Vimperští úředníci a strážníci prošli herny, kde objevili 20 kvízomatů....

Vimperští úředníci a strážníci prošli herny, kde objevili 20 kvízomatů. ilustrační snímek | foto: MAFRA

Vimperk vyhlásil válku kvízomatům. Radnice žaluje herny

  • 0
Vimperská radnice se pouští do boje s kvízomaty. Nové výherní přístroje obcházejí zákazy a majitelé z nich nemusí platit poplatky. Vimperk se jako první na jihu Čech rozhodl, že na provozovatele těchto automatů ve městě podá trestní oznámení za porušování zákona o loteriích.

Je to reakce na první pokutu, která tento týden vůči kvízomatům v Česku padla.

Kvízomat vypadá jako klasický výherní automat, ale s tím rozdílem, že člověk musí nejdříve uhádnout snadnou vědomostní otázku. Když odpoví správně, může hrát tak, jak byl dosud na automatech zvyklý.

Mazanost přístroje je v tom, že zákon definuje loterii jako hru, při níž výhra je výhradně dílem náhody. Majitelé kvízomatů ale tvrdí, že o výhře rozhodují znalosti, a ne náhoda. Proto se na tyto automaty nevztahuje loterijní daň, místní poplatky ani zákazy obcí.

Automaty mají zmizet do listopadu

Vimperk na provozování kvízomatů přišel, když hospodářský a bytový odbor spolu s městskými policisty udělal kontrolu jednotlivých heren. Na sedmi místech objevili 20 těchto přístrojů. Ve městě je celkem 40 automatů.

"Byli jsme překvapeni, nikdy dříve při kontrolách jsme na kvízomaty nenarazili. Otázky byly jednoduché, odpověď možná ano nebo ne. Když odpovíte chybně, máte další pokus," popsal postup hraní vedoucí hospodářského a bytového odboru Martin Kalous.

Radní následně rozhodli, že proti provozovatelům podají trestní oznámení. "Už jsem ho podepsal a poslali jsme jej na policii a finanční úřad. Tento problém nás trápí a myslíme si, že by si z nás provozovatelé heren neměli dělat legraci," řekl starosta Vimperka na Prachaticku Bohumil Petrášek.

Kvízomaty

Výherní zařízení, která přijímají sázky ve výši sto až tisíc korun. Kombinují klasickou válcovou hru, v níž jde o náhodné zastavení několika shodných symbolů vedle sebe, a kvízovou soutěž, kdy mezi točením válců přijde snadná otázka. Zákon přitom loterii definuje jako hru, jejíž výhra je výhradně dílem náhody. Provozovatelé tvrdí, že vyhrát na kvízomatu lze díky vědomostem.

Postup heren je logický - Vimperk schválil vyhlášku, která ve městě zakazuje všechny automaty - ty povolované městem i ty Ministerstvem financí. Herny tak měly už na konci loňského roku zaniknout, avšak společnosti se proti vyhlášce odvolaly, a jejich povolení tak postupně končí, nejpozději nyní v listopadu. Nákupem kvízomatů, na které se zákazy nevztahují, tak řeší majitelé heren další budoucnost.

Ministerstvo financí se však domnívá, že ani kvízomaty dlouho v provozu nebudou. Tento týden udělilo první firmě za provoz 115 těchto přístrojů ve 47 hernách rekordní pokutu 10 milionů korun a další budou následovat.

Kvízomaty podle resortu kombinují vědomostní otázky s klasickou sázkovou hrou, proto by měly spadat pod loterijní zákon. Povolení k jejich provozování jim ale nikdo nedal.

"Nehodláme nečinně přihlížet tomu, jak kvízomaty zaplevelují zemi. Domníváme se, že všechny osoby, které se na jejich provozu podílejí, se dopouštějí trestného činu," řekl náměstek ministra financí Ondřej Závodský. Za tento trestný čin hrozí až desetileté vězení.

Za kvízomaty nic neodvádějí

Kvízomaty majitelům přitom vydělávají mnohem více než klasické automaty. Tím, že nejsou nijak regulovány, nemusí provozovatelé odvádět 20 procent z rozdílu mezi vsazenými a vyplacenými částkami ani odvod 55 korun denně za každý povolený přístroj. Navíc jsou na bankovky, nejnižší suma, kterou lze do nich vhodit, je tak 100 korun.

Společnosti, které kvízomaty provozují, jsou připraveny se proti pokutám bránit. Jednou z nich je firma Vindaron Pro provozující automat nazvaný Vědomostní quiz.

"Námi provozované zařízení nenaplňuje znaky loterie a jiné podobné hry. Toto tvrzení jsme připraveni kdykoliv prokázat před státními institucemi, soudy České republiky případně soudy Evropské unie," píše jednatel Pavel Čada ve svém prohlášení.