Strakonický hrad | foto: Marek Podhora, MAFRA

Strakonice chtějí směnit pozemek u hradu, aby zabránili stavbě elektrárny

  • 4
Projekt malé vodní elektrárny v blízkosti strakonického hradu se vrací na stůl úředníkům. Firma Landreal se nechce vzdát svých plánů, město je však proti. Pokusí se proto směnit pozemky s Povodím Vltavy. Jedině tak by mohlo výstavbě zabránit.

Proti výstavbě vodní elektrárny vznikla petice, pod niž se podepsalo téměř dva tisíce lidí. Firma nakonec neuspěla. Stavební úřad zamítl její žádost, protože nebyly splněny všechny podmínky pro územní rozhodnutí.

Jenže společnost svou snahu o vybudování malé vodní elektrárny pod hradbami nevzdává. „Stále máme vážný zájem. Daná lokalita má ideální vodohospodářské podmínky pro využití energetického potenciálu,“ potvrdil jednatel Landrealu Tomáš Vacek.

Jaké podnikne další kroky, ovšem nechtěl prozradit. „Jednáme s městem. Vyřizujeme veškerá potřebná povolení. Samozřejmostí je dohoda s představiteli města, kteří se veškeré naše kroky dozvědí jako první. V tuto chvíli toto nechceme více rozvádět,“ doplnil Vacek.

„Podali žádost o vydání nového závazného stanoviska o zásahu do významného krajinného prvku. My vydáme jedno z vyjádření pro stavební úřad, který rozhoduje poté ve stavebním řízení. Loni jsme jim to zamítli, teď budeme shromažďovat podklady. Nerad bych předbíhal, jak vše dopadne,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí strakonické radnice Jaroslav Brůžek.

Zastupitelé jsou pro směnu

V případě, že by společnost získala potřebná povolení, může začít stavět a město, které se projektu brání, s tím neudělá nic. Pozemky, na kterých má malá vodní elektrárna vzniknout, totiž nepatří Strakonicím, ale Povodí Vltavy.

S nápadem, jak výstavbu překazit, přišla ředitelka Muzea středního Pootaví a současně zastupitelka za TOP 09 Ivana Říhová.

„Povodí Vltavy požádalo město o prodej pozemku v lokalitě Kání Vrch, kde chce postavit nový provozní areál. Navrhuji proto jednat s Povodím a pokusit se směnit pozemek na Káním Vrchu za ten u hradu. Zabránili bychom tak výstavbě malé vodní elektrárny,“ vysvětlila Říhová.

Jestli by Povodí Vltavy se směnou souhlasilo, není jasné. „Město nás zatím nekontaktovalo. Vyjádříme se k této variantě nejprve zastupitelům, pokud nás osloví,“ sdělil mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán s tím, že státní podnik má s Landrealem uzavřenou standardní nájemní smlouvu, která umožňuje další projednávání malé vodní elektrárny. A záměr mu nevadí.

„Povodí Vltavy posuzuje tento záměr pouze z hlediska vodohospodářských poměrů. Z tohoto pohledu nemá k dané stavbě výhrady,“ oznámil mluvčí Roldán.

Návrh Ivany Říhové přijali zastupitelé jednomyslně. Starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost) však v úspěch směny moc nevěří. „Pokud to nevyjde, uvidíme, jestli máme ještě nějaké zákonné možnosti. Ale myslím si, že není v silách města stavbě zabránit, nic nám tam nepatří. O záměru nás (společnost Landreal) ani neinformují. Pokud použijí veškerou moc a vykašlou se na lidi, nikdo jim nezabrání,“ pronesl Hrdlička.

Jednatel Landrealu tvrdí, že radnici nechce obcházet. „Pevně věříme, že najdeme společně vyhovující řešení, které bude v zájmu Strakonic a jeho obyvatel i naší společnosti. Momentálně jednáme s představiteli města, se kterými je nutné dohodnout veškeré podmínky realizace,“ řekl Vacek s tím, že dojde také na setkání s obyvateli.

„Chtěli bychom ho uskutečnit po dohodě s městem. Považujeme za vhodné představit obyvatelům náš projekt, který počítá se zapuštěním stavby do země a s minimální hlučností provozu, takže hluk bude menší než ze samotného jezu. Především chceme ale představit revitalizaci okolí, které je momentálně v bezútěšném stavu, na rekreační zónu,“ prozradil Vacek.

1. února 2016