Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tvrdý boj o Jihočeskou univerzitu. Zvolí senátoři v úterý nového rektora?

  11:01aktualizováno  11:01
Bude to Václav Bůžek, či Libor Grubhoffer? Nebo překvapí Dalibor Štys? V úterý bude čtyřicet členů akademického senátu volit rektora Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Situace je vyhrocená. Hraje se o velkou moc a další směřování školy s 11 tisíci studenty.

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Kdo povede českobudějovickou vysokou školu příští čtyři roky zajímá i studenty.

„Když se Václav Bůžek vyjádřil, že by utlumil některé obory, měl pravděpodobně na mysli především ty na pedagogické fakultě. I proto bych byl raději, aby zůstal rektorem dál Libor Grubhoffer. Zejména vzhled univerzity se v posledních letech změnil výrazně k lepšímu, tak by to tak mohlo pokračovat,“ řekl student Jan, který nechtěl zveřejnit celé jméno.

Fotogalerie

Všichni oslovení studenti favorizují pouze dvojici Grubhoffer - Bůžek, třetímu kandidátovi Daliboru Štysovi příliš šancí nedávají. Podobně to vidí také část ze čtyřicetičlenného akademického senátu. Volba je však tajná, a tak se může stát cokoli.

„Důležité je, aby tentokrát získal jeden z kandidátů dostatek hlasů a univerzita zvolila nového rektora. Jít do třetí volby už by nebylo příliš důstojné. Je jasné, že každý z kandidátů prezentuje něco úplně jiného, také proto je situace oprávněné vyhrocená. Je to taková jihočeská specialita. Bylo to tak i v minulosti. Třeba v Praze nebo Brně jsem nic podobného nezažil,“ konstatoval člen akademického senátu Jan Samohýl z teologické fakulty.

Samotná volba přesáhla půdu univerzity, a spekuluje se dokonce o zákulisních a politických tlacích. Současný rektor Libor Grubhoffer je známý pro svou kritiku krajské koalice ČSSD s komunisty. Prezident Miloš Zeman ho také pravidelně nezve na slavnostní ceremoniály na Pražském hradě.

Oslovení zástupci akademického senátu však tlak odmítají. „Naší výhodou je tajné hlasování, takže máme možnost rozhodnout se svobodně,“ zdůraznil Samohýl. Stejně reagoval i místopředseda senátu Šimon Heller. Někteří další členové však volbu odmítli komentovat.

Otevřený dopis senátorům

Situaci sledují i daleko za hranicemi Jihočeského kraje. Jan Jukl, ředitel městské knihovny ve východočeské Poličce a bývalý místopředseda akademického senátu, dokonce na univerzitu zaslal otevřený dopis.

„Měl jsem možnost spolupracovat s profesory Bůžkem i Grubhofferem. Obracím se na vás s vědomím naprosté odlišnosti obou zmíněných mužů, ve víře, že alespoň takto na dálku mohu přispět k obraně akademických hodnot a svobod,“ napsal mimo jiné Jukl. Ve svém prohlášení preferuje Libora Grubhoffera na úkor Václava Bůžka, jehož označil za ambiciózního kariéristu.

Na webu petice24.com vznikla také petice na podporu Libora Grubhoffera. Má přes 300 podpisů.

Na státnice poprvé až v srpnu

Z praktického úhlu řeší volbu studenti pátých ročníků univerzity. „Bavili jsme se o tom, jestli nám povolí první pokus státnic až v srpnu, nebo budeme muset jít na všechny v červnu. I v tomto směru může záležet na tom, jaký rektor bude zvolen a zda toto rozhodnutí přenechá vedoucím příslušných kateder. Někteří studenti si myslí, že u profesora Bůžka bychom tuto možnost neměli,“ upozornila studentka Iveta Vidová.

Druhá volba začíná v úterý ve 14 hodin. Ta první byla před měsícem a čtyřiceti senátorům nestačila ani tři kola tajného hlasování, aby si vybrali mezi stávajícím rektorem Liborem Grubhofferem a jeho soupeřem Miloslavem Šochem. Prvnímu jmenovanému chyběl ke zvolení jediný hlas, když jich dostal dvacet. Zítra se budou hlasy dělit mezi tři kandidáty, z tohoto pohledu bude získat většinu ještě složitější.

A co současná trojice nabízí? A čím se při nedávném představování snažila zaujmout? Libor Grubhoffer z přírodovědecké fakulty a Václav Bůžek z historického ústavu filozofické fakulty už mají s funkcí zkušenosti. První stojí v čele univerzity od roku 2012, druhý ji vedl ve dvou funkčních obdobích v letech 2004 až 2011. Třetí kandidát Dalibor Štys je z fakulty rybářství a ochrany vod.

Ať hlasování dopadne jakkoli, snižování počtu oborů bude zřejmě nevyhnutelné a souvisí s novelou zákona o vysokých školách.

Václav Bůžek ve svém vystoupení nešetřil kritikou. Upozornil, že se univerzita v posledních letech potýká s výrazným poklesem počtu posluchačů. Zatímco v roce 2011 jich studovalo 13 450, o čtyři roky později 11 116. V důsledku toho dostává škola méně peněz. „Je zřejmé, že klesá zájem o studium na Jihočeské univerzitě. Ta je pro studenty až druhou nebo třetí volbou. Je mi líto, že musím říct, že se univerzita propadá na poslední místa žebříčku veřejných vysokých škol,“ zmínil Bůžek.

Zvyšovat počet studentů je však složité. Nahrává tomu demografický vývoj, ale také rozšíření počtu oborů, třeba i na budějovické Vysoké škole technické a ekonomické. U mnohých studentů navíc bylo a je vždy první volbou dostat se na univerzitu do Prahy, či do Brna, až pak přicházejí na řadu Budějovice.

Grubhoffer se při svém výstupu snažil vyzdvihnout úspěchy za dobu svého vedení. Univerzitě se podařilo postavit čtyři nová centra, rekonstruovala pavilony nebo upravila park v kampusu. V budoucnu by rád dokončil práce v kampusu, modernizoval koleje, objekt Bobík, zřídil sportovní areál a víceúčelové centrum v ulici Na Mlýnské stoce.

Nejvíce vyhraněný byl při projevu Dalibor Štys. Své případné rektorování podmínil například zavedením kolegia profesorů, které by univerzitu řídilo. Volná místa profesorů by pak obsazoval na základě konkurzu.

Pokud senátoři v úterý nezvolí nového rektora, bude v nejbližších týdnech následovat třetí kolo.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář dostal v zatáčce na silnici přes Červenohorské sedlo smyk a následoval...

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

V Kometě jako doma. Jsme jedna rodina, říká útočník Vincour

Brněnský útočník Tomáš Vincour v akci během třetího finále hokejové extraligy.

Stala se z toho tak trochu fráze, s níž sportovci mnohdy idylicky popisují vztahy uvnitř kolektivu. A obdobná slova...

Další z rubriky

Soud oslovil v kauze týrání štěněte znalce, má objasnit rozsah zranění

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

V případu týrání psa Marleyho z Prachatic si okresní soud vyžádal spolupráci soudního znalce. Ten má soudci pomoci...

Tobogan na budějovické plovárně prodlouží, plavcům změří i čas

Tobogan na budějovické plovárně je nyní dlouhý 70 metrů.

Každý rok, když se na léto zavře plavecký stadion v Českých Budějovicích, je naplánovaná údržba a v posledních letech...

Budějovickými growshopy se soudy zabývají šest let. Kauza dál pokračuje

Otevření pracoviště pro výzkum léčebného konopí v Meclově na Domažlicku. (23....

Kolem provozu takzvaných growshopů na území krajského města, které nabízely potřeby pro pěstování konopí i dalších...

Najdete na iDNES.cz