Ve čtvrtek v noci byl dům ve Vodňanech, kde policista zastřelil muže, který ho...

Ve čtvrtek v noci byl dům ve Vodňanech, kde policista zastřelil muže, který ho napadl s nožem, obehnaný páskou. | foto: Monika Prokýšková, 5plus2.cz

Byl na drogách, popisují Vodňanští útočníka, který napadl policistu

  • 23
Ve Vodňanech lidé stále probírají čtvrteční drama v jednom z rodinných domů. Agresivní 33letý muž nejdříve napadl ženu a pak i přivolané policisty. Na jednoho zaútočil s nožem a pořezal ho. Policista ho zastřelil. Podle místních agresor napadal své rodiče častěji a bral drogy. Případ bude vyšetřovat GIBS.

„Policista proti němu podle zákona použil jako donucovací prostředek služební zbraň. Útočník na místě zemřel, policista byl převezen k dalšímu ošetření do nemocnice,“ popsala mluvčí policie Lenka Krausová s tím, že jeho zranění nejsou vážná.

Kriminalisté ve čtvrtek pracovali na místě do večerních hodin. Ulice obehnaná policejní páskou přitahovala pozornost místních. „Prý vzal nůž na svoji matku,“ popisovala nedaleko místa jedna z obyvatelek Vodňan.

Událost se probírala i večer ve vodňanských restauracích. „Ten, co útočil, byl na drogách. Problémy s ním byly často. Rodiče jsou perfektní lidé,“ shodli se muži u piva. Podle informací MF DNES rodiče napadal opakovaně.

Policie drogovou závislost útočníka nepotvrdila. „Můžu jen říct, že nebyl policii neznámý,“ řekla Krausová.

Na případu stále intenzivně pracují strakoničtí kriminalisté a příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Vina bude pravděpodobně na straně útočníka.

„Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení a to pro podezření ze spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě,“ dodala mluvčí Krausová.

Podobný případ se stal v Protivíně

Podle policejního psychologa Joži Spurného může další vyšetřování působit stresově na zraněného policistu. „Teď bude GIBS vyhodnocovat, jestli použil zbraň oprávněně. Stres pramenící z bezprostředního použití zbraně a možných následků se může na střílejícím podepsat. Je to individuální, ale obecně lze předpokládat, že stres nastane,“ upozornil Spurný s tím, že policie v takových chvílích nabízí sama dotyčným pomoc psychologů.

„Je možné, že když se s tím člověk nesrovná a nebyla by mu krátce po události poskytnuta tato péče, může se třeba za půl roku objevit flashback nebo vzniknout příznaky posttraumatické poruchy. Ničím výjimečným taková věc není třeba ani u případů přepadení a podobně,“ shrnul Spurný. Dodal, že roli sehraje také přístup lidí v okolí k celé události.

Podobný případ je v Jihočeském kraji spíše ojedinělý. V roce 2001 zaútočil ve svém domě v Protivíně na Písecku na zasahující policisty muž podezřelý ze znásilnění své bývalé ženy. Tehdy tři postřelil. Jeden zemřel na místě, další podlehl po několika dnech následkům zranění. Střelec po útoku spáchal sebevraždu. (více čtěte zde)