Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Voda znovu zahrozila. Lidé se bojí, vodáci si pochvalují silný proud

  18:33aktualizováno  18:33
Před dvěma týdny vymetali vodu a bahno ze sklepů. Zdi ještě neuschly a už se znovu bojí. Obyvatelé Tučap na Táborsku v úterý s obavami sledovali, jak stoupá Černovický potok, který jim protéká pod domy.

Vodákům komplikuje cestu po Vltavě nejenom vysoký stav vody, vytrvalý déšť, ale i rozestavěný jez pod Plášťovým mostem v Českém Krumlově. Na snímku projíždí lodě jez Rechle v Novém Spolí. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Ještě jeden schod a máme to ve sklepích. Je to strašný, jak rychle se koryto naplní a stoupá," říká Marie Hokrová.

Voda stoupá každou hodinu zhruba o čtyři centimetry. Stále prší a potok už je jedním z osmi toků v kraji, kde platí povodňové stupně, v Tučapech už druhý. Starosta Pavel Novák proto monitoruje, co dělá voda i v okolních rybnících.

"Počítáme, že večer potok dosáhne třetího stupně. V noci napršelo čtyřicet milimetrů srážek. Proto jsem zalarmoval hasiče, kteří mají pohotovost a večer svoláme povodňovou komisi," vysvětluje Novák.

Ačkoliv situace nevypadá tak dramaticky jako na začátku června, lidé bydlící u vody mají strach. Většina z vyplavených stihla jen vyklidit místnosti a postavit do nich vysoušeče.

"Potřebujeme hlavně aby bylo hezky a dalo se větrat. A ne se pořád strachovat, jestli nám voda vlítne do baráku znovu," líčí Jana Mázová, obyvatelka čtvrti Zářečí v Bechyni. Právě dvacítka zdejších domů patřila mezi nejvyplavenější v kraji a v úterý tam řeka Lužnice vystoupala znovu na druhý povodňový stupeň.

Voda ale zaplavovala i místa, kde žádné potoky ani řeky nejsou. Do sklepů se lidem dostávala spodní voda a hasiči tak vyjížděli jen kolem poledne k deseti případům, kdy bylo potřeba odčerpat vodu.

"Například v Českých Velenicích, v Budějovicích, v Plané nad Lužnicí nebo Nových Hradech. Čtyřikrát jsme vyjížděli odstraňovat i padlé stromy," popsala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Voda zastavila i provoz na E55 u Ševětína.

Ve středu by mělo pršet jen málo

Během úterý hustě pršelo na většině území kraje. V odpoledních a večerních hodinách ale přeháňky ustávaly.

"Ve středu by měly být srážky jen v menší míře. Na východě území by mělo spadnout do pěti milimetrů a na západě maximálně jeden. Od jihozápadu se bude vyjasňovat," uvedla Gabriela Augustinová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Déšť sice bude ustávat, hladina řek a menších toků ale půjde nahoru. Nežárka a Lužnice by měly dosáhnout třetího povodňového stupně.

"Rizikový je celý úsek Nežárky. Během středy by mohla na třetí stupeň dostoupat střední a dolní oblast Lužnice. To překročení by nicméně nemělo být výrazné. U Lužnice to zdaleka nebude tak vážné jako při první vlně před třemi týdny. Nežárka by se mohla dostat na stejnou úroveň, tam ale povodeň nebyla zdaleka tak extrémní," konstatoval hydrolog Tomáš Vlasák.

Sjíždějí s pytli přes nohy

Chladné počasí ani hustý liják neodradily vodáky na Vltavě. Naopak. V úterý měli radost, že je v řece hodně vody a užívali si rychlého proudu.

"Vody je celkem dost, doufám, že to bude ku prospěchu, jezy jsou pak lépe sjízdné. Abychom hned nepromokli, máme pytle přes nohy," ukazovala Kateřina Švecová z Blatné.

Oblíbenou překážkou je jez v Českém Krumlově pod zámkem. V současnosti je však v rekonstrukci a sjízdný je na vlastní nebezpečí. Přes řeku jsou rozvěšené bílo-červené fáborky, které upozorňují vodáky. Pod jezem jsou totiž nebezpečné balvany.

"Dáváme si majzla, vždycky se poptáme v kempu vodáků, zda je jez nebezpečný. Z vody máme trošku obavy, ale zatím si řeku užíváme. Větší strach máme spíš z toho chladného počasí. Když promoknete, je to hodně nepříjemný, horší než se cvaknout," popsal Štefan Schwarz.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

VIDEO: Začala s kadibudkami. Teď maluje na maringotky hrady i osobnosti

Výtvarnice a učitelka Barbora Ticháčková o prázdninách maluje na maringotky...

Mezi desítkami vodáckých zastavení s občerstvením na Vltavě jen málokdo přehlédne maringotky kiosku Pod Čeřínem poblíž...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Najdete na iDNES.cz