s Českem smlouvu o vydávání trestně stíhaných.

„Manžel je ve Vietnamu, naše dvě děti ho jezdí navštěvovat. V nejbližší době se k nám vrátit nehodlá,“ sdělila senátu česká manželka obžalovaného, která odmítla v kauze jako rodinný příslušník vypovídat.

V pondělí svědčil také majitel domu s nájemními byty ve Strakonicích. Uvedl, že byty pronajímá přes realitní kancelář a většinou je nekontroluje. Zajímat se o uvedený byt začal, teprve když nájemce, český občan, přestal platit činži.

„Ničeho podezřelého jsem si v domě nevšiml. V jeho přízemí mám kancelář. Žádné Vietnamce jsem tam neviděl ani nic necítil,“ tvrdil.

Naopak majitelé domu v Drahonicích se přiznali, že při obdělávání jejich zahrádky, na kterou jezdili, vycházel z budovy podivný pach. Nájemce jim ale vysvětlil, že se zabývá výrobou plastových modelů a zápach pochází ze svařování. Také v tomto případě přestal nájemce platit a navíc ucpal v domě všechny odpady.

Soud pokračuje výslechy dalších svědků. Předvolaný je i český dealer zadržený v Německu, kterému soud uložil loni sedm let vězení.

Podle zprávy Národní protidrogové centrály se na výrobě pervitinu v Česku podílejí ze 60 procent Vietnamci. Prodejní cena jednoho gramu této drogy je u nás kolem 40 eur, tedy zhruba tisíc korun, po dovozu do Německa nebo Rakouska se zvýší až na čtyřnásobek. Varny pervitinu našli v posledních letech kriminalisté také na Táborsku.

Nejčtenější

Učitelka z Prachatic vydržela 49 dní ve tmě. Nyní si chce změnit život

Marcela Haspeklová uspořádala ve vimperské kavárně Ve Skále komponovaný večer s...

Zatímco většina lidí si vyzkouší pobyt ve tmě maximálně na týden, prachatická učitelka Marcela Haspeklová vydržela v...

Nadějná zlatovláska. Nástupkyně Neumannové o tetováních i hubnutí

Nadějná česká lyžařka Barbora Havlíčková

Pyšně vyhrnuje rukáv levé ruky. Nic nezakrývá. Naopak vášnivě popisuje příběhy důkladně promyšlených tetování. V...

Při nehodě na Písecku zemřeli čtyři cestující v osobním autě

U Drhovle na Písecku se srazil nákladní vůz s osobním, ve kterém zemřeli muž a...

U Drhovle na Písecku se srazilo nákladní auto s osobním. Při havárii zahynuli čtyři lidé. Tragédie se stala na silnici...

Muž v klubu prohýřil 30 tisíc. Když měl platit, volal na pomoc strážníky

Poslední noční kluby v Dubí bojují po otevření dálnice D8 do Německa o

Říká se, že každá zábava něco stojí, ale návštěvník nočního klubu v Českých Budějovicích si zřejmě myslel opak....

Srážka s kamionem má třetí oběť, mrtvým v autě bylo 17, 19 a 23 let

Při tragické nehodě zemřely v obci Hořice na Šumavě dvě ženy. Dva muže převezl...

Tragická nehoda v Hořicích na Šumavě z úterního večera má třetí oběť. V českobudějovické nemocnici ve středu zemřel...

Další z rubriky

Odstranit nepojízdný vrak z ulice? V Budějovicích to trvá celý rok

Vraky aut v Hradci Králové.

Stovky nepojízdných aut zabírají místa v ulicích Českých Budějovic. Často to však oficiálně nejsou vraky, a tak s nimi...

Pronájmem stánků na adventních trzích města vydělají jen desítky tisíc

Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. začaly adventní trhy.

Jihočeská města začínají lákat na adventní program, který často spojují s oblíbenými trhy. Někde trvají jen den, jinde...

Kvůli urážlivým nápisům u památníku v Letech stíhá policie dva muže

Záběr webové stránky, kam extremisté umístili fotografie zhanobeného památníku...

Policie obvinila dva muže, kteří letos na jaře v areálu památníku v Letech u Písku umístili tabule s urážlivými nápisy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz