Vodáci na Malši.

Vodáci na Malši. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Vodáci vyrazili po zimě na řeky. Příští sobotu uklidí Vltavu

  • 0
Splouváním Malše i půlmaratonem na Lužnici odstartovala v sobotu vodácká sezona. První nadšenci si ale užili i proudy jiných jihočeských řek. Otevřeno už má i většina kempů. Vody je zatím dost a vodáci čekají podobnou sezonu jako loni.

Na vodu už spolu jezdí Bohouš, Jirka a Míra od Třeboně víc než padesát let. Jejich domovskou vodou je Lužnice. Stejně jako stovky dalších nadšenců si ale v sobotu nenechali ujít jarní splutí Malše. Tři kamarádi z Klubu vodáků v Domaníně ji znali už od pramenů ještě předtím, než vznikla Římovská přehrada.

„Je to krásná řeka a dá se na ni dostat jen párkrát do roka. Splouvali jsme všechny možné říčky i ty divoké. Teď, když nám je okolo sedmdesáti, už si užíváme jen takovéhle krásné flákárny. A místo malých lodí máme raft,“ popsali u římovského jezu. V sobotu dopoledne odtud vyrážely desítky lodí do Českých Budějovic.

Další vodáckou akcí o víkendu byl třeba půlmaraton ze Suchdola nad Lužnicí, který končil na soutoku s Nežárkou. Živo bylo ale i na Otavě nebo vltavských jezech ve Vyšším Brodě a Zlaté Koruně.

I když není v květnu na Vltavě tak živo jako v prázdninových měsících, už i provozovatelé kempů a půjčoven vodáckého vybavení hlásí, že sezona začala. Na Otavě a Lužnici také dodávají, že stav vody je dobrý a umožňuje bezpečné splouvání.

„Loni bylo velké sucho. Teď je zatím situace lepší, a pokud občas zaprší, užijí si Lužnici i děti, které sem jezdí na školní výlety,“ říká suchdolský vodák Josef Franta.

Sucho loni ovlivnilo i vodáckou sezonu na Otavě. A asi i proto mají už teď v kempech podél řeky možná stejně objednávek jako loni.

Vodácké novinky

Sdružení půjčovny lodí a kempů na Vltavě v současné době dokončuje vývoj aplikace pro chytré telefony, která bude umožňovat i nezkušeným návštěvníkům řeky lepší organizaci plavby. Její součástí bude orientace pomocí GPS a budou v ní zanesené všechny důležité jezy, kempy a místa občerstvení. Aplikace by měla zabránit i přejíždění cílových míst plaveb.

Dopravu v Českém Krumlově by měla v létě komplikovat oprava kruhové křižovatky.

Majitelé půjčoven lodí proto doporučují počítat se zpožděním jak při příjezdu k řece, tak i s prodlevou po skončení plavby a čekání na odvoz.

Od května začíná vodácká sezona i na Vltavě nad Lipnem. Každý zájemce o splutí řeky v Národním parku Šumava se ale musí včas zaregistrovat. Nejsnazší registrace je přímo na www.npsumava.cz.

„V současné době je vody dost a vodáků začíná přibývat. Otava je jiná než ostatní řeky, po deštích se rychle naplní, stejně rychle ale hladina zase klesne. Všechno se ukáže až v létě, ale doufáme, že se sezona vydaří,“ popisuje Eliška Diblíčková z Půjčovny lodí Samba.

Vltava se s podobnými výkyvy jako jiné jihočeské řeky vyrovnávat nemusí, průtok v ní ovlivňuje Lipno. I díky tomu loni řeka pod přehradou přitahovala ještě více lidí než v jiných letech.

„Mám tu řeku ráda, je na ní dost jezů, které prověří to, co lidé při splouvání umí. Samozřejmě se ale hned pozná, koho zajímá řeka a kdo přijel jen za alkoholovou zábavou. Přílišné množství takových lidí zážitku na řece nesvědčí. A ani kemp není jako kemp. Dají se najít místa s dobrou nabídkou a příjemnými cenami, ale většina míst je bohužel předražená,“ říká Jindřiška Horová, která Vltavu splouvala už několikrát a chystá se na ni i letos.

I provozovatelé kempů a půjčoven tvrdí, že loňská sezona přilákala na Vltavu enormní počet lidí, a počítají s tím, že se situace bude letos opakovat.

„Je jich ale pořád víc a víc, což té řece škodí. Jsem zvědavý, kam až to povede. Třeba loni přibylo v Krumlově asi o třetinu návštěvníků, bylo kolem jednoho a půl milionu. To je samozřejmě znát i na vodácké turistice a stavu řeky,“ popisuje majitel půjčovny lodí a voroplavby v Krumlově Josef Maleček.

Aby byl dopad vlivu lidí na řeku co nejmenší, organizují samotní vodáci, ale i ti, kteří z řeky profitují, různé akce na její podporu. Letošní jarní úklid je naplánovaný na sobotu 14. května. Pořádá ho Sdružení půjčoven lodí a kempů na Vltavě.

„Každá posádka na raftu nebo lodi vyčistí svěřený úsek od nepořádku a potom mohou účastníci pokračovat ve splutí řeky. Ubytování i zapůjčení lodě je pro ně zadarmo. Je to takové spojení zážitku a pomoci řece. Jsme na ní závislí, tak se jí také snažíme něco vrátit,“ tvrdí manažer společnosti Ingetour Pavel Kohout.

Za čistou řeku a novou kulturu vodáctví chce letos začít na Vltavě bojovat i projekt Jedu vodu. Jeho podstata spočívá ve vytvoření fondu, který bude použitý k podpoře zařízení první pomoci, posílení kapacit toalet v okolí jezů a pomůže zajistit distribuci pitné vody.

„Jednou z hlavních cest k získávání peněz do fondu bude poskytování speciálních plastových kelímků vodákům. Ty budou k dostání v partnerských kempech, půjčovnách lodí a dalších zařízeních oproti malé záloze. Kelímky mohou být použity opakovaně, a mohou tak pomoci zmenšit znečištění řeky,“ říká organizátor akce Martin Pavljuk.