Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bruslaři, pozor! Na Vltavskou cestu mohou auta s povolenkou od parku

  9:20aktualizováno  9:20
Šumavskou silničku spojující Novou Pec a Stožec si oblíbili in-line bruslaři z celého Česka. Mnozí se na ní chovají jako na uzavřené dráze, potkat tam však mohou i auta svážející dřevo z lesů.

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Vltavská cesta, jak se jí říká, láká i cyklisty nebo maminky s kočárky. Kromě toho, že na ní musí sportovci překonat devět železničních přejezdů, má ještě jednu podstatnou nevýhodu: není uzavřenou in-line dráhou, kam je autům vjezd zakázán. A to spousta lidí netuší.

„Dozvěděl jsem se to až ve chvíli, když jsme tam měli se ženou kolizi s projíždějícím autem, před kterým jsme museli uskočit stranou. Když jsem se začal zajímat o to, kde je problém, zjistil jsem, že kdyby se nám něco stalo, bylo by to vlastně naší vinou,“ popsal jeden z častých návštěvníků Vltavské cesty.

Oblíbené stezky pro in-line bruslaře v kraji

České Budějovice - Hluboká: téměř deset kilometrů dlouhá stezka podél Vltavy je nejvytíženější v kraji.

Jezerní stezka: trasa spojující Lipno nad Vltavou, Frymburk a Přední Výtoň. Část je osvětlená.

Třeboň - Vítmanov: lesní cesta dlouhá přes šest kilometrů, která nabízí i výhledy na rybníky Ženich a Nový Vdovec.

Na internetu je popisovaná jako klidná a bezpečná trasa bez automobilové dopravy, která je dlouhá asi 15 kilometrů. Skutečnost je jiná. Vltavská cesta je takzvanou státní účelovou komunikací a spravuje ji Správa Národního parku Šumava. Není tedy vyhrazená pro sportovní využití.

„Je určena zejména pro správu státního majetku a zabezpečení péče o lesy Národního parku Šumava. To, že si ji oblíbili bruslaři, však neznamená, že na ní mají pěší či cyklisté přednost před motorovými vozidly, která se na ní oprávněně pohybují,“ vysvětlil náměstek ředitele správy parku Václav Braun.

Setkání s autem pak nemusí končit vystrašením a skokem do příkopu. „V červnu 2009 tam zachytil nákladní automobil svážející dřevo cyklistku, která na místě svým zraněním podlehla,“ připomněla prachatická policejní mluvčí Martina Joklová.

Kromě lesní techniky tam mohou turisté potkat i další vozidla. Vltavská cesta sice není běžně přístupná, správa parku ale každoročně vydává asi 450 povolení k vjezdu. Využívají je především majitelé chat a domů v její blízkosti. Povolenky k návštěvě dostávají i jejich příbuzní.

„Okolní obce mají od parku vždy 50 volných povolenek k vjezdu. O výpůjčkách by měly vést řádnou evidenci, ale je pravda, že jsme to zatím nikdy nekontrolovali,“ popsal Braun a připustil, že v poslední době se množí hlasy o možném zneužívání povolenek.

Na to upozorňují i starostové, kterým dělá současný statut vozovky jako účelové komunikace také problémy.

„Pro nás to vždy bude především cesta, po níž bez zdlouhavého objíždění dojedeme domů nebo třeba do Nové Pece. Národní park pro nás mnoho cest uzavřel a povolenky jsou jedinou kompenzací. Z našeho pohledu jich ale máme málo, asi třicet na dvě stovky obyvatel obce,“ popsala starostka Stožce Drahomíra Stanžovská.

Připustila také, že z turistického hlediska je cesta pro obec důležitým lákadlem. Přesto by si ale celou situaci představovala jinak. „Bruslaři nebo cyklisté by měli mít možnost jezdit bezpečně jinde, a ne po stávající komunikaci, která je navíc pro místní klíčová,“ myslí si starostka.

A když už po silnici jezdí, měli by vědět, že na ní mohou potkat auta. „Na to nestačí jedna cedule u vjezdu, podél trasy je mnoho odpočívadel, kde by podle mě měla viset podobná upozornění. Jednou je to významná turistická cesta, tak by to podle toho mělo vypadat,“ podotkl starosta Nové Pece Jakub Koželuh.

U vjezdů na Vltavskou cestu v Nové Peci a ve Stožci je tabule, že silnice slouží i motorovým vozidlům, dokonce ve třech jazycích. Na trase už to návštěvníkům nic nepřipomíná.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

VIDEO: V Hrdějovicích u Budějovic hořel autobus MHD, uhasili ho řidiči

V Hrdějovicích u Českých Budějovic hořel autobus MHD.

Černý dým a plameny stoupající ze zadní části vozu překvapily cestující, kteří odpoledne jeli v autobusu MHD v...

Motorkář zahynul při nárazu do stromu, jeho syn jedoucí za ním se zranil

Dva motorkáři havarovali na Písecku. Jeden nepřežil náraz do stromu.

Čtyřiapadesátiletý motorkář zemřel na Písecku poté, co nezvládl průjezd zatáčkou a narazil do stromu. Jeho syn, který...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Najdete na iDNES.cz