Studenti Mikuláš Ott a Kristýna Nováková staví mrakodrap z vlnité lepenky.

Studenti Mikuláš Ott a Kristýna Nováková staví mrakodrap z vlnité lepenky. | foto: Markéta Machačová, MF DNES

Studenti staví mrakodrap z vlnité lepenky. Bude mít bazén i modrá světla

  • 0
Kartony, lepidlo a tavná pistole jsou poslední dva měsíce nástroje, které nepustí z ruky Mikuláš Ott a Kristýna Nováková. Budují mrakodrap do soutěže Stavby z vlnité lepenky. Podle zadání mají vytvořit stavbu, která přiláká turisty a zviditelní Česko v zahraničí, ale nesmí kopírovat žádnou existující turistickou atrakci.

Studenti Střední průmyslové školy strojní a stavební z Tábora se účastní klání o nejlepší model podruhé. „Mrakodrap byl hned první, co nás napadlo. Není pro Česko typický a výhodou je, že díky své výšce je vidět zdaleka,“ představil svou ideu Mikuláš Ott.

Na tvorbu má se svou spolužačkou k dispozici zhruba dvacet kilogramů vlnité lepenky, kterou dostali od pořadatelů soutěže.

Soutěž Stavby z vlnité lepenky

O postup do finále 11. ročníku soutěže soupeří 30 škol z celého Česka. Na dokončení stavby mají čas do 26. května. Pořadatelé udělí čtyři ocenění. Za nejlepší stavbu studenti dostanou 20 tisíc korun, druzí 10 tisíc a třetí pět tisíc korun. Čtvrtou cenu pět tisíc korun získá škola s nejlepším transportním obalem z vlnité lepenky. Projekt chce ukázat na její ekologické výhody. Lepenka se používá k výrobě obalů. Nezatěžuje životní prostředí a je stoprocentně recyklovatelná.

Model si nejprve nakreslili na papír a na počítači si načrtli půdorysy. Jelikož odevzdávají hotové dílo až na konci května, ještě plánují vylepšení.

„Chceme, aby byl mrakodrap obrostlý květinami z lepenky, nahoře by měl být bazén a zevnitř budovy budou zářit modrá světýlka. Dole plánujeme udělat kavárny i s lidmi. Uvidíme, jestli nám naše plány vyjdou,“ usmívá se osmnáctiletý Mikuláš.

Loni se ve stejné celostátní soutěži spolužáci dostali mezi pět nejlepších. Úspěchu se dočkali díky modelu zámku Hluboká. „Bavilo nás to, tak jsme si řekli, že zkusíme štěstí znovu. Tentokrát je ale zadání náročnější, protože nemáme žádnou předlohu, podle které bychom stavěli. Musíme využívat jen vlastní představivost,“ podotkla osmnáctiletá Kristýna.

Studenti třetího ročníku pozemního stavitelství se spolu scházejí každý čtvrtek. Jinak ale každý pracuje doma na modelu sám. Mikuláš Ott přiznává, že se tvorbě věnuje hodinu denně a někdy kvůli tomu musí učení odsunout na druhou kolej.

„Ale za účast v soutěži dostaneme malou jedničku,“ dodává vzápětí s úsměvem Kristýna. Dvojice zkouší svoje schopnosti i na jiných stavitelských soutěžích, například loni a letos se účastnili Haly roku, kterou tvořili z dřevěných špejlí. Tam se ale neumístili na předních příčkách.

Z vlnité lepenky by chtěli kamarádi stavět i příští rok. „Uvažujeme, že bychom se zapojili zase, když to nějak zvládneme s maturitou,“ věří Mikuláš. Soutěžení vnímají oba dva jako přípravu na pozdější studium. Kristýna a Mikuláš by se chtěli stát architekty, rádi by vystudovali ČVUT v Praze.

Věnují se i jiným koníčkům - Mikuláš cvičí psy a se svými dalmatiny jezdí na výstavy. Kristýna hraje volejbal a je dobrovolnou hasičkou.